Více
  7.6 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Nepál schválil novou mapu země zahrnující území pod kontrolou Indie

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Horní komora nepálského parlamentu schválila ve čtvrtek novou mapu země, která zahrnuje i území pod kontrolou Indie. Podle tiskové agentury Reuters jde o další kapitolu sporu, který zatěžuje vzájemné vztahy obou zemí.

  Indie, která spravuje předmětný region – pás země ležící západně od Nepálu, novou mapu odmítla s tím, že se nezakládá na historických faktech nebo na důkazech.

  Poslanci 59-členného Národního shromáždění poměrem hlasů 57: 0 schválili návrh na ústavní úpravu, která požaduje nahrazení staré mapy uvedl mluvčí horní komory parlamentu. Předmětný návrh již během uplynulého víkendu schválila i dolní komora parlamentu, stále si však vyžaduje podpis prezidentky Vidjádéví Bhandáríovej.

  Roztržka týkající se nové nepálské mapy se začala v květnu poté, co Indie otevřela 80-kilometrovou cestu ze severoindického státu Uttarakhand do průsmyku Lipulech na hranicích s tibetskou oblastí Číny. Nepál tvrdí, že přibližně 19 kilometrů této komunikace prochází přes území, které patří jemu.

  Cesta zkracuje cestovní čas a vzdálenost z Indie k tibetskému jezeru Manasarovar, které hinduisté považují za posvátné.

  Toto sporné území o rozloze 372 čtverečních kilometrů je strategicky umístěn na křižovatce mezi Nepálem, Indií a tibetským regionem Číny. Indie si zde zachovává bezpečnostní přítomnost od roku 1962, kdy vedla pohraniční válku s Čínou.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama