0.6 C
Czech
Pátek 6. února 2026
Protext ČTKNepopulární Macron i migrace posilují krajní pravici, zřejmě zvítězí ve volbách

Nepopulární Macron i migrace posilují krajní pravici, zřejmě zvítězí ve volbách

Paříž – Sázka na migraci i nízká popularita vlády prezidenta Emmanuela Macrona stojí za rostoucími preferencemi francouzského krajně pravicového Národního sdružení (RN). Shodují se na tom francouzští politologové, které ČTK oslovila. Průzkumy veřejného mínění straně před červnovými volbami do Evropského parlamentu přisuzují prvenství s více než 30 procenty hlasů.

Hlavním důvodem, proč se extrémní pravici velmi daří, je skutečnost, že „vláda je velmi nepopulární a prezident Macron rovněž“, uvedla politoložka Laure Neumayerová z univerzity Picardie Jules Verne v Amiens. „RN vykresluje evropské volby jako referendum o vládě a prezidentovi, takže je velmi těžké rozlišovat mezi evropskými a národními otázkami. Macron se snažil toto rozlišovat, ale jeho odpůrci využívají eurovolby ke kritice jeho osoby a jeho politiky,“ dodala Neumayerová.

Stále také funguje sázka na zdůrazňování migrace jako „příčiny všeho, co se nedaří“, přestože strana nemá příliš vyjasněný postoj k jiným otázkám, řekl politolog Olivier Costa z univerzity Sciences Po. „Jsou velmi proti migrační politice, kterou nedávno přijala EU, a jsou také velmi proti vstupu Ukrajiny do Evropské unie, protože říkají, že by to kvůli příliš velké konkurenci zničilo francouzské zemědělství,“ dodala Neumayerová.

Postoj k ruské agresi na Ukrajině je podle Neumayerové druhým tématem, ke kterému RN zaujímá vcelku jasný postoj. Macron v březnu prohlásil, že Francie bude možná v určitém okamžiku nucena vést pozemní operace na Ukrajině, aby čelila ruským silám. „RN vždycky říká, že záleží na pomoci Ukrajině vojenským vybavením, ale nikdy bychom neměli posílat žádné vojáky,“ uvedla Neumayerová.

Podle Costy se Národní sdružení vůči Ukrajině příliš jasně nevyjadřuje, snaží se ale zbavit nálepky, že má vazby na Rusko. Strana ve Francii čelila kritice kvůli údajným sympatiím vůči Moskvě. Bývalá šéfka RN Marine Le Penová musela například vysvětlovat, proč financovala své politické aktivity skrze půjčku od První česko-ruské banky. Le Penová tvrdila, že jí francouzské banky úvěr poskytnout odmítly. Předseda RN Jordan Bardella v posledních měsících opakovaně řekl, že Rusko tvoří pro Evropu hrozbu v mnoha dimenzích.

Jinak podle Neumayerové není zcela zřejmé, co si osmadvacetiletý europoslanec, kterému Le Penová předala otěže vedení strany, myslí, protože chce debatovat prakticky jen s Macronem.

Dalším faktorem rostoucích preferencí krajní pravice je vzestup populistů po celé Evropě i skutečnost, že Bardella má za sebou mnoho mediálních tréninků a je „poměrně dobrým řečníkem, což není vždy případ kandidátů Národního sdružení“, řekl Costa. Jako příčinu zmínil také poměrně nový prvek, tedy že mnoho soukromých médií je podle něj otevřeně nakloněno extrémní pravici.

Krajní pravice pravděpodobně ve volbách uspěje i v dalších členských zemích, Costa ale neočekává „masivní dopad na fungování Evropského parlamentu“. Dodává však, že více rozhodnutí zřejmě bude přijato spíše napravo, například v oblasti migrace, institucionálních reforem či rozšíření EU.

„Myslím, že záleží na tom, zda se jim podaří vytvořit politickou skupinu v Evropském parlamentu, která by dlouho vydržela,“ odpověděla Neumayerová na dotaz, jaké bude mít úspěch krajní pravice dopady. „Každých pět let se snaží vytvořit jednu nebo dvě skupiny a pak dochází k vnitřním bojům a nemohou se shodnout na docela důležitých otázkách. Jsou jednotní proti migraci, shodnou se na populistické kritice EU – že vytváří příliš mnoho norem a byrokracie – ale jsou tam i nějaké neshody ohledně zahraniční politiky, například co se týká Ukrajiny a Ruska. Domnívám se, že to by mohlo oslabit jejich váhu v europarlamentu,“ uzavřela Neumayerová.

Reklama

Doporučujeme

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.

Kuba je připravena jednat s USA, trvá však na respektování své suverenity

Kuba je podle svého prezidenta Miguela Díaze-Canela připravena jednat se Spojenými státy, informovala dnes agentura AFP. Díaz-Canel však trvá na tom, že rozhovory musí probíhat z pozice rovnocenných partnerů a s respektem ke kubánské státní suverenitě. Kuba v posledních měsících čelí výhrůžkám ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po únosu venezuelského prezidenta Nicolása Madura do USA zajistil, aby Venezuela přestala na ostrov vyvážet ropu, která je pro energetický sektor Kuby zásadní.

Desítky kojenců v Británii se přiotrávily kontaminovanou dětskou výživou

Britské zdravotnické úřady prověřují 36 případů podezření na otravu kojenců poté, co byly z trhu staženy některé šarže kojenecké výživy firem Nestlé a Danone. Důvodem je kontaminace toxinem cereulidem, který může vyvolat akutní zažívací potíže.

Druhé kolo rozhovorů Ukrajiny a Ruska v Abú Zabí skončilo bez průlomu

Ukrajina a Rusko uzavřely druhý den jednání v Abú Zabí bez dohody o ukončení války. Nejhmatatelnějším výsledkem je dohoda o výměně zajatců, která přinesla aspoň jeden konkrétní bod uprostřed dlouhého seznamu sporů. Zároveň to ukazuje, že kontakt mezi oběma stranami se po měsících znovu rozběhl na vyšší úrovni.

Tusk je v Kyjevě, Polsko chystá konferenci o rekonstrukci Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk zahájil návštěvu Kyjeva, na níž ho doprovází ministr financí Andrzej Domański, jenž připravuje mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny. Ta se má konat v červnu v Gdaňsku. Napsal to dnes ráno server Onet s odvoláním na kancelář polského předsedy vlády. Polskou delegaci přivítal na nádraží ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha a následně se ministerský předseda podle agentury PAP sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Tchaj-wan uvítal telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga jako krok ke stabilitě

Tchaj-wan dnes uvítal telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle něj přispěje ke stabilizaci regionu. Děje se tak v době, kdy Čína zvyšuje vojenský tlak na tento de facto nezávislý ostrov, který si nárokuje. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 183 drony a dvěma balistickými raketami

Rusko v noci dnešek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými raketami a 183 drony. Na síti Telegram o tom informovalo ukrajinské letectvo. Kyjevský primátor Vitalij Kličko podle agentury Reuters řekl, že v hlavním městě ruské drony zranily nejméně dva lidi. Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba dopoledne na Telegramu napsal, že rozsáhlým útokům čelila železniční infrastruktura v Sumské oblasti.

Mohli jsme být jemnější. Imigrační agenti se stahují z Minneapolisu

Možná by se nám hodil jemnější přístup, přiznal o své imigrační politice americký prezident Donald Trump v rozhovoru s moderátorem televize NBC, zatímco začalo stahování části federálních imigračních agentů z města Minneapolis. Také upozornil, že kampaň se zaměřila výhradně na „zločince".

EU obnovila schvalování obchodní dohody s USA

Zákonodárci Evropské unie (EU) se ve středu dohodli na obnovení schvalování obchodní dohody s USA. V případě narušení suverenity Evropy nebo nových celních hrozeb však může být její platnost v budoucnu pozastavena. Americký prezident Donald Trump stáhl své celní hrozby týkající se zemí, které se postavily jeho snaze získat Grónsko.

Počet labutí s ptačí chřipkou v údolí Temže roste

Ptačí chřipka znovu zasahuje britské řeky. Záchranáři i dobrovolníci hlásí desítky mrtvých a nemocných labutí v hrabství Berkshire a okolí Temže. Nákaza se šíří rychle a budí obavy, že skutečný rozsah je větší, než ukazují oficiální čísla.

Bejlek vyřadila Ostapenko a je ve čtvrtfinále v Abú Zabí

Sára Bejlek si na turnaji v Abú Zabí připsala největší výhru kariéry. Ve druhém kole porazila grandslamovou šampionku Jelenu Ostapenko 6:4 a 6:3 a poprvé postoupila do čtvrtfinále na akci kategorie WTA 500.

KOMENTÁŘ: Tuhle evropskou akcii chtěl každý. Kdysi hvězdný titul ztratil za den pětinu hodnoty

Dánskou farmaceutickou společnost Novo Nordisk potkala na burze další kalamita. Během 24 hodin odepsala téměř pětinu své hodnoty. Stojí za tím vyjádření firmy, která odvážně předpověděla mimořádně slabý rok. Novo Nordisk přitom patřil mezi zjevení mezi evropskými akciemi a v portfoliu ho chtěl každý.

Banky a kryptofirmy se v USA nepohnuly v pravidlech pro stablecoiny

Jednání v Bílém domě, které mělo rozhýbat zablokovanou americkou legislativu pro kryptoměny, skončilo bez dohody. Proti sobě stojí velké banky a kryptofirmy hlavně kvůli tomu, jestli budou moci stablecoiny vyplácet úroky a jiné odměny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama