4.5 C
Czech
Neděle 19. října 2025
ITBoxMozilla viní z úpadku Firefoxu praktiky společností Google a Apple

Mozilla viní z úpadku Firefoxu praktiky společností Google a Apple

Společnost Mozilla, neziskový vlastník prohlížeče Firefox, obvinila společnosti Google, Microsoft a Apple, že „samy sebe upřednostňují“ a nutí spotřebitele používat jejich vlastní prohlížeče. Informoval o tom server TechCrunch.

Zpráva, kterou zveřejnila společnost Mozilla, se zabývá někdy nenápadnými způsoby, jakými operační systémy ovlivňují spotřebitele, aby používali jejich vlastní prohlížeče, místo aby hledali a přecházeli na nezávislé možnosti. Mozilla zároveň upozorňuje, že konkurence na trhu prohlížečů je nezbytná pro zajištění inovací a výběru pro spotřebitele a obecněji pro ochranu životaschopnosti otevřeného webu před komerčními giganty, kteří se jej snaží zazdít.

Jak uvedl server TechCrunch, Mozilla není v oblasti prohlížečů žádným nováčkem. Je však neziskovým vývojářem svobodného softwaru než komerčním hráčem. Z hlediska podílu na trhu ale zůstává outsiderem – trhu dominují prohlížeče Chrome od společnosti Google a Safari od společnosti Apple (zejména v mobilních zařízeních). To samozřejmě také znamená, že i jejich enginy jsou nejvíce populární (Blink pro Chrome a Webkit pro Safari).

Společnost Mozilla obviňuje velké technologické firmy ze zneužití jejich dominantních pozic

Podle zprávy brání Google, Microsoft a Apple nezávislému objevování aplikací. Jako příklad uvedla Mozilla nastavení vlastního prohlížeče v operačním systému jako výchozí. Mozilla také uvedla, že některé velké technologické firmy skoro kompletně zakazují přijetí nezávislých aplikací. Společnosti Apple například chybělo nastavení, které by umožnilo přejít od prohlížeče Safari jako výchozího prohlížeče až do roku 2020.

„Spotřebitelé by měli mít kontrolu nad svými online zážitky a měli by mít možnost vybrat si software, který chtějí používat, včetně jiného softwaru, než nabízí poskytovatel operačního systému,“ uvedl mluvčí Mozilly. „Lidé by neměli bojovat s operačními systémy, které neustále otravují, matou a vracejí preference ve prospěch vlastního softwaru.“

Není žádnou novinkou, že Google dodává Chrome s Androidem a Apple předinstalovává Safari na iOS a že většina mobilních uživatelů se nebude obtěžovat tyto výchozí prohlížeče měnit. Novinkou není ani to, že výrobce Windows, společnost Microsoft, dodává na počítače se svým operačním systémem vlastní prohlížeč Edge. Viditelnost a rozsah blokování operačních systémů, v kombinaci se stále menší rozmanitostí technologií prohlížečů, by však měly být pro regulační orgány varovným signálem, který by je měl přimět k zásahu.

Reklama

Právě se děje

Do Jižní Koreje se vrátilo 64 lidí zadržených v Kambodži kvůli online podvodům

Do Jižní Koreje se dnes vrátila skupina 64 lidí zadržených v Kambodži v souvislosti s online podvody, většina z nich bude nyní ve vlasti čelit vyšetřování. Jižní Korea zároveň vydala zákaz cestování do některých částí Kambodže kvůli obavám z nelegálních pracovních nabídek pro organizace věnujícím se systematickým internetovým podvodům, informuje agentura Reuters.

Írán oznámil konec dodržování jaderné dohody. Po deseti letech vypršela její platnost

Írán se necítí vázán omezeními svého jaderného programu vyplývajícími z mezinárodní dohody, která dnes po deseti letech vypršela. Vyplývá to z prohlášení Teheránu, o němž informovala agentura AFP.

Doporučujeme

Trumpův tým zvažuje možnost setkání s Kim Čong-unem při cestě do Asie

Spolupracovníci Donalda Trumpa zvažují možnost setkání amerického prezidenta se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem během nadcházející Trumpovy cesty do Asie. Uvedla to dnes stanice CNN s odvoláním na osoby informované o této záležitosti.

Do Jižní Koreje se vrátilo 64 lidí zadržených v Kambodži kvůli online podvodům

Do Jižní Koreje se dnes vrátila skupina 64 lidí zadržených v Kambodži v souvislosti s online podvody, většina z nich bude nyní ve vlasti čelit vyšetřování. Jižní Korea zároveň vydala zákaz cestování do některých částí Kambodže kvůli obavám z nelegálních pracovních nabídek pro organizace věnujícím se systematickým internetovým podvodům, informuje agentura Reuters.

Írán oznámil konec dodržování jaderné dohody. Po deseti letech vypršela její platnost

Írán se necítí vázán omezeními svého jaderného programu vyplývajícími z mezinárodní dohody, která dnes po deseti letech vypršela. Vyplývá to z prohlášení Teheránu, o němž informovala agentura AFP.

Ukrajina zachytila 136 ruských dronů a zaútočila v ruské Uljanovské oblasti

Ukrajinská protivzdušná obrana během noci zachytila 136 ruských dronů ze 164 vypuštěných na Ukrajinu. Dnes o tom informoval server Ukrajinska pravda s odkazem na ukrajinské letectvo. Noční ruský útok mířil na sever, jih, východ i střed země. Rusko ráno zaútočilo také na Poltavskou oblast, jejíž guvernér uvedl, že útok si nevyžádal žádné oběti. Server The Kyiv Independent napsal, že ukrajinské drony v noci zaútočily na elektrickou rozvodnu v ruské Uljanovské oblasti. Rusko podle agentury Reuters hlásí dva mrtvé civilisty z okupované části Chersonské oblasti.

Trump chce mír na současné linii bojů, Tomahawky Ukrajině neposkytne

Rusko a Ukrajina by měly uzavřít mír na současné linii bojů, jiná řešení jsou příliš komplikovaná. Podle tiskových agentur to novinářům řekl americký prezident Donald Trump několik hodin po jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským.

Bessent se setká se svým čínským protějškem

Americký ministr financí Scott Bessent a jeho čínský protějšek Che Li-fen se během pátečního videohovoru dohodli na pokračování rozhovorů o obchodu a clech a na osobním setkání. Země G7 budou proti čínskému omezení exportu vzácných zemin postupovat koordinovaně s USA.

Izrael potvrdil totožnost dalšího rukojmího, jehož tělo vrátil Hamás

Izraelské úřady potvrdily, že ostatky předané Hamásem patří Eliyahu Margalitovi, otci tří dětí z kibucu Nir Oz. Byl zabit při útoku 7. října 2023 a jeho tělo bylo odvlečeno do Gazy. Zpráva přichází ve chvíli, kdy pokračují jednání o příměří i tlaky na demilitarizaci pásma.

Fyzik Chen Ning Yang zemřel ve věku 103 let

Zemřel Chen Ning Yang, legendární fyzik a nositel Nobelovy ceny, který přepsal základní zákony částicové fyziky. Stál za teorií, jež zpochybnila pojetí zrcadlové symetrie. Svůj život rozdělil mezi Čínu a Spojené státy, kde působil na univerzitách po boku největších jmen moderní vědy.

Pražská burza zakončila týden v červených číslech

Pražská burza uzavřela páteční obchodování výrazně v minusu. Index PX klesl o 1,6 procenta na 2340 bodů, což je nejnižší hodnota od konce září. Ztrácela většina titulů, jedinou výjimkou zůstala Moneta Money Bank, která jako jediná uzavřela v zisku.

John Bolton, bývalý poradce Trumpa a dnes jeho kritik, čelí obžalobě

Bývalý poradce pro národní bezpečnost John Bolton, kdysi blízký spolupracovník Donalda Trumpa a později jeho hlasitý kritik, čelí federálnímu trestnímu stíhání. Velká porota v Marylandu rozhodla, že existuje dostatek důkazů k jeho obvinění.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama