-8 C
Czech
Sobota 21. února 2026
ZprávyNikam se nechystáme. Demonstranti proti povinnému očkování stále blokují Ottawu

Nikam se nechystáme. Demonstranti proti povinnému očkování stále blokují Ottawu

Ve středu to bylo šest dní od chvíle, kdy řidiči kamionů zablokovali centrum hlavního města Kanady. Podle agentury Reuters a serveru CNN protestující zároveň uvedli, že nemají v úmyslu Ottawu opustit, dokud vláda nezruší povinné očkování proti covidu-19.

Navzdory narůstajícím stížnostem obyvatel na hluk, znečištění a agresivní chování některých lidí ottawská policie odmítla ukončit protest s odkazem na riziko zhoršení napětí.

Přestože kamionů a protestujících v metropoli ubylo, ottawský policejní šéf Peter Sloly podle CNN místní varoval, že návrat demonstrantů do hlavního města lze očekávat o víkendu.

Takzvaný Konvoj svobody vznikl na protest proti povinnému očkování pro řidiče kamionů, kteří se do Kanady vracejí ze Spojených států. Neočkovaní po návratu musí nastoupit do 14denní karantény. Demonstrace se však proměnila v protest proti vládě Justina Trudeaua s důrazem na nesouhlas s povinným očkováním.

„Chápeme vaši frustraci… ale odpovědnost za vaše nepříjemnosti leží přímo na bedrech politiků,“ řekl obyvatelům Ottawy v prohlášení vůdce protestů Chris Barber. „Jsme tady a nikam nepůjdeme, dokud nedosáhneme svého cíle, tedy ukončení všech nařízení zavedených v souvislosti s covidem-19, a tím obnovení svobod všech Kanaďanů,“ doplnil.

Trudeau v pondělí podle Reuters prohlásil, že Kanaďané jsou chováním některých demonstrantů znechuceni a slíbil, že se nenechá zastrašit.

Nečinnost policistů v Ottawě, z nichž někteří si dělali selfie s demonstranty, kontrastuje s důraznějším zásahem úřadů v západní provincii Alberta. Královská kanadská jízdní policie v úterý zakročila proti řidičům kamionů, kteří blokovali kanadsko-americkou hranici u města Coutts. Po střetech s některými šoféry se však policie stáhla.

Situace se nevyvíjí příznivě ani pro konzervativce

Protesty nejen ochromují Ottawu, ale také ohrožují budoucnost opoziční Konzervativní strany, hlavního rivala liberálů.

Předseda strany Erin O’Toole ve středu neustál hlasování o důvěře zákonodárců, kteří vyjádřili nespokojenost s tím, že zpočátku protesty nepodpořil důrazněji. Pod tlakem byl také kvůli porážce v loňských zářijových federálních volbách. O’Toole na Facebooku uvedl, že zůstane v parlamentu, a příštímu lídrovi strany přislíbil „neochvějnou loajalitu“.

Reklama

Doporučujeme

Britská vláda zvažuje vyřazení Andrewa z nástupnictví

Britská vláda zvažuje zákon, který by Andrewa Mountbatten-Windsora vyřadil z linie nástupnictví na trůn. Králův bratr je dál osmý v pořadí, i když přišel o tituly včetně oslovení „princ“. Debata se znovu rozjela po jeho čtvrtečním zatčení a následném propuštění s tím, že zůstává vyšetřovaný.

Trump podepsal globální desetiprocentní tarify

Donald Trump podepsal zavedení celosvětového desetiprocentního dovozního cla a oznámil další kroky, které mohou vést k dodatečným tarifům. Přichází to poté, co americký Nejvyšší soud zablokoval jeho předchozí postup u cel a prezident ostře zaútočil na část soudců.

Hrozba války mezi USA a Íránem může znovu srazit bitcoin

Možný americký úder na Írán zvyšuje nervozitu na trzích a kryptoměny z toho obvykle netěží. Analytici čekají, že při eskalaci by investoři dál omezovali riziko a tlak na bitcoin i ethereum by zesílil, zvlášť v prostředí už rozjetého medvědího trhu.

Jágr naznačil konec hráčské kariéry

Jaromír Jágr naznačil, že se už jako hráč na led nejspíš nevrátí. Fanouškům vzkázal, že by se musel stát zázrak, aby ještě nastoupil v zápase. Naposledy hrál v extralize za Kladno 21. prosince v Liberci.

V Indii upálili ženu s kojencem kvůli obvinění z čarodějnictví

Ve východoindickém státě Džárkhand zatkla policie čtyři osoby v souvislosti s brutálním útokem, při němž byla upálena žena a její desetiměsíční syn. Oběti byly místními obyvateli obviněny z čarodějnictví.

Nvidia míří s 30 miliardami do nového kola OpenAI

Nvidia se chystá investovat 30 miliard dolarů do příštího investičního kola OpenAI. Vstup má proběhnout výměnou za podíl ve firmě, bez závazku, že OpenAI bude za získané peníze kupovat čipy právě od Nvidie.

Tragédie na Grossglockneru má dohru u soudu: Horolezec dostal za smrt partnerky podmínku

Rakouský soud uznal sedmatřicetiletého amatérského horolezce vinným z usmrcení z nedbalosti. Jeho přítelkyně podlehla podchlazení zhruba 50 metrů pod vrcholem Grossglockneru, kde ji nechal samotnou a odešel hledat pomoc. Soudce zdůraznil, že jako zkušenější partner za ni nesl odpovědnost.

Andrew byl propuštěn po 11 hodinách, policie pokračuje v prohlídkách

Policie pokračuje druhým dnem v prohlídkách na Royal Lodge ve Windsoru, někdejším domově Andrewa Mountbatten-Windsora. Bývalý princ byl po zhruba 11 hodinách ve vazbě ve čtvrtek večer propuštěn s tím, že zůstává vyšetřovaný. Případ souvisí s podezřením na zneužití veřejné funkce a s prověřováním stížnosti, která se týká údajného sdílení důvěrných materiálů s Jeffrey Epsteinem.

Chorvatsko odmítlo žádost Maďarska a Slovenska o dodávky ruské ropy

Chorvatsko nepovolí přepravu ruské ropy do Maďarska a na Slovensko prostřednictvím ropovodu chorvatské společnosti Janaf. Záhřeb je připraven oběma zemím pomoct, ale ne dodávkami ruské ropy. Ve čtvrtek to podle webu SEEbiz.eu uvedl chorvatský ministr hospodářství Ante Šušnjar. Dodávky ruské ropy na Slovensko a do Maďarska ropovodem Družba, který vede z Ruska přes Ukrajinu, jsou přerušeny po lednových útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu.

Španělská policie zatkla hackera, který bydlel v luxusních hotelech za eurocent

Španělská policie tento týden zadržela dvacetiletého mladíka, který si užíval pobytu v luxusních hotelových pokojích. Ubytování v nich měl doslova za hubičku - rezervace prováděl za pouhý jeden eurocent díky tomu, že hacknul hotelové rezervační stránky. Podle policie jde o první známý případ kybernetického zločinu tohoto druhu, informovala agentura AFP.

Letiště Schwechat ve Vídni kvůli sněhu přerušilo provoz, obnoví ho během dne

Kvůli sněžení dnes zastavilo provoz letiště Schwechat ve Vídni, informuje agentura APA. Obnoven bude o několik hodin později, než se původně předpokládalo, vyplývá z vyjádření mluvčího letiště Petera Kleemanna. Odlety by měly začít kolem 12:00, přílety pak ve 13:00. Původní odhad byl, že provoz bude obnoven dopoledne.

Při ukrajinském dronovém útoku byl na Krymu zabit člověk

Při nočním ukrajinském dronovém útoku byl v Sevastopolu na okupovaném ukrajinském poloostrově Krym zabit člověk. Podle agentury AFP to dnes brzy ráno oznámil na platformě Telegram Moskvou dosazený gubernátor města se zvláštním statusem Michail Razvozžajev. Úřady v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti hlásí po ruských útocích tři zraněné.

Trump dal Íránu ultimátum: Dohoda, nebo použití síly

Americký prezident Donald Trump vzkázal Íránu, že pokud do deseti až patnácti dnů neuzavře dohodu o svém jaderném programu, nastanou „špatné věci". Také řekl, že s Teheránem se obtížně jedná.

Rio karneval zaplavuje pláže mikroplasty z třpytek

Rio de Janeiro se každý rok rozzáří miliony třpytek. Nové studie ale ukazují, že po pětidenním veselí zůstávají na plážích vysoké koncentrace mikroplastů. Lesk karnevalu tak dopadá i na moře a jeho obyvatele.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama