Více
  -0.9 C
  Czech
  Pátek 27. ledna 2023

  Konvoj svobody: V Ottawě řidiči kamionů protestovali proti povinnému očkování

  Tisíce lidí se v sobotu shromáždily v kanadském hlavním městě Ottawě, kde hlasitě protestovaly proti opatřením, k nimž v souvislosti s šířením koronaviru přistoupila vláda premiéra Justina Trudeaua. Demonstrace proběhla před budovou parlamentu při teplotách hluboko pod bodem mrazu. Informovaly o tom agentura Reuters a stanice BBC.

  Takzvaný Konvoj svobody vznikl na protest proti povinnému očkování pro řidiče kamionů, kteří se do Kanady vracejí ze Spojených států. Neočkovaní po návratu musí nastoupit do 14denní karantény. Opatření na začátku tohoto měsíce zavedla liberální vláda ministerského předsedy Trudeaua.

  „Už nemohu pracovat, protože nemohu překročit hranici,“ řekl jeden z řidičů Csava Vizi, který poznamenal, že je jediným živitelem rodiny. „Vakcínu odmítám,“ prohlásil podle Reuters muž a označil ji za nebezpečnou. Promluvil z nákladního automobilu před parlamentem.

  „Není to jen o vakcínách. Je to o úplném zrušení všech nařízení v oblasti veřejného zdraví,“ uvedl Daniel Bazinet, majitel Valley Flatbed & Transportation v Novém Skotsku na pobřeží Atlantiku. Bazinet je neočkovaný, ale působí v tuzemsku. Povinné očkování pro řidiče překračující americko-kanadskou hranici se na něj tudíž nevztahuje.

  „Já a spousta dalších lidí jsme tady, protože jsme prostě otrávení z požadavků na očkování a lockdownů,“ řekl Brendon z Ottawy, který odmítl uvést své příjmení. Nesl ceduli s nápisem: „Kvůli Justinu Trudeauovi se stydím za to, že jsem Kanaďan.“

  Neobvyklý protest upoutal pozornost i za hranicemi Kanady. Podporu hnutí projevil komentátor Joe Rogan, syn bývalého amerického prezidenta Donald Trump Jr. nebo britský komik Russell Brand, upozornil server BBC.

  Protesty se obešly bez násilností

  Na místě se setkali Kanaďané z celé země. Málokdo měl nasazenou roušku, řada lidí však byla v kuklách, neboť teplota dosahovala minus 21 stupňů Celsia. Nákupní středisko v centru města bylo uzavřeno kvůli demonstrantům, kteří si uvnitř odmítali nasadit ochranu nosu a úst, uvedla stanice CTV.

  Násilná rétorika, kterou použili někteří promotéři na sociálních sítích před protestem, znepokojila policii, která byla v pohotovosti. Protest nakonec nicméně proběhl pokojně.

  Kvůli obavám o bezpečnost premiér se svou rodinou opustil svůj domov v centru Ottawy, informovala stanice CBC. Jeho kancelář konstatovala, že bezpečnostní záležitosti nekomentuje.

  Začátkem tohoto týdne Trudeau řekl, že Konvoj svobody představuje „malou okrajovou menšinu“, která nereprezentuje názory Kanaďanů. Zhruba 90 procent kanadských přeshraničních řidičů kamionů očkování proti covidu-19 podstoupilo, připomněla agentura Reuters.

  Lídr konzervativců Erin O’Toole se staví proti povinné vakcinaci a vyjádřil podporu protestu poté, co v pátek promluvil s některými řidiči kamionu. „Podporuji jejich právo být vyslyšen a vyzývám Justina Trudeaua, aby se setkal s těmito tvrdě pracujícími Kanaďany a vyslechl jejich obavy,“ prohlásil O’Toole.

  Proti demonstraci se postavila organizace Canadian Trucking Alliance (CTA), která zastupuje zhruba 4 500 dopravců, provozovatelů a průmyslových dodavatelů. „Žádáme kanadskou veřejnost, aby si byla vědoma toho, že mnoho lidí, které vidíte a slyšíte ve zprávách médií, nemá spojení s kamionovou dopravou,“ upozornila CTA v sobotu.

  Přestože CTA hnutí nepodporuje a uvedla, že se průmysl musí vládním nařízením přizpůsobit, opatření by podle organizace mohla zasáhnout až 16 000 řidičů na dotčených trasách. Řada obchodních skupin se také podle svého vyjádření obává, že načasování pouze zhorší stávající problémy v dodavatelských řetězcích.

  CTA vyzvala řidiče, kteří se demonstrace zúčastnili, aby tak učinili pokojně a poté Ottawu opustili. Organizátoři protestu řekli, že zůstanou v Ottawě, dokud se vláda neustoupí od povinného očkování. „Pokud tu budu muset zůstat dva měsíce, budu tady,“ řekl Vizi.

  Sledujte nás na sítích

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Víte, kdo já jsem? Ani tahle věta nepomohla, atletickou hvězdu vyvedli z letadla

  Možná si její příběh vybavíte v souvislosti s olympiádou v Tokiu. Právě tam měla Sha‘Carri Richardsonová zaútočit jako americká atletická hvězda na ty nejcennější kovy. Jenomže po pozitivním nálezu na marihuanu nakonec šanci nedostala. A od té doby se v jejím případě všechno bortí. Teď byla dokonce vyvedena z letadla.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Atlantik vyplavil na francouzské pobřeží od konce loňského roku stovky delfínů

  Vody Atlantiku vyplavily od Vánoc do poloviny ledna na francouzské pobřeží stovky mrtvých delfínů. Zvířata umírají při střetech s rybářským vybavením. Rybáři musí střet s delfíny nahlásit úřadům, tuto povinnost však zanedbávají.