ZprávyNepřestanu bojovat za práva žen na potrat, uvedl k příležitosti 50. výročí rozhodnutí...

Nepřestanu bojovat za práva žen na potrat, uvedl k příležitosti 50. výročí rozhodnutí Roe vs. Wade Biden

Američtí politici se v neděli k příležitosti 50. výročí rozhodnutí případu Roe vs. Wade vyjádřili k potratové politice republikánů. Prezident Joe Biden prohlásil, že boj za práva žen na potrat ještě není u konce. Viceprezidentka Kamala Harris označila zrušení rozhodnutí za ohrožení práv žen rozhodovat o vlastním těle. Do ulic vyšli během víkendu podporovatelé i odpůrci potratů. Informují o tom France 24 a Reuters.

Americký prezident Joe Biden v neděli podle stanice France 24 prohlásil, že boj za práva žen na potrat ještě není u konce. Na Twitteru poté napsal: „Dnes by mělo být 50. výročí Roe vs. Wade. Namísto toho vedou republikánští představitelé a příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa s jeho sloganem „Make America Great Again“ válku proti právům žen rozhodovat o vlastní zdravotní péči.“

Demokratická viceprezidentka Spojených států Kamala Harris k příležitosti výročí Roe vs. Wade v kalifornském městě Tallahassee za bouřlivého potlesku řekla: „Právo každé ženy v každém státě rozhodovat o svém vlastním těle je v ohrožení. Republikáni v Kongresu nyní volají po celostátním zákazu potratů v okamžiku početí. Jak se opovažují?“

Harris uvedla, že proti zákazu potratů se staví většina Američanů. Pro právo na lékařský zákrok se hlasovalo v Kalifornii, Kansasu, Michiganu, Montaně, Kentucky a Vermontu. Během víkendu protestovalo v New Yorku za právo na potrat asi 300 žen. Skandovaly hesla jako: „Moje tělo, moje volba.“

Rozhodnutí Roe vs. Wade legalizovalo v roce 1973 potraty po celých Spojených státech. V červnu minulý rok jej Nejvyšší soud zrušil, protože podle soudců podporujících Trumpa nemělo podporu v americké ústavě. V reakci na to vyšly v sérii demonstrací do ulic po celých USA tisíce žen.

Biden má svázané ruce

Zrušení nařízení umožnilo každému americkému státu rozhodnout o své vlastní potratové politice. Asi dvacet států pod vládou republikánů přijalo legislativy zakazující nebo přísně omezující právo žen na potrat bez výjimek v případě znásilnění či incestu.

Bílý dům minulý týden podle agentury Reuters uvedl, že jenom v roce 2023 bylo podáno 60 zákonů zakazujících potraty. Více než 26 milionů žen v současnosti žije ve státech, které potraty zakázaly.

Republikáni mají podporu i v protipotratových skupinách a náboženské pravici. Tisíce z nich protestovaly za celonárodní zákaz potratů v pátek. Biden však neustoupil: „Nepřestal jsem bojovat za ochranu reprodukčních práv žen a nikdy nepřestanu.“

Biden uvedl, že právo na potrat každé ženy je nesmlouvavé a vyzval Kongres, aby schválil zákon legalizující právo na potrat jako v případě Roe vs. Wade. Ale vzhledem k tomu, že Sněmovnu reprezentantů aktuálně ovládá republikánská většina, nemá taková legislativa šanci uspět. Bidenovy pravomoci jsou přitom v této věci velice omezené.

Doporučujeme

Bednárik připustil odklad slev na jízdné

Studenti a senioři se zatím nemohou spoléhat na to, že se jim od ledna 2027 vrátí 75procentní sleva na jízdné. Ministr dopravy Ivan Bednárik za SPD připustil, že rozhodne až stav rozpočtu. Resort bude potřebovat zhruba dvě miliardy korun, jednání s ministerstvem financí mají přijít v červenci.

Hlavní body rámcové dohody Íránu a USA o ukončení války

Spojené státy a Írán společně s Pákistánem coby vyjednavačem oznámily rámcovou dohodu, která má ukončit válku; příslušné memorandum má být podepsáno v pátek. Agentura Reuters přinesla přehled hlavních informací, které se v této souvislosti objevily:

Írán doplnil do dohody s USA klauzuli o poplatcích za námořní služby, tvrdí Fars

Teherán krátce před oznámením dosažení předběžné dohody se Spojenými státy doplnil do textu memoranda ustanovení o vybírání poplatků za námořní služby. S odvoláním na informovaný zdroj to dnes podle AFP napsala íránská agentura Fars. Svobodnou plavbu Hormuzským průlivem bez výběru mýta přitom při oznámení dohody v noci na dnešek výslovně zmínil americký prezident Donald Trump.

KOMENTÁŘ: Ani dolar zisku. Přesto je SpaceX 7. nejhodnotnější společnost světa

Akcie společnosti SpaceX se po týdnech napětí začaly obchodovat na burze ve velkém stylu. Hned první den oproti původní ceně posílily o pětinu. Investoři ukázali, že po Tesle věří i další společnosti Elona Muska, která se dostala na burzu. I přesto, že je silně ztrátová.

Invazní rostliny se kvůli oteplování přesouvají na sever

Invazní nepůvodní rostliny v příštích desetiletích výrazně promění mapu světa. Zatímco v některých subtropických regionech může riziko invazí slábnout, Evropa a další části mírného pásma budou čelit jejich častějšímu výskytu. Oteplování klimatu otevírá cestu novým druhům i do regionů, které byly dosud před jejich šířením chráněny.

Británie zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil Starmer

Britská vláda zakáže dětem mladším 16 let přístup k sociálním sítím, oznámil dnes podle zahraničních agentur premiér Keir Starmer. Představil také plány na omezení platforem umožňujících přenášení živých videí. Vláda plánuje prosadit potřebnou legislativu do Vánoc a zákaz by měl vstoupit v platnost na jaře příštího roku. Agentura Reuters označuje plánovaná opatření za jedna z dosud nejrozsáhlejších omezení v oblasti internetu na celém světě.

Ukrajina a Rusko informují o mrtvých a raněných po vzájemných útocích

Pět záchranářů přišlo o život a pět dalších utrpělo zranění při ruských útocích na Charkov, oznámil ukrajinský ministr vnitra Ihor Klymenko. Hlavním terčem ruského útoku bylo podle ministra hlavní město Kyjev, kde si útok podle místních úřadů vyžádal čtyři mrtvé a více než dvě desítky raněných. Tři lidé byli zabiti a tři další, včetně ročního dítěte, utrpěli zranění při náletu ukrajinských dronů na Tulu v Rusku, informoval Dmitrij Miljajev, gubernátor Tulské oblasti. Tula, který je známým střediskem zbrojního průmyslu, leží asi 200 kilometrů jižně od Moskvy.

Mírová dohoda? Nad Libanonem se vznáší velký otazník

Spojené státy a Írán dosáhly mírové dohody, což znamená okamžité ukončení válečných operací, otevření Hormuzského průlivu a zrušení americké blokády íránských přístavů. Ještě v neděli přitom Izrael bombardoval jižní předměstí Bejrútu. Jakékoli snahy udržet příměří mezi židovským státem a militantním hnutím Hizballáh opakovaně selhaly. Není tak jasné, co bude s Libanonem teď a jak případná další eskalace ovlivní dohodu mezi Washingtonem a Teheránem. K jejímu oficiálnímu stvrzení dojde až v pátek ve Švýcarsku.

Ceny ropy jdou prudce dolů. Trh nemá vyhráno, varují analytici

Ceny ropy prudce klesají po oznámení dosažení mírové dohody mezi USA a Íránem, která zahrnuje ukončení války a otevření Hormuzského průlivu. Trh s černým zlatem však může v následujících dnech až týdnech znervózňovat nedostatek detailů o rámcové dohodě. Navíc bude trvat, než se provoz v průlivu a produkce ropy v zemích Perského zálivu vrátí na předválečnou úroveň.

USA a Írán dospěly k mírové dohodě

Pákistánský premiér Šahbáz Šaríf dnes oznámil dosažení mírové dohody mezi Spojenými státy a Íránem o ukončení války a otevření Hormuzského průlivu. Všechny podrobnosti zatím nejsou známy. Premiér Šarif uvedl, že oficiální podpis se uskuteční v pátek ve Švýcarsku. Není jasné, jak rychle by se Hormuzský průliv mohl znovu otevřít pro veškerou dopravu, napsala agentura AP. Dosažení dohody s Íránem vzápětí potvrdil americký prezident Donald Trump. Uvedl, že dal pokyn otevřít Hormuzský průliv a okamžitě ukončit námořní blokádu íránských přístavů.

Trump kritizoval Izrael za útok v Bejrútu, čeká brzký podpis dohody s Íránem

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval Izrael k zastavení úderů v Libanonu, útočit by podle něj neměla ani druhá strana. Uvedl rovněž, že dohoda, která by zajistila mír v regionu, je velmi blízko. V rozhovoru se serverem Axios pak kvůli dnešnímu útoku v Bejrútu ostře kritizoval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a použil i vulgarismy. Prohlásil také, že podpis dohody s Íránem očekává během několika hodin.

New York Knicks získali titul NBA po 53 letech

New York Knicks ukončili více než půlstoletí čekání na mistrovský titul v NBA. V pátém finálovém utkání porazili na palubovce San Antonia Spurs 94:90, celou sérii ovládli 4:1 na zápasy a získali třetí titul v klubové historii. Hlavní postavou triumfu se stal kapitán Jalen Brunson, který v rozhodujícím zápase nastřílel 45 bodů a převzal cenu pro nejužitečnějšího hráče finále.

Portugalští fotbalisté budou na MS nosit náramky na památku Dioga Joty

Portugalská reprezentace uctí během mistrovství světa památku Dioga Joty. Hráči budou po celý turnaj nosit speciální náramky, které jim předal premiér Luís Montenegro. Podle záložníka Vitinhy jde o osobní připomínku spoluhráče, jehož smrt tým ani po roce nepřestal bolet.

Britské síly se v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily

Britské síly se dnes ráno v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily, která se podílí na vývozu sankcionované ruské ropy. S odvoláním na britské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters.

Švýcaři podle předběžných odhadů odmítli strop pro počet obyvatel

Švýcarští voliči podle prvních projekcí odmítli návrh, který měl zastavit růst populace na hranici 10 milionů obyvatel. Země se tak vyhnula sporu s Evropskou unií, plán by totiž mohl ohrozit volný pohyb pracovníků a tím i přístup Švýcarska na klíčový evropský trh.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama