Reklama

Neuvěřitelná regenerace! Mořský slimák si dokáže k oddělené hlavě nechat dorůst tělo

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Některá zvířata jsou schopna výjimečné regenerace. Fascinují nás ještěrky, které si dokáží nechat dorůst ocas, ale i obnova chapadel chobotnice. Dva druhy mořského slimáka to ovšem povznesly na vyšší úroveň. Jejich oddělená hlava si totiž dokáže nechat dorůst úplně nové tělo, a to včetně srdce.

Tělo ve tvaru listu, které tvoří kolem 80 % váhy zvířete, si dokáže oddělená hlava dvou druhů mořských slimáků nechat opět znovu dorůst. V případě useknutí hlavy je to pro ně tak jen nepříjemná a dočasá překážka v životě. Ekologové z japonské univerzity Nara Women’s University ohlásili tento výjimečný nález v Current Biology.

Hlava mořských slimáků Elysia cf. marginate a Elysia atroviridis se podle studie může oddělit od svého těla, nadále se plazit a nechat si dorůst nové tělo. Během několika hodin dle vědců začaly separované hlavy opět okusovat řasy a část mladých mořských slimáků dokázala v rámci tří týdnů regeneraci dokončit – nechat si dorůst tělo, i vnitřní orgány. Hlavy starších jedinců se ale nekrmily a zemřely během 10 dní.

Druhá oddělená část, tedy tělo, si však není schopná hlavu nechat dorůst. Dokáže se ovšem ještě další dny i měsíce pohybovat, než zemře.

Z mnoha nasekaných kousků dokáží regenerovat i ploštěnky, což bývá často ukazováno v hodinách biologie. Nicméně tito tvorové mají mnohem jednodušší tělo a nemají srdce.

Otázkou bylo, zdali odtržení hlavy, kterého je slimák schopný sám, je obranou před predátory. Její odtržení ovšem trvá několik hodin, takže to není pravděpodobné. Oddělitelné tělo by však mohlo dát mořskému slimákovi efektivní způsob, jak se vypořádat s parazity. Ukázalo se totiž, že oddělená těla v přírodě byla parazitována klanonožci.

Vědci také objevili, že slimáci mají na zadní straně hlavy mírnou drážku, která zřejmě funguje jako zóna zlomu.

Co by jim tuto extrémní regeneraci mohlo usnadňovat, je to, že dokáží ukrást rostlinám chloroplasty – malé energetické továrny. Ty získají tak, že prorazí buněčnou stěnu a vysrknou obsah buňky.

Ohledně celého tohoto fenoménu je však potřeba provést ještě další studie.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Panther_Tank
Německá prokuratura a obhajoba se dohodly na udělení podmíněného trestu maximálně do jednoho roku a pěti měsíců pro nepovolené držení zbraní, munice a výbušnin 84-letému muži, který v suterénu svého domu skladoval tank z dob druhé světové války, protiletadlové dělo, torpédo a další zbraně .
Lamborghini Huracán EVO
Další krok kupředu. Tak by se dalo mluvit o výměně, která se stala na letišti v italské Boloni. Tam jako vozidlo, které navádí letadla po dráze, používali Lamborghini Huracán. Jenže tomu teď odzvonilo a místo něj je tu jiná super kára. Lamborghini Huracán EVO. Čtyřkolka má ještě o 60 koní více než původní verze a pracovníci letiště se mají na co těšit.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama