Více
  8.8 C
  Czech
  Sobota, 28 května, 2022

  Na pohřeb zastřelené novinářky přišly tisíce Palestinců. Rakev při potyčce spadla na zem

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tisíce Palestinců dnes v Jeruzalémě přišly na pohřeb reportérky televize Al-Džazíra Širín abú Aklahové, která byla ve středu zastřelena při práci na reportáži o izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu. Palestinská samospráva odpovědnost za smrt novinářky připisuje izraelské armádě. Izraelská armáda dnes uvedla, že podle prvních výsledků vyšetřování nelze určit, zda novinářku zastřelili izraelští vojáci nebo palestinští ozbrojenci. Informuje o tom agentura AP.

  Rakev s tělem novinářky se z nemocnice do kostela v jeruzalémském Starém městě pokusily přenést desítky lidí, mnozí z nich měli palestinské vlajky. Na místě zasáhla izraelská policie a propukly střety, při kterých se v jednu chvíli rakev zřítila k zemi. Policie později umožnila rodině převézt rakev do kostela autem. Vstup do nemocnice následně uzavřela a proti zbývajícím demonstrantům uvnitř použila slzný plyn, píše AP.

  Izraelská armáda dnes uvedla, že asi 200 metrů od Aklahové docházelo k silné střelbě. V tuto chvíli ale podle ní nelze určit, kdo střílel. Novináři, kteří byli s Aklahovou, z nichž jeden byl postřelen, uvedli, že na místě v době incidentu nebyli palestinští ozbrojenci a ke střetům nedocházelo.

  Reportérčino tělo bylo ve čtvrtek převezeno k sídlu palestinské samosprávy v Ramalláhu. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás před truchlícími řekl, že izraelské úřady nesou plnou odpovědnost za smrt novinářky a že věc předá Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC). Izrael předtím vyzval ke společnému vyšetřování. Palestinská samospráva to ale odmítla a sdělila, že kulku, která novinářku zabila, nevydá k balistické analýze.

  Jednapadesátiletá Aklahová se narodila v Jeruzalémě a pro Al-Džazíru začala pracovat v roce 1997. Pravidelně přinášela reportáže z Izraele, Západního břehu Jordánu a Pásma Gazy a pro miliony arabských televizních diváků byla známou tváří. Ve středu byla střelena do hlavy, když pracovala na reportáži o izraelské razii v Džanínu. Měla na sobě vestu s viditelným nápisem Press.

  Izraelští vojáci dnes brzy ráno opět podnikali razii v Džanínu. Fotograf AP tam slyšel silnou střelbu a výbuchy a řekl, že izraelští vojáci obklíčili dům. Palestinské ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že 13 Palestinců bylo hospitalizováno poté, co byli zraněni v bojích, včetně jednoho, který byl střelen do břicha. Izraelská armáda uvedla, že Palestinci začali střílet, když izraelští vojáci přišli zatknout podezřelého.

  Izraelské bezpečnostní složky v poslední době provádějí prakticky denně razie v Džanínu, který je považován za jednu z bašt palestinských radikálů. Izrael zintenzivnil vojenské akce na palestinských územích v souvislosti se sérií protiizraelských útoků, při kterých bylo od konce března zabito 19 lidí. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví izraelské síly od konce března zabily 30 Palestinců. Jsou mezi nimi útočníci, ale také účastníci střetů a kolemjdoucí.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS