menu

23.3 C
Czech
Sobota 15. června 2024

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.

Nová energie pro zemědělství: agrovoltaika nebo bioplyn šetří náklady i chrání rostliny na polích

Sledujte nás na sítích

Praha 3. června 2024 (PROTEXT) – Slunce, voda a vítr sytí nejen rostliny a zvířata na českých statcích, ale čím dál více také pomáhají s energetickou nezávislostí a snižováním emisí. Mnoho progresivních českých zemědělců totiž rozumí nutnosti klimatických opatření a tomu, že zdravá krajina potřebuje udržitelné nejen zemědělství, ale i energetiku. Využívání bioplynu, fotovoltaiky nebo biometanu jim kromě toho snižuje náklady a přináší dodatečný příjem. O možnostech přechodu na obnovitelné zdroje (OZE) dnes diskutovali s ministrem zemědělství Markem Výborným a odborníky na různé typy OZE na konferenci v Litomyšli, pořádané portálem Obnovitelně.cz ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí a Svazem moderní energetiky.

Reklama

Rostlinná a živočišná výroba patří mezi energeticky náročné činnosti, kde ceny energií mohou výrazným způsobem ovlivnit i cenu potravin pro koncového spotřebitele. V pátek 31. května se proto v Seminárním sálu v Zámeckém návrší v Litomyšli zemědělci seznámili s aktuálními trendy ve využívání obnovitelných zdrojů.

„Zvyšování energetické soběstačnosti České republiky považuji za jednu z hlavních priorit a jsem velmi rád, že sektor zemědělství může k této ambici významně přispět. Díky agrovoltaice ukotvené novelou zákona o ochraně zemědělského půdního fondu budou moci zemědělci v sadech nebo chmelnicích instalovat solární elektrárny, které svou produkcí pokryjí provoz svých farem. Také rozvoj produkce biometanu je z mého pohledu velmi perspektivní a může také pomoci zemědělcům diverzifikovat jejich příjmy. Těší mě, když vidím, že se zemědělcům daří sladit inovativní a tradiční obory hospodaření, aby společně přinášely užitek jak zemědělcům, tak národnímu hospodářství i našemu životnímu prostředí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Zemědělci mohou u fotovoltaiky využít jak pozemní, tak střešní instalace například na hospodářských budovách či nevyužívaných pozemcích, takže nedochází ke ztrátě bonitní půdy určené primárně pro zemědělskou produkci. Nově budou moci realizovat také tzv. agrovoltaické instalace, které jsou založeny na spojení silných stránek fotovoltaiky při zachování zemědělské produkce. Její uzákonění v polovině tohoto týdne schválil Senát a čeká se ještě na podpis prezidenta republiky.

„Zemědělci dnes čelí dvěma vážným výzvám: extrémním projevům počasí, které mohou ohrozit úrodu, a také cenám energií, jejichž výkyvy mohou zkomplikovat produkci potravin a tedy i ekonomiku farem. Řešením obou výzev je kombinace zemědělské a energetické produkce ve formě agrovoltaiky a výroby bioplynu. Agrovoltaika pomáhá chránit plodiny před krupobitím nebo přízemními mrazíky, bioplynové stanice pak umožňují druhotné využití zemědělských odpadů a podporu zemědělské činnosti pro pěstování energetických plodin. Oba zdroje energie pak zemědělcům umožňují pokrýt své energetické potřeby, zlepšit ekonomiku provozu a získat větší stabilitu pro své hospodářství,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.

Reklama

„Agrovoltaika je velice zajímavým nástrojem, jak zkombinovat výrobu elektřiny, získat tak stabilní zdroj a stabilizaci nákladů za energie v podniku a zároveň jak zkombinovat výhody pro pěstování plodin – například jak zabránit přílišnému přesvícení rostlin sluncem. Nicméně máme před sebou ještě dlouhou cestu, protože se musíme naučit jaké rostliny pěstovat a také nás čeká spousta práce při přípravě legislativy a podpory,“ říká Jiří Kropš ze společnosti Andrew Solar, která provedla již celou řadu hybridních instalací fotovoltaických elektráren pro zemědělce, kteří díky tomu dosahují významných finančních úspor.

Praktické ukázky realizací bioplynových stanic předvedli zástupci sdružení CZ Biom. Bioplynky využívají jako své vstupy odpad z živočišné a rostlinné výroby, a tím činí produkci energie nezávislou na počasí. Zajímavým trendem pro bioplynové stanice bude například přechod na biometan, který může sloužit jako náhrada dováženého zemního plynu, a využití kogenerace pro současnou výrobu elektřiny a tepla. Tím se zemědělský provoz může stát významným prvkem energetické stability pro širší region. Provozovatelé bioplynek jsou sami motivováni k tomu, aby maximálně využívali lokálně dostupné pokročilé suroviny (odpady a zbytky). „Odpady se kombinují s pěstovanými plodinami, které přinášejí pestrost do osevního postupu a krajiny,“ říká Jan Habart ze sdružení CZ Biom a dodává: „Bioplyn i pevná biomasa jsou stabilní zdroje energie, a to bez ohledu na aktuální klimatické podmínky, které se přesouvají ke službám výkonnostní rovnováhy. Celý obor dokáže poskytnout flexibilitu rovnající se elektrárně Dlouhé Stráně. Tím může také zásadně pomoci se stabilizací sítě v souvislosti s rozvojem komunitní energetiky.“

Součástí programu byla také návštěva areálu Školek Litomyšl spojená s prohlídkou již fungujícího projektu agrovoltaiky společnosti Bragen. Ta vyřešila chybějící nabídku konstrukcí pro FVE panely nad pěstované rostliny tím, že je začala sama vyrábět. Do konce příštího roku tak má v Litomyšli vzniknout zatím největší agrovoltaický projekt, kdy na sedmi hektarech bude pod fotovoltaickými panely růst ovoce, kterému vyhovuje zastínění.

Konferenci připravilo Obnovitelně.cz ve spolupráci se Svazem moderní energetiky a za podpory Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR. Akce je součástí regionální série Pro moderní Česko – setkání plná nové energie, která byla zahájena v květnu právě v Pardubickém kraji a navážou na ně další setkání s veřejností, zástupci měst a obcí či firmami v dalších regionech během podzimu.

 

Zdroj: Obnovitelně.cz

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Honduras podle prezidentky postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí

Honduras v rámci boje proti zločineckým gangům postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí. Oznámila to podle agentury Reuters prezidentka Xiomara Castrová. Zároveň chce změnit trestní zákoník, aby bylo možné členy gangů považovat za teroristy. Podobná opatření již zavedl sousední Salvador.

Kate Middleton se poprvé od diagnózy rakoviny objevila na veřejnosti

Princezna Kate, vévodkyně z Walesu, se dnes triumfálně vrátila na veřejnost při slavnostním ceremoniálu Trooping the Colour, který se konal na počest narozenin krále Karla III. Tento slavnostní akt, který zahrnuje vojenskou přehlídku a tradiční ceremoniály, je jednou z nejvýznamnějších událostí v britském královském kalendáři.

Apple a Meta budou pravděpodobně čelit obviněním EU za nedodržování zákona o digitálních trzích

Evropská komise se údajně chystá obvinit technologické giganty Apple a Meta za nedodržování zákona o digitálních trzích (DMA), tvrdí tři osoby, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny. Očekává se, že obvinění budou vydána před letními prázdninami v srpnu, přičemž jako první jim bude čelit společnost Apple, následovaná společností Meta.

Nový slovenský prezident Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složil slib a ujal se úřadu. Jako první hlava slovenského státu byl v minulosti premiérem a také šéfem parlamentu. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných druhou stranou

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných na své území nepřítelem. Moskva podle ruské agentury TASS informuje o sestřelení 87 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Kyjev uvedl, že se jeho vojákům povedlo zlikvidovat 24 ruských dronů a střel z celkových 31, které invazní vojska na zemi vyslaly.
Reklama

DOPORUČUJEME

Jak technologický rozvoj ovlivňuje investice do online kasin

Online kasina v posledních letech zažívají obrovský boom. Stále více hráčů opouští klasické kamenné herny a přechází do online prostředí pohodlného hraní z domova....

Napouštění bazénů z vlastní vodovodní přípojky

Hradec Králové 14. června 2024 (PROTEXT) - Královéhradecká provozní, a.s. sděluje svým zákazníkům, že pro napouštění bazénů cisternou byla zrušena doprava do 10 km...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Honduras podle prezidentky postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí

Honduras v rámci boje proti zločineckým gangům postaví vězeňský tábor pro 20.000 lidí. Oznámila to podle agentury Reuters prezidentka Xiomara Castrová. Zároveň chce změnit trestní zákoník, aby bylo možné členy gangů považovat za teroristy. Podobná opatření již zavedl sousední Salvador.

Kate Middleton se poprvé od diagnózy rakoviny objevila na veřejnosti

Princezna Kate, vévodkyně z Walesu, se dnes triumfálně vrátila na veřejnost při slavnostním ceremoniálu Trooping the Colour, který se konal na počest narozenin krále Karla III. Tento slavnostní akt, který zahrnuje vojenskou přehlídku a tradiční ceremoniály, je jednou z nejvýznamnějších událostí v britském královském kalendáři.

Apple a Meta budou pravděpodobně čelit obviněním EU za nedodržování zákona o digitálních trzích

Evropská komise se údajně chystá obvinit technologické giganty Apple a Meta za nedodržování zákona o digitálních trzích (DMA), tvrdí tři osoby, které jsou s touto záležitostí přímo obeznámeny. Očekává se, že obvinění budou vydána před letními prázdninami v srpnu, přičemž jako první jim bude čelit společnost Apple, následovaná společností Meta.

Nový slovenský prezident Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini dnes složil slib a ujal se úřadu. Jako první hlava slovenského státu byl v minulosti premiérem a také šéfem parlamentu. Pellegrini složil slib v pořadí jako šestý prezident od vzniku samostatného Slovenska v roce 1993, a to do rukou předsedy ústavního soudu během slavnostní schůze parlamentu.

Kryptotrhy letos zaznamenaly čistý příliv 12 miliard dolarů, uvádí JPMorgan

Podle analytiků JPMorgan současné vysoké ceny bitcoinu v poměru k jeho produkčním nákladům a v poměru ke zlatu vyvolávají pochybnosti o udržitelnosti přílivu 12 miliard dolarů do kryptoaktiv od počátku roku.

Vědci pozorovali u pobřeží Nové Anglie překvapivé množství ohrožených velryb

Výzkumníci z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) u břehů Nové Anglie pozorovali neobvykle vysoký počet ohrožených druhů velryb. V tohle roční období není neobvyklé, že kolem tohoto amerického území proplouvají vysoké počty kytovců. Pozorovat tolik těchto mořských savců v tak rozmanitém složení během jediného letu je ale podle vědců vzácnost.

Vladimir Putin stanovil podmínky pro zastavení palby a mírové rozhovory s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu na ministerstvu zahraničních věcí zdůraznil, že je otevřen mírovým rozhovorům s Ukrajinou, přičemž hlavní podmínkou je stažení ukrajinských vojsk z oblastí okupovaných Ruskem. Podle Putina musí Ukrajina stáhnout své jednotky z Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v rámci jejich správních hranic. Kromě toho musí Ukrajina prohlásit, že odmítá vstoupit do NATO. Putin uvedl, že pokud budou tyto podmínky splněny, Rusko okamžitě zastaví palbu.

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných druhou stranou

Rusko i Ukrajina hlásí likvidaci desítek dronů vyslaných na své území nepřítelem. Moskva podle ruské agentury TASS informuje o sestřelení 87 ukrajinských útočných bezpilotních letounů. Kyjev uvedl, že se jeho vojákům povedlo zlikvidovat 24 ruských dronů a střel z celkových 31, které invazní vojska na zemi vyslaly.

Nikdo neví, kolik rukojmích je ještě naživu, uvedl vysoký představitel Hamásu

Nikdo neví, kolik ze 116 rukojmích, které radikální hnutí Hamás od 7. října nadále zadržuje v Pásmu Gazy, je naživu. Vysoký představitel hnutí Usáma Hamdán to řekl v rozhovoru se stanicí CNN. Z psychické újmy čtyř nedávno zachráněných rukojmích obvinil Izrael, ačkoli zdravotníci potvrdili, že tři muži a jedna žena psychickému násilí čelili v zajetí, píše deník The Times of Israel.

Trump poprvé od nepokojů z 6. ledna 2021 navštívil Capitol Hill

Bývalý americký prezident Donald Trump ve čtvrtek poprvé od vpádu svých stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021 navštívil washingtonskou parlamentní čtvrť Capitol Hill, kde se setkal se republikánskými zákonodárci, informovala agentura AP.
Reklama
Reklama