Více
  4.4 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Mrtvé moře rychle vysychá. Možná jednoho dne zmizí úplně

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mrtvé moře je nejnižší bod na zemi, zasazený mezi Izrael, Jordánsko a Západní břeh. Světově proslulý svými mystickými vodami, do kterých se nelze ponořit, je téměř 10krát slanější než oceán.

  S hloubkou cca 304 m je to nejhlubší hypersalinní jezero na světě. Jeho status jedné z hlavních turistických atrakcí regionu je však ohrožen: jezero vysychá a krajina se nachází uprostřed nevratných změn. Je Izrael na pokraji své největší ekologické katastrofy?

  Co způsobuje vysychání Mrtvého moře?

  Šokující pokles hladiny Mrtvého moře je výsledkem kombinace faktorů, které z velké části způsobují lidé. Pravděpodobně největším důvodem je úbytek vody v řece Jordán, která napájí Mrtvé moře.

  Kdysi skvělá vodní cesta, řeka Jordán nyní prochází pomalou smrtí. Částečně je to důsledek výstavby nových přehrad v Jordánsku a Sýrii, které omezují její zásobování vodou. Vliv má samozřejmě i rostoucí lidská populace a její spotřeba sladké vody.

  Kromě toho část viny nesou jordánské a izraelské průmyslové závody, které při těžbě nerostů spotřebovávají vodu z Mrtvého moře. Šokující je, že jen tato činnost je zodpovědná za 20 % roční ztráty vody v Mrtvém moři.

  Když k tomu připočteme politickou situaci plnou nejednotnosti a prosazování vlastních zájmů, jež dusí jakékoli snahy o vícestranné dohody na téma řešení této ekologické krize, je závažnost problému více než jasná.

  Jak moc je to zlé?

  Dost. Povrchová hladina Mrtvého moře klesá více než o metr ročně a od vzniku Izraele v roce 1948 hladina moře poklesla o 40 metrů. Shromážděná data izraelských geologů naznačují, že rychlost této změny se od roku 1976 každou dekádu zvyšuje.

  Dopad těchto změn je jasně prokázán v turistickém letovisku Ein Gedi na pobřeží Mrtvého moře. V osmdesátých letech, kdy byla postavena hlavní budova, obchod se suvenýry a restaurace, voda sahala až k jejím zdem. Letovisko je nyní 2 km od břehu. Bylo nuceno zavést speciální přepravu turistů k moři a zpět.

  Vedlejším produktem klesající hladiny vody je vznik propadů neboli závrtů. Dr. Gideon Baer, ​​vedoucí divize GSI sledující Mrtvé moře, odhaduje, že se každoročně objeví 500 nových závrtů, což v přepočtu znamená více než jeden denně! Ty nenávratně mění krajinu, poškozují místní podniky a potenciálně dělají v příštích desetiletích oblast nepřístupnou.

  Jedna uklidňující informace je, že voda zcela nezmizí. Jak píše Kevin Connolly z BBC, „zákon o nasycení znamená, že Mrtvé moře nakonec dosáhne bodu rovnováhy, kde se přestane zmenšovat“.

  Co se dělá pro záchranu Mrtvého moře?

  V roce 2015 podepsaly Izrael a Jordánsko dohodu ve výši 900 milionů dolarů ve snaze stabilizovat hladinu mořské vody. To s sebou nese velmi ambiciózní stavbu kanálu od Rudého moře až k Mrtvému ​​moři. Cílem je přidat do Mrtvého moře ročně 300 milionů metrů krychlových vody.

  Jak bude tento projekt úspěšný z hlediska dlouhodobé udržitelnosti Mrtvého moře, se teprve uvidí. Alespoň se však ukazuje, že tyto dvě země jsou proaktivní při pokusech najít řešení. Celkově jsou však snahy o záchranu Mrtvého moře příliš pomalé a omezené. Můžeme jen spekulovat o tom, co přinese budoucnost Mrtvému ​​moři, jeho místním komunitám a cestovnímu ruchu, ale očekává se, že se bude nadále zmenšovat a počet propadů narůstat. Zatím si vezměte plavky, zarezervujte si let a navštivte tento přírodní div dokud je to možné.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Trhy v Indii

  Čerstvé ovoce i drahokamy. Na tradičních trzích v Indii seženete vše

  Při návštěvě Indie nesmíte vynechat místní tržiště. Je to jako výlet do jiného světa. Všechen ten barevný mumraj vás okouzlí na první pohled.
  Světlušky

  Do Vietnamu za světluškami

  Pozorovat maličkatá létající stvoření, která vyzařují blikající, teplé světlo, a přitom poslouchat uklidňující zvuky cvrčků, je skvělým zážitkem. Vydejte se za ním do Vietnamu.
  Nákupní centrum Čína

  Do kostela jako na koncert. Jak se slaví Vánoce v Číně

  V západních zemích křesťané slaví Vánoce většinou ve vší vážnosti, aby si připomněli narození Ježíše Krista. Oproti tomu v Číně je to spíše legrace a komerční záležitost.
  Trhy v Indii

  Tradiční trhy v Indii, které stojí za prozkoumání – část 2

  Směsice barev, vůní i chutí, to jsou tradiční indické trhy. Koupíte tu téměř vše, na co pomyslíte. A pokud nechcete nakupovat, alespoň se po nějakém trhu projděte, je to zážitek sám o sobě.
  tradiční trhy v Indii

  Tradiční trhy v Indii, které stojí za prozkoumání – část 1

  Hledáte autentický indický zážitek? Chcete si koupit lokální zboží za dostupné ceny? Putování labyrintem tradičních trhů je správnou cestou.
  hřbitov Highgate

  Jedním z nejkrásnějších míst v Londýně je hřbitov

  Highgate Cemetery je místem posledního odpočinku některých z nejznámějších londýnských obyvatel. Jedná se o místo s nezaměnitelnou atmosférou.
  Reklama
  Reklama
  Reklama