Více
  3 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Mumifikované tělo faraóna vydalo po 3500 letech svá tajemství

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  S úzkou bradou, malým nosem a kučeravými vlasy se podobá svému otci, uvedla radioložka Sahar Salímová. A na někoho, kdo žil před 3500 lety, má také překvapivě dobré zuby. Řeč je o mumifikovaném těle faraóna Amenhotepa I., který byl dosud tak trochu záhadou, protože jde o jednu z mála mumií egyptských panovnických dynastií, která nebyla v moderní době rozbalena.

  Tedy až dosud. Profesorka radiologie na lékařské fakultě Univerzity v Káhiře Sahar Salímová je členkou týmu, kterému se podařilo Amenhotepa I. úspěšně rozbalit – ne fyzicky, ale digitálně. Výsledky využívající technologii počítačové tomografie (CT) jsou bezprecedentní a fascinující. Poskytují podrobnosti o faraonově vzhledu i nákladnosti šperků, se kterými byl pohřben.

  Podle našich zjištění bylo Amenhotepovi I. asi 35 let, když zemřel. Vysoký byl přibližně 169 centimetrů, byl obřezaný a měl dobré zuby,“ uvedla Salímová. V pruzích plátna, kterými je jeho tělo obaleno, se ukrývá 30 amuletů a jedinečný zlatý pás se zlatými korálky.

  Zdá se, že Amenhotep I. se fyzicky podobal svému otci … měl úzkou bradu, malý úzký nos, kudrnaté vlasy a mírně vyčnívající horní zuby,“ dodala Salímová. Skutečnost, v jak dobrém stavu se uchovaly jeho zuby, podle ní svědčí o úžasném procesu mumifikace.

  Mumifikované tělo je dobře zachovalé. Dochovaly se dokonce i drobné kůstky uvnitř uší. Mnoho královských mumií mělo špatné zuby, ale Amenhotep I. měl zuby dobré,“ upozornila odbornice.

  Amenhotep I. byl druhým králem 18. dynastie a na trůn nastoupil po smrti svého otce Ahmose I. Egyptu vládl zhruba 21 let mezi lety 1525 a 1504 před naším letopočtem. Jeho jméno znamená „Amon je spokojen“. Jeho trůnní jméno znělo Džeserkare – „Svatá je duše Reova“.

  Období jeho vlády je pokládáno za klidné; mohl se během něj soustředit na organizaci správy a výstavbu chrámů. Je možné, že vládl společně se svou matkou Ahmose-Nefertari.

  Z rozluštěných hieroglyfů egyptologové zjistili, že Amenhotepa I. v 11. století před naším letopočtem v období 21. dynastie rozbalili kněží, aby napravili škody způsobené vykradači hrobek. Spekulovalo se také o tom, že ho rozbalili, aby znovu použili královskou pohřební výbavu nebo ukradli ozdoby.

  Podle Salímové ale výzkum jejího týmu tyto spekulace vyvrátil a ukázal, že kněží měli jen ty nejlepší úmysly. Původní hrobka Amenhotepa I. se nikdy nenašla. Jeho mumie byla objevena v roce 1881 na nalezišti v Luxoru, kam – jak je známo – úředníci 21. dynastie ukryli řadu mumií vládců a vysoce postavených osob, aby je ochránili před vykradači hrobek.

  Nynějším domovem Amenhotepa je Egyptské muzeum v Káhiře. Z pohřebních pláten nebyl vybalen proto, aby nebyl zničen „dokonalý“ plátěný obal pokrytý girlandami ze straček, sesbánie egyptské a světlice barvířské, ani jeho krásná malovaná pohřební maska.

  Při prvním otevření rakve se našla zachovalá vosa, kterou pravděpodobně přilákala vůně květinových girland. Výzkumný tým zjistil, že Amenhotepův mozek je na rozdíl od jiných králů včetně Tutanchamona a Ramsese II. neporušený.

  Tým doufal, že najde důkazy o tom, jak Amenhotep I. zemřel, ale to se nepodařilo. „Nenašli jsme žádná zranění ani znetvoření způsobená nemocí, která by mohla být příčinou smrti,“ uvedla Salímová.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Terika Clay

  Žena v Missouri postřelila zaměstnankyni McDonald’s kvůli vystydlým hranolkům

  Terika Clay (30) byla obviněna z trestného činu napadení prvního stupně poté, co vytáhla zbraň a vystřelila na servírku v McDonald's. Oběť vyvázla s lehkým zraněním.
  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Muž při plavbě po moři zachytil komické hry delfínů, medúzy mají místo fotbalového míče

  Kapitánovi výletní lodi Dafyddovi Lewisovi se na jeho plavbě Cardigan Bay ve waleském New Quay podařilo natočit neuvěřitelnou show delfínů. Unikátních záběrů si všimnul i britský deník Daily Mail.
  Zpěvačka Adele. Foto: Reuters

  Vyplouvá napovrch pravý důvod zrušení koncertu Adele. Žádný covid, ale zuřivá hádka kvůli bazénu

  Zpěvačka Adele rozhořčila tisíce fanoušků, když den před velkolepým koncertem v Las Vegas oznámila, že se vystoupení ruší. Tvrdila, že důvodem je šíření covidu-19. Nyní se však proslýchá, že se jí jen nelíbilo pódium.
  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla

  Přítel jí roky platil školu, aby se mohla stát právníkem. Pak se s ním rozešla, protože nebyl dost vzdělaný

  Po dobu několika let se dívka nechávala podporovat od svého partnera, který tvrdě dřel jako dělník. Když pak díky němu získala titul, nebyl jí dost dobrý.
  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus

  Populární youtuber objevil nový druh obří tarantule Taksinus! Žije pouze v lesích Thajska

  Nadšenec do přírody a taky velice populární youtuber JoCho Sippawat z Thajska se na YouTube může chlubit nějakými 2,5 miliony odběrateli. Na rozdíl od influencerů typu Jake Paul ale JoCho baví lidi aspoň něčím podnětným. Bere totiž své sledující na výlety do přírody, kde následně objevuje všechno možného. A teď se mu dokonce povedlo objevit i nový druh tarantule.
  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Farmář nutí své krávy nosit VR brýle, chce tak zvýšil produkci mléka

  Pozoruhodné metody se chopil jistý muž turecké národnosti, Izzet Koca. Dobytku navléká speciální brýle, ve kterých se zobrazují krásné zelené pastviny. Ukazuje se, že krávy, které s nimi dojí, mají výrazně větší produktivitu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama