-4.3 C
Czech
Pondělí 9. února 2026
Věda a TechnikaNASA vypustila Landsat 9, satelit bude monitorovat lesy, kvalitu vody i korály

NASA vypustila Landsat 9, satelit bude monitorovat lesy, kvalitu vody i korály

NASA vypustila na konci září nejnovější model programu Landsat. V pořadí devátý satelit se z Kalifornie vydal monitorovat povrch Země. Téměř 50 let tyto satelity zaznamenávají například stavy ledovců a korálových útesů. Informuje o tom The Guardian a BBC.

Z Vandenberg Space Force Base odstartoval Landsat 9 27. září ve 14:12 EDT s pomocí rakety Atlas V. Na oběžnou dráhu se vydal v rámci programu Landsat, na kterém společně pracují NASA a US Geological Survey (USGS).

Landsat 9 bude zaznamenávat povrch díky optické kameře i infračervenému senzoru. To tak umožní měřit také teplo a světlo, které Země odráží a vyzařuje, uvádí The Guardian.

V rámci programu dochází k průběžnému shromažďování snímků zemského povrchu, což může pomoci porozumět změnám, ke kterým dochází. Cílem je sledovat, jak se například mění kvalita vody, lesy i korálové útesy a ledovce, jež ubývají.

Dle BBC žádný jiný systém dálkového průzkumu nemá delší a zároveň nepřetržitý záznam o měnícím se stavu naší planety.

Pokračování v kritických pozorováních provedených satelity Landsat je nyní důležité a jejich hodnota bude v budoucnosti jen růst vzhledem k dlouhodobým změnám životního prostředí, které na planetě Zemi vidíme,“ uvedl astronaut John Grunsfeld pro NASA.

První satelit vypuštěn již před téměř 50 lety

První satelit v rámci tohoto programu byl vypuštěn již v roce 1972. Snímky, které mají vědci k dispozici, tak přinášejí dlouhodobé záznamy. Od 4. modelu jsou sytémy navíc schopné rozeznat objekty velké 30 m.

Je tak možné podívat se na to, jak rostla města či jak se měnila pobřeží. Vidět jsou ale i požáry, hurikány a nálety hmyzu.

Shromáždili jsme úžasnou historii toho, jak se planeta za poslední půlstoletí změnila,“ uvedl pro BBC doktor Jeff Masek podílející se na projektu Landsat 9.

Předchozí model, Landsat 8, je ale stále ještě na oběžné dráze, a to od roku 2013. Landsat 9 ho doplní a budou tak schopni zachytit celý povrch Země každých 8 dní.

Získaná data jsou navíc veřejně přístupná a zadarmo. Kdokoliv odkudkoliv se na ně může podívat a použít je, uvádí BBC.

Reklama

Doporučujeme

Seguro nechce být opozičním prezidentem, vyzval k reformám v Portugalsku

Ačkoliv pochází z jiného politického tábora než současná středopravicová vláda, vítěz nedělní portugalské prezidentské volby António José Seguro nechce být opozičním prezidentem. Vyzval vládu i parlament, aby nalezly řešení problémů, které pociťují Portugalci, například bytovou krizi, uvedla dnes agentura EFE. Bývalý šéf socialistů Seguro, který porazil krajněpravicového politika Andrého Venturu, získal nejvíce hlasů v dějinách portugalské volby prezidenta.

Jihoafrická republika ukončí svou účast na mírové misi OSN v Kongu

Jihoafrická republika oznámila stažení vojáků ze stabilizační mise Organizace spojených národů (OSN) v Demokratické republice Kongo. Uzavírá se tím sedmadvacetileté nasazení v dlouhodobě nestabilní zemi, kde zuří vnitřní boje. Pretoria rozhodnutí obhajuje restrukturalizací svých zdrojů a sil.

EU a Británie vyzvaly k propuštění hongkongského demokratického aktivisty Laie

Evropská unie a Británie dnes vyzvaly k propuštění hongkongského prodemokratického aktivisty Jimmyho Laie, kterého soud v Hongkongu poslal na 20 let do vězení za porušení Čínou vnuceného zákona o národní bezpečnosti. Brusel stíhání osmasedmdesátiletého muže označil za politicky motivované. Naopak Peking podle agentury Reuters vyjádřil přesvědčení, že hongkongské úřady splnily svou povinnost a Lai si přísný trest zaslouží.

Ruské noční útoky na Ukrajinu zabily podle úřadů tři lidi

Ruské noční útoky na ukrajinská města si podle místních úřadů vyžádaly tři mrtvé, informovaly ukrajinské úřady. Při útoku ruských bezpilotních prostředků na Oděsu zemřel 35letý muž, oznámil náčelník vojenské správy tohoto města na jihu Ukrajiny Serhij Lysak. Těla patřící ženě a desetiletému chlapci nalezli záchranáři v troskách zničeného rodinného domku po ruském úderu na město Bohoduchiv v západní části Charkovské oblasti. Další tři lidé utrpěli zranění, informovali záchranáři na telegramu. Ukrajinské dronové útoky na Rusko dnes bez podrobností oznámila Moskva.

Generální ředitel deníku The Washington Post rezignoval

Generální ředitel vlivného amerického deníku The Washington Post Will Lewis rezignoval na svou pozici. Stalo se tak po oznámení masivního propouštění, které se dotklo třetiny pracovních míst. List je v posledních letech v krizi, z níž je obviňován právě Lawis. Situaci ještě zhoršila politická angažovanost média během předloňských prezidentských voleb.

Brad Arnold, zpěvák rockové kapely 3 Doors Down, zemřel na rakovinu

Brad Arnold, zpěvák americké rockové kapely 3 Doors Down nominované na cenu Grammy, zemřel v sobotu ve věku 47 let. Před několika měsíci oznámil, že mu byla diagnostikována rakovina ledvin ve čtvrtém stadiu.

Lesy mizí, odlesňování zrychluje a mění život na Zemi

Lesy pokrývají asi třetinu souše. Živí 1,6 miliardy lidí a dávají domov zhruba 80 procentům suchozemských druhů. Zároveň vážou obrovské množství uhlíku. Přesto každý rok zmizí kolem 10 milionů hektarů lesa. To odpovídá ploše státu velikosti Portugalska.

Metoděj Jílek bere stříbro a přebírá štafetu po Martině Sáblíkové

Devatenáctiletý rychlobruslař Metoděj Jílek získal v neděli v Miláně stříbrnou olympijskou medaili na trati 5000 metrů. Časem 6:06,48 předčil všechny soupeře kromě Nora Sandera Eitrema a z někdejšího juniora, který ještě nedávno závodil na kolečkových bruslích, se během jediné sezony stal český sportovní tahoun.

Japonská vládní koalice bude mít po volbách podle NHK dvoutřetinovou většinu

Japonská vládnoucí koalice premiérky Sanae Takaičiové po dnešních předčasných volbách do dolní komory parlamentu získala dvoutřetinovou většinu nejméně 310 z 465 křesel. Oznámila to japonská stanice NHK, která vychází ze svých prognóz založených na názorech hlasujících, zpráv ze sčítacích středisek a dalších zdrojů. Dvoutřetinová většina vládě umožní přehlasovat horní komoru, v níž většinu nemá.

Pád Lindsey Vonn přerušil olympijský sjezd

Lindsey Vonn na olympijském sjezdu v Cortině d’Ampezzo vážně spadla a byla z trati transportována vrtulníkem. Američanka nastoupila navzdory nedávnému zranění kolene, závod musel být na desítky minut přerušen.

Zelenskyj uvalil sankce na dodavatele součástek pro ruské zbraně

Ukrajina zavádí nové sankce proti firmám, které vyrábějí nebo zprostředkovávají součástky používané v ruských střelách a dronech. Opatření se týká desítek společností i jednotlivců ze zahraničí a má zasáhnout cesty, kterými Rusko podle Kyjeva dál získává kritické komponenty navzdory už platným omezením.

Írán bude obohacovat uran i za cenu války, prohlásil šéf jeho diplomacie

Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě "války". Řekl to dnes podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.

Maděrová vyhrála v Livignu olympijské zlato

Zuzana Maděrová získala pro Česko první zlatou medaili ze zimních olympijských her v Miláně a Cortině. V paralelním obřím slalomu v Livignu zvládla finále proti Rakušance Sabine Payer a vyhrála s výrazným náskokem. Česká výprava tak slaví hned na startu her, zatímco Ester Ledecká končila v téhle disciplíně už ve čtvrtfinále.

Portugalci volí příštího prezidenta, favoritem je středolevicový Seguro

V Portugalsku dnes ráno začalo druhé kolo prezidentských voleb. O post soupeří středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Všeobecně se očekává, že zvítězí Seguro, nicméně výsledek krajně pravicového politika bude podle agentury AFP pozorně sledován.

Moskva oznámila zadržení muže, který podle ní postřelil zástupce šéfa GRU

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila zatčení muže, který podle ní v pátek postřelil zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Interfax. Ruský občan byl podle FSB zadržen v Dubaji a Spojené arabské emiráty ho předaly ruské straně. Další dva ruské občany tajná služba označila za spolupachatele. Jedním z nich je žena, která podle Moskvy odjela na Ukrajinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama