ZprávyNizozemský soud odsoudil dva pákistánské muže za výzvy k vraždě protiislámského zákonodárce...

Nizozemský soud odsoudil dva pákistánské muže za výzvy k vraždě protiislámského zákonodárce Wilderse

Nizozemský soud uvedl, že v pondělí usvědčil dva pákistánské politické vůdce z výzev k vraždě protimuslimského poslance Geerta Wilderse. Informovaly o tom agentury Reuters či AP News.

Wilders, jehož strana vstoupila do vlády letos poprvé po jasném volebním vítězství, žil posledních 20 let pod přísnými bezpečnostními opatřeními kvůli výhrůžkám smrtí. Ty dostává kvůli jeho otevřené kritice islámu. Jeho bodyguardi a dva ozbrojení vojenští policisté seděli v soudní síni na pondělním slyšení.

Ani jeden z obžalovaných nebyl u soudu k vyslechnutí verdiktů informovala agentura AP News. Předpokládá se, že jsou v Pákistánu. Je nepravděpodobné, že by byli předáni, protože Pákistán nemá s Nizozemskem žádnou dohodu o vydávání. Prokurátoři minulý týden uvedli, že žádosti, které zaslali pákistánským úřadům a žádali o právní pomoc za účelem podání předvolání na oba muže, nebyly vykonány.

Slibovali odměnu v posmrtném životě

Soud uznal Muhammada Ašrafa Asifa Džalaliho vinným z pokusu vyprovokovat vraždu, z podněcování k vraždě Wilderse s teroristickým záměrem a z vyhrožování. Uvedl to okresní soud v Haagu v prohlášení. Byl odsouzen na 14 let, což je v souladu s požadavkem státního zástupce z minulého týdne. 56letý muž je popisovaný jako politický a náboženský vůdce z Pákistánu. Jeho webové stránky tvrdí, že má miliony následovníků po celém světě.

Ve druhém případě soud odsoudil devětadvacetiletého Saada Rizviho, který vede radikální islamistický Tehreek-e-Labaik Pakistan neboli TLP. Za podněcování k vraždě a vyhrožování Wildersovi byl odsouzen na čtyři roky. To je o dva roky méně, než požadovali státní zástupci. Dostal nižší trest, protože soud rozhodl, že jeho komentáře zveřejněné na sociálních sítích nepředstavují teroristický zločin.

Již v únoru soud podle Reuters uvedl, že oba muži byli obviněni z toho, že veřejně vyzývali lidi, aby zabili Wilderse. Slíbili jim odměnu v posmrtném životě, pokud tak učiní.

Rozsudky padly již dříve

Nejsou to první pákistánští muži, kteří byli v Nizozemsku odsouzeni za hrozby namířené proti Wildersovi. Minulý rok byl bývalý pákistánský hráč kriketu Khalid Latif odsouzen k 12 letům vězení za obvinění, že nabídl odměnu za smrt Wilderse. Latif se také nedostavil k soudu a není ve vazbě v Nizozemsku.

V roce 2019 byl také v Nizozemsku zatčen Pákistánec, který byl usvědčen a odsouzen na 10 let za přípravu teroristického útoku na Wilderse, kterému se někdy říká holandský Donald Trump.

Doporučujeme

USA znovu udeřily na Írán, Teherán oznámil úplné uzavření Hormuzského průlivu

Spojené státy v noci na dnešek zahájily nové vzdušné údery na cíle v Íránu, oznámilo oblastní velitelství amerických sil (CENTCOM). Írán informoval o explozích v několika oblastech, uvedla agentura Reuters. Íránská armáda krátce po začátku útoků sdělila, že zcela uzavřela Hormuzský průliv a zasáhla dvě lodě, které se snažily úžinou proplout. USA krátce nato uvedly, že průliv zůstává otevřený. Americký prezident Donald Trump stanici Fox News řekl, že mluvil s íránskými činiteli a že údery brzy skončí. Teherán odmítl, že by Trump s íránskými činiteli hovořil.

Hegseth varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA

Americký ministr obrany Pete Hegseth dnes varoval Kubu před nákupem zbraní, které by mohly zasáhnout USA nebo americkou námořní základnu v zátoce Guantánamo, píše Reuters. Podle šéfa Pentagonu by nákup takových zbraní znamenal pro Havanu konfrontaci se Spojenými státy, ze které by nevyšla úspěšně.

Izraelské údery zabily na jihu Libanonu 12 lidí

Při dnešních izraelských úderech v oblasti jiholibanonského města Súr zahynulo 12 lidí, píše agentura AFP s odvoláním na zdravotnický zdroj. Izraelská armáda dnes oznámila, že na jihu Libanonu zadržela dva lidi, které odvezla do Izraele k výslechu. Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyšle příští týden do Libanonu tým, který prošetří možná porušování mezinárodního humanitárního práva. Dnes to podle agentury Reuters uvedl šéf úřadu Volker Türk.

Hadi Alodid, útočník z Belfastu, stojí před soudem. Jeho oběť přišla o oko

Třicetiletý Hadi Alodid obviněný z pokusu o vraždu stanul ve středu před soudem v Belfastu. Podle obžaloby měl při útoku nožem vážně zranit jiného muže, který následkem napadení přišel o levé oko.

OpenAI míří na burzu a čeká ji tlak Wall Street

OpenAI udělala další krok ke vstupu na americkou burzu. Firma stojící za ChatGPT podala důvěrný registrační dokument a může se zařadit mezi nejhodnotnější burzovní debuty v historii. Pro velké společnosti kolem umělé inteligence tím ale začíná nová etapa, ve které už nebude stačit jen silný příběh o budoucnosti.

Evropu chrání před hlubší energetickou krizí slunce. Šetří miliardy

Válka na Blízkém východě dál otřásá energetickými trhy a drží ceny ropy i zemního plynu vysoko. Evropa však díky rychlému rozvoji solární energetiky zvládá dopady krize výrazně lépe, než by tomu bylo ještě před několika lety.

Premiér Netanjahu bude kandidovat v letošních volbách, uvedla jeho strana Likud

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu bude opět kandidovat v letošních parlamentních volbách. Podle agentur to dnes oznámila jeho strana Likud. Datum voleb nebylo dosud stanoveno, musejí se ale konat nejpozději v říjnu. Server The Times of Israel upozornil, že oznámení přichází poté, co americký prezident Donald Trump v úterý vyjádřil pochybnosti, zda bude Netanjahu usilovat o znovuzvolení.

Vstup SpaceX na burzu může dál tlačit na kryptoměny

Plánovaný vstup SpaceX na burzu může mít dopad i na kryptoměnový trh. Analytici upozorňují, že obří nabídka akcií by mohla odčerpat část peněz z rizikovějších aktiv, včetně bitcoinu a dalších kryptoměn. Trh už teď sleduje, zda se investoři nezačnou přesouvat právě k akciím Muskovy vesmírné firmy.

Příliš mnoho dusíku může oslabit lesní ekosystémy

Lesní půda patří k největším zdrojům přirozených toků uhlíku mezi pevninou a atmosférou. Pod povrchem nepřetržitě pracují kořeny i mikroorganismy, které rozkládají organickou hmotu a přitom uvolňují oxid uhličitý. Tento proces, označovaný jako půdní respirace, se však v mnoha částech světa začíná měnit.

V Belfastu po brutálním útoku nožem vypuklo protiimigrační násilí

Severní Irsko v úterý večer zachvátily násilné protesty proti migrantům. Maskovaní demonstranti v Belfastu zapalovali domy a vozidla v reakci na brutální útok nožem. Policie v souvislosti s napadením obvinila třicetiletého Súdánce z pokusu o vraždu.

KOMENTÁŘ: Je to oficiální, OpenAI míří na burzu. Konkurent má ale zatím větší hodnotu

OpenAI oficiálně požádala o vstup na burzu. Jedna z nejsledovanějších společností světa tak zřejmě už brzy nabídne veřejnosti své akcie. Snadné to ale mít nebude. Jednak musí obhájit svou tržní kapitalizaci a jednak se bude potýkat s konkurentem, který stihne debut na burze dřív.

Ruské síly útočily na Charkov, po ukrajinském útoku hoří rafinérie v Samaře

Ruské síly v noci na dnešek podnikly 26 útoků na ukrajinské město Charkov, které si podle místních úřadů vyžádaly pět zraněných. Také Ukrajina pokračovala v úderech na ruské cíle, po jednom z nich vypukl požár v Kujbyševské ropné rafinérii ve městě Samara, informoval server Ukrainska Pravda s odvoláním na informace a nahrávky očitých svědků zveřejněné na ruské síti Telegram.

Pákistánské údery v Afghánistánu mají nejméně 13 mrtvých, uvedl Tálibán

Pákistánské vzdušné údery ve třech afghánských provinciích si vyžádaly nejméně 13 mrtvých a 14 zraněných. Dnes to podle agentury Reuters oznámil mluvčí vládního hnutí Tálibán Zabíhulláh Mudžáhid.

Hrozí další růst cen. Zásoby ropy klesají na minima za desítky let

Zásoby ropy v nejvyspělejších ekonomikách se blíží k nejnižším úrovním od začátku vedení záznamů v roce 2003, napsal server The Korea Times s odkazem na americký Úřad pro energetické informace (EIA). Zásoby nahrazují výpadek dodávek ropy z Blízkého východu.

USA uvedly, že dokončily odvetné údery na Írán, ten ohlásil protiútoky

Spojené státy dokončily odvetné údery na Írán za sestřelení amerického vrtulníku Apache nad Hormuzským průlivem. Dnes nad ránem SELČ to na síti X oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská média mezitím s odvoláním na vojenské velení a revoluční gardy podle agentury Reuters uvedla, že íránské síly v reakci na nové americké údery podnikly útoky na základny USA v regionu Perského zálivu, mimo jiné na velitelství americké páté flotily v Bahrajnu. Podle informací serveru Axios vypustil Írán nejméně čtyři balistické střely a několik dronů na základny USA v Bahrajnu, Kuvajtu a Jordánsku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama