Nový lék donanemab je označován za zlomový bod v boji proti Alzheimerově chorobě poté, co celosvětová studie potvrdila, že zpomaluje zhoršování kognitivních funkcí. Informuje o tom BBC, The Guardian a další servery.
Lék na bázi protilátek pomáhá v počátečních stadiích nemoci tím, že odstraňuje bílkovinu, která se hromadí v mozku lidí s tímto typem demence. Ačkoli se nejedná o přípravek, který by nemoc přímo léčil, charitativní organizace tvrdí, že výsledky zveřejněné v časopise JAMA znamenají novou éru. Doufají, že ve světle těchto objevů bude brzy možné Alzheimerovu chorobu léčit, píše BBC.
„Turning point” in Alzheimer’s fight as drug confirmed to slow the disease https://t.co/iSBuDS9NzL
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) July 17, 2023
Britský úřad pro kontrolu léčiv začal tento lék posuzovat pro možné použití v NHS, tedy britském systému zdravotní péče.
Lék působí pouze na Alzheimerovu chorobu. Nikoli na jiné typy demence, jako je například vaskulární demence. Studie naznačuje, že zpomalil tempo nemoci přibližně o třetinu. Pacientům umožnil déle žít běžný život a déle zvládat každodenní úkony, jako je příprava jídla a podobně.
Mike Colley, kterému je 80 let, je jedním z několika desítek pacientů ve Velké Británii, kteří se účastní celosvětové studie. Muž dostává každý měsíc infuzi na klinice v Londýně. BBC řekl, že je „jedním z nejšťastnějších lidí, které kdy potkáte“.
Mike a jeho rodina si všimli, že má problémy s pamětí a rozhodováním, nedlouho předtím, než se začal účastnit studie. Jeho syn Mark říká, že zpočátku bylo velmi těžké ho pozorovat. „Vidět ho, jak se potýká se zpracováváním informací a řešením problémů, bylo velmi těžké. Ale myslím, že nyní se jeho stav zlepšuje,“ uvedl. „Každým dnem se cítím jistější,“ řekl Mike, který pochází z Kentu.
Vedlejší účinek: otok mozku
Donanemab, který vyrábí společnost Eli Lilly, funguje stejným způsobem jako lecanemab. Přípravek, vyvinutý společnostmi Eisai a Biogen, se dostal na titulní strany novin po celém světě, když se prokázalo, že zpomaluje průběh nemoci. Americký lékový regulátor FDA nedávno schválil jeho použití.
Přestože jsou tyto léky nesmírně slibné, nejedná se o bezrizikovou léčbu, upozorňuje The Guardian. U donanemabu se vyskytují významné nežádoucí účinky, které jsou podobné těm, které byly pozorovány u lecanemabu.
Ve studii společnosti Eli Lilly se u téměř čtvrtiny léčených pacientů vyskytl určitý stupeň otoku mozku nebo krvácení, zatímco v kontrolní skupině to byla pouze dvě procenta. Během účasti ve studii zemřeli čtyři lidé, tři ve skupině s donanemabem a jeden v kontrolní skupině.
Jiný protilátkový lék na Alzheimerovu chorobu, nazývaný aducanumab, byl nedávno evropskými regulačními orgány zamítnut kvůli obavám o bezpečnost a nedostatku důkazů, že je pro pacienty dostatečně účinný.