Reklama
12.2 C
Czech
Čtvrtek 19. března 2026
Magazín„Narodil jsem se jako žena,“ překvapil na festivalu v Benátkách italský režisér Crialese

„Narodil jsem se jako žena,“ překvapil na festivalu v Benátkách italský režisér Crialese

Oceněný italský režisér Emanuele Crialese na filmovém festivalu v Benátkách představil svůj autobiografický film L’Immensita s Penélope Cruz v hlavní roli. V neděli při této příležitosti prozradil, že se narodil jako žena. Informovaly o tom agentura Reuters a magazín Deadline.

Snímek L’Immensita se zaměřuje na italskou rodinu v 70. letech, přičemž nejstarší dcera se identifikuje jako chlapec. To ještě více komplikuje už tak napjaté vztahy mezi matkou, kterou hraje Cruz, a hrubým, nevěrným otcem.

„(Příběh) je inspirován mým dětstvím a mým vlastním příběhem,“ prohlásil Crialese, jehož poslední film Terraferma (Pevnina) získal v Benátkách v roce 2011 zvláštní cenu poroty.

„Z biologického hlediska jsem se narodil jako žena. To však neznamená, že v sobě nemám velkou část ženského charakteru. To je na mně asi nejlepší,“ řekl podle Reuters režisér. O své tranzici přitom mluvil na veřejnosti poprvé.

„V určitém okamžiku jsem se musel rozhodnout… zda žít, nebo zemřít. Takovou cestu si nevyberete. Člověk se tak prostě narodí,“ dodal Crialese.

Bližší podrobnosti o své tranzici neuvedl. Stejně jako ve filmu se nicméně podle svých slov spoléhal na podporu své matky a rozpoznal úzkost, kterou v ní situace vyvolávala.

V italském snímku se zpočátku energická postava Cruz hroutí pod tíhou svého panovačného manžela a utrápeného tria dětí, přičemž všichni nesou následky života v nešťastné domácnosti.

Cruz role matky fascinovala už od dětství

Penélope Cruz, která loni v Benátkách získala cenu pro nejlepší herečku za výkon ve snímku Paralelní matky, uvedla, že se její postava ocitla v situaci, z níž nebylo úniku.

„Po celém světě je mnoho žen uvězněných ve vlastních domovech, které se snaží před svými dětmi předstírat, že nic není tak špatné, jak to vypadá. Jde ale jen o přežití. Některé z nich znám, hrozné, otřesné příběhy,“ sdělila novinářům.

L’Immensita je nejnovější z dlouhé řady filmů, v nichž Cruz ztvárnila matku. Jde o roli, která herečku narozenou ve Španělsku dle jejích slov přitahovala už od mládí.

„(Měla jsem) velmi silný mateřský instinkt už od doby, kdy jsem byla pětiletá dívka. Tehdy jsem všem v parku říkala, že můj plán je stát se co nejdříve matkou,“ prozradila Cruz.

„Opravdu mě fascinuje, co se děje v každé rodině. Něco se děje všude. Různé věci, ale všechny fascinující,“ prohlásila 48letá herečka dle serveru Deadline.

Reklama

Doporučujeme

Přechod Rafah z Gazy do Egypta byl znovu otevřen, přešel omezený počet osob

Hraniční přechod z Pásma Gazy do Egypta kontrolovaný Izraelem byl dnes poprvé od začátku izraelsko-americké války proti Íránu znovu otevřen, píše agentura AFP s odvoláním na egyptskou televizní stanici Al-Káhira. Počet lidí, kteří mohou přes přechod přecházet, je nicméně pro oba směry omezen na několik desítek denně, píše AFP s odvoláním na činitele egyptské pohraniční policie.

Babiš v Bruselu znovu tlačí na změnu emisních povolenek

Premiér Andrej Babiš na summitu Evropské unie v Bruselu znovu otevřel téma emisních povolenek. Tvrdí, že současný systém EU ETS zvyšuje tlak na český průmysl i ceny energií, a Česko proto chce jeho rychlou revizi. Do debaty navíc vstupují i rostoucí obavy z drahých energií v době dalšího napětí na Blízkém východě.

Nebezpečná eskalace: Ceny ropy a plynu dál kvůli válce s Íránem rostou

Ceny ropy a plynu ve čtvrtek výrazně vzrostly poté, co útoky na klíčovou energetickou infrastrukturu na Blízkém východě prohloubily obavy z globálního nedostatku surovin, píše server CNBC. Trhy reagují na rychlou eskalaci konfliktu, která začíná zasahovat samotné jádro světových dodávek.

Babiš se obává růstu cen plynu, útok Izraele označil za nepochopitelný

Premiér Andrej Babiš (ANO) se obává, že v důsledku středečního útoku Izraele na íránskou infrastrukturu pro těžbu výrazně stoupne cena plynu. Útok Izraele označil za nepochopitelný. Řekl to dnes novinářům před odletem na summit EU v Bruselu.

Saúdská Arábie si vyhrazuje právo vojensky zasáhnout proti Íránu

Veškerá důvěra mezi Rijádem a Teheránem byla otřesena a Saúdská Arábie si vyhrazuje právo vojensky zasáhnout proti Íránu, prohlásil v noci na dnešek podle agentury Reuters saúdský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán. Uvedl to poté, co Írán ve středu zaútočil balistickými střelami na Rijád, zatímco v saúdskoarabské metropoli jednali ministři zahraničí muslimských zemí.

FBI vyšetřuje bývalého šéfa protiteroristického střediska USA

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) vyšetřuje již bývalého ředitele Národního protiteroristického centra (NCTC) Joea Kenta kvůli údajnému úniku informací. Dlouholetý spojenec prezidenta Donalda Trumpa rezignoval na svou pozici kvůli nesouhlasu s válkou s Íránem.

„Není to naše válka.“ Evropa řekla Trumpovi ne

Evropské státy se odmítají připojit k americko-izraelské operaci proti Íránu. Zpochybňují její smysl a kritizují, že USA údery předem se spojenci nekonzultovaly. Přednost by podle nich mělo mít diplomatické řešení. Spor dál zatěžuje vztahy s Washingtonem i jednotu NATO.

Austrálie ve zprávě o biodiverzitě vynechala podporu fosilních paliv

Austrálie ve své první zprávě o plnění globálních cílů ochrany přírody vynechala klíčové číslo. Nezahrnula finanční podporu fosilních paliv. Právě ty přitom patří mezi hlavní faktory poškozující životní prostředí.

Lisa Kudrow se po 10 letech vrací v seriálu The Comeback

Lisa Kudrow se vrací do role Valerie Cherish, herečky, která se snaží znovu prosadit v neúprosném světě showbyznysu. Nová série přichází po dlouhé pauze a přináší téma, které dnes rezonuje celým Hollywoodem. Zároveň ale uzavírá příběh, který si fanoušci drželi při životě celé roky.

Letadlová loď USA zapojená do války proti Íránu kvůli opravám zakotví na Krétě

Americká letadlová loď USS Gerald Ford zapojená do války s Íránem zamíří z Blízkého východu ke Krétě, kde zakotví kvůli potřebným opravám, píší média. V prádelně válečné lodi minulý týden vypukl požár, jehož uhašení trvalo 30 hodin a při němž podle amerického námořnictva utrpěli zranění dva námořníci. Desítky dalších musely být ošetřeny kvůli vdechnutí kouře, napsal deník The New York Times (NYT) s odvoláním na americké činitele.

NATO umístí na jihu Turecka další systém protivzdušné obrany Patriot

Severoatlantická aliance umístí v jižním Turecku další systém protivzdušné obrany Patriot, oznámilo dnes turecké ministerstvo obrany. Agentura AFP v této souvislosti připomněla, že tento měsíc byly zachyceny tři rakety směřující k Turecku z Íránu. Ten se v regionu snaží o odvetné údery za útoky Izraele a Spojených států, které začaly 28. února.

KOMENTÁŘ: Trhy jsou nervózní jen na oko. Válka v Íránu nahrává těžařům i zbrojařům

Válka v Íránu vytváří chaos v celém regionu a na první pohled rozsévá strach také na trzích. Jenže navzdory vážnosti situace jsou investoři stále relativně v klidu. Dlouhodobý problém si na burze nikdo nepřipouští. Aktuální konflikt naopak některé tituly žene vzhůru.

Čína nabídla Tchaj-wanu energetickou stabilitu výměnou za vládu Pekingu

Čína dnes nabídla Tchaj-wanu energetickou stabilitu výměnou za to, že bude souhlasit s vládou Pekingu. Tchajwanská vláda zatím nijak nereagovala, napsala agentura Reuters. Podle ní jde o součást čínské kampaně s cílem přesvědčit ostrov o výhodách sjednocení s Čínou, které dlouhodobě Peking prosazuje a Tchaj-pej odmítá. Nabídka souvisí s rostoucími cenami energií a potížemi s dodávkami energetických surovin, které jsou důsledkem války proti Íránu, zahájené USA a Izraelem na konci února.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama