16.3 C
Czech
Pondělí 25. září 2023

Největší úder za poslední týdny: Rusko zaútočilo na ukrajinská energetická zařízení

Rusko ve čtvrtek provedlo na Ukrajině největší raketový útok za poslední týdny, přičemž zasáhlo energetická zařízení. Podle ukrajinských představitelů se jedná o začátek nových úderů ze vzduchu namířených proti ukrajinské energetické síti před blížící se zimou.

Mongolský ledový festival Khövsgöl

Propracované ledové sochy, saně tažené psím spřežením, sobi, tradiční jídla a soutěže, to vše se odehrává na zamrzlém jezeře. Navštivte mongolský ledový festival Khövsgöl, na který se každoročně začátkem března sjíždějí lidé z celé země.

Během ledového festivalu Khövsgöl, který je také známý jako Modrá perla, se jezero stává zamrzlým hřištěm pro místní obyvatele i návštěvníky. Při této příležitosti se účastníci oblékají do svých tradičních barevných kostýmů. Ty představují 21 různých regionů země nebo oblastí, ze kterých pocházejí. Festival je významný proto, že zde probíhá kulturní výměna mezi mongolskými nomádskými kmeny. Můžete tu být svědky tradic a životního stylu pastevců sobů, kteří sestupují k jezeru ze své domoviny v tajze. Místní šamani provádějí rituály obřadem pálení ohně.

Co vás na festivalu čeká

Po slavnostním zahajovacím ceremoniálu si diváci mohou užít širokou škálu soutěží zahrnujících populární mongolské aktivity. Jde například o závody na saních či na koních na dlouhé vzdálenosti, bruslení, přetahování lanem, zápas v ledovém sumu, lukostřelbu a tradiční mongolskou hru šagaj s ovčími kostmi.

Hraje tu lidová hudba a máte velký výběr tradičních mongolských jídel. Protože denní teploty mohou klesnout na -15 °C, nezapomeňte se dostatečně obléct. Nebo postupujte podle příkladu místních obyvatel, kteří si obléknou ruskou čepici ušanku, kabát z ovčí kůže, vlněné boty a mongolský deel nebo tradiční tuniku.

Kde je ledový festival Khövsgöl

Festival se koná na jižním okraji jezera Khövsgöl, jehož čirý, tmavě modrý led tvoří nádhernou kulisu události. Jezero se nachází v nejsevernější části Mongolska, hraničící se Sibiří. Je největším sladkovodním útvarem v zemi a součástí takzvaných „starodávných jezer“ Mongolska, starých více než milion let.

Jezero s rozlohou asi 136 x 36 km každou zimu úplně zamrzne s průměrnou tloušťkou ledu jeden metr. To má za následek vznik ohromujících a složitých vzorů zdobících jeho jasný povrch. Pohled na místní mongolské pastevce oblečené v kožešině, jedoucí na barevně zdobených saních, je ohromující.

Mongolský ledový festival Khövsgöl se v roce 2021 koná od 3. do 4. března.

Jak se tam dostat

Z hlavního města Ulánbátaru lítá letecká linka do provinčního hlavního města Murunu. Let trvá přibližně jednu hodinu. Dnes už je také vybudována zpevněná cesta z Ulánbátaru do Murunu, jízda trvá přibližně 12 hodin a během této doby můžete obdivovat rozlehlost mongolských stepí. Jakmile dorazíte do Murunu, vezměte si taxi do města Khatgal, které se nachází na jižním břehu jezera a slouží jako základna pro další objevování.

Na další skvělou zimní akci s ledovými sochami se můžete vydat do sousední Číny na Harbinský ledový festival.

Sledujte nás na sítích

Scénáristé dosáhli předběžné dohody s hollywoodskými filmovými studii. Herci budou dál stávkovat

Hollywoodská filmová studia dosáhla se zástupci odborových svazů scénáristů předběžné dohody. Ta může ukončit pět měsíců trvající stávky, které nechaly kalifornskou ekonomiku „vykrvácet“. Podmínky dohody nejsou známy a ujednání se nevztahuje na herce.

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

DOPORUČUJEME

Za klobásami i nacistickou historií do Norimberku

V bavorském městě starém 950 let se snoubí romantické kouzlo s pohnutou minulostí. Najezte se v nejstarší restauraci na světě, prozkoumejte dům Albrechta Dürera a prohlédněte si areál bývalého shromáždění nacistické strany. A mnoho dalšího.

Prozkoumejte Vysoké Tatry z polské strany

Největší vedra opadla a do lyžařské sezóny je ještě daleko. Ideální čas na podzimní turistiku. Udělejte si základnu v městečku Zakopané a prozkoumejte Vysoké Tatry z polské strany.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Scénáristé dosáhli předběžné dohody s hollywoodskými filmovými studii. Herci budou dál stávkovat

Hollywoodská filmová studia dosáhla se zástupci odborových svazů scénáristů předběžné dohody. Ta může ukončit pět měsíců trvající stávky, které nechaly kalifornskou ekonomiku „vykrvácet“. Podmínky dohody nejsou známy a ujednání se nevztahuje na herce.

Lego vzdalo plán vyrábět stavebnice z recyklovaných plastových lahví

Dánský výrobce stavebnic Lego vzdal plán vyrábět kostičky z recyklovaných plastových lahví. Společnost uvedla, že podle jejích propočtů by přechod na recyklovaný materiál ve výsledku vedl k vyšším uhlíkovým emisím než setrvání u současného výrobního postupu. Informoval o tom deník The Guardian.

Nejlepší seriály za rok 2023 (zatím), které musíte vidět

Každoroční souboj o místo v žebříčku nejlepších seriálů se plní už před začátkem sezóny. Nejčastěji se jedná o programy vracející se s dalšími sériemi. Mnohdy se však na přední příčky dostávají i úplné novinky ještě před odvysíláním pilotního dílu, nebo naopak klasiky, jež se se svými diváky loučí.

Při útoku v Kosovu zahynul kosovský policista, ozbrojenci jsou obklíčeni

Jeden kosovský policista přišel v noci na dnešek o život a další byl zraněn při střeleckém útoku v severním Kosovu, uvedl kosovský premiér Albin Kurti. Později informoval, že kosovská policie na místě obklíčila nejméně 30 ozbrojenců. Kosovská prezidentka Vjosa Osmaniová připsala útok, který označila za teroristický, srbským zločineckým skupinám. Její kancléř psal na platformě X v této souvislosti o "srbských zelených mužíčcích". Útok ostře odsoudil šéf unijní diplomacie Josep Borrell s tím, že viníci musejí být potrestáni. Srbský prezident Aleksandar Vučić uvedl, že odpoledne "vyvrátí všechny lži a konspirační teorie" kosovského premiéra Kurtiho, píše agentura AFP.

Pařížský soud odsoudil francouzského rapera MHD za vraždu. Ve vězení si odsedí 12 let

Francouzský raper Mohamed Sylla, známý jako MHD, stráví 12 let ve vězení. K trestu ho odsoudil pařížský soud poté, co ho uznal vinným z vraždy třiadvacetiletého muže jménem Loic K z roku 2018. Podobný trest pak dostalo dalších pět spolupachatelů. Raper, který se proslavil především svým hudebním žánrem "African trap", ovšem vinu odmítá.

Ukrajina prolomila ruská opevnění u Verbove, není to poslední obranná linie

Ukrajinské ozbrojené síly prolomily ruská polní opevnění západně od obce Verbove v Záporožské oblasti, ale nejedná se o poslední obrannou linii Rusů v regionu. Ve své poslední analýze ruské války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který překonaná opevnění označil za specifickou sérii nejlépe připravených opevnění rozmístěných jako součást téměř souvislého pásu protitankového příkopu, takzvaných dračích zubů a bojových postavení západně od vsi Verbove.