Reklama
8.1 C
Czech
Pátek 6. března 2026
MagazínMódní přehlídku Stelly McCartney doprovodila Lennonova protiválečná píseň

Módní přehlídku Stelly McCartney doprovodila Lennonova protiválečná píseň

Britská módní návrhářka Stella McCartney na přehlídce v Paříži upozornila na dění na Ukrajině, když jako hudební doprovod v závěru show zvolila protiválečnou baladu Johna Lennona Give Peace a Chance. Napsaly o tom agentura Reuters a server Fashion United.

Modelky kráčely po prosklených chodbách na vrcholu Pompidou Center. Vynesly elegantní šaty s bohémským nádechem, zatímco hrála rytmická hudba, přičemž atmosféru dotvářel úchvatný výhled na Paříž.

„Opravdu pevně věřím v mír a lásku. Samozřejmě použít píseň Johna, který byl nejlepším přítelem mého otce… Je to pro mě osobní píseň, která momentálně, jak doufám, odráží myšlenky celého světa,“ zdůvodnila své kroky McCartney po show s odkazem na svého otce Paula McCartneyho, napsala agentura Reuters.

V kolekci podzim/zima 2022/2023 McCartney vyzdvihla svůj zodpovědný přístup k luxusu. Dvě třetiny kolekce ready-to-wear jsou vyrobeny z materiálů jako druh viskózy, jehož produkce je šetrnější k lesům, dále organické bavlny, recyklovaného nylonu, recyklovaného polyesteru nebo vlny RWS dohledatelného původu.

Francouzské hlavní město hostí poslední část módních přehlídek, které se také konaly v New Yorku, Londýně a Miláně, a končí 8. března.

S reflektováním současného dění na molech v rámci Fashion Weeků módní průmysl bojuje

Někteří návrháři veřejně hovořili o snaze najít to správné pojetí přehlídky a pokračovat v akcích týdne módy v Paříži v době, kdy se svět soustředí na krizi na Ukrajině.

Takový Georgio Armani v Miláně upozornil na dění na Ukrajině tím, že hudební doprovod během své show zcela vypustil.

https://www.youtube.com/watch?v=I5d193cDNr0

V Paříži kreativní ředitel značky Balenciaga Demna Gvasalia promluvil o své zkušenosti uprchlíka z Gruzie. Hostům také nabídl trička s ukrajinskou vlajkou. Francouzská módní návrhářka Isabel Marant se na konci show své značky zase uklonila v modro-žlutém topu.

„Samozřejmě, že jsem proti válce… S ukrajinským lidem hluboce soucítím. Je to srdcervoucí, traumatickým zážitkem je i být svědkem, takže si člověk může jen těžko představit, čím si ti chudáci procházejí,“ poznamenala McCartney.

Návrhářka také dle Fashion United uvedla, že věnovala prostředky organizaci Care, která poskytuje podporu čtyřem milionům Ukrajinců, zejména ženám, dětem, seniorům a rodinám.

Její brand je součástí koncernu LVMH. Skupina se sídlem v Paříži, která dále vlastní značky jako Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Kenzo, TAG Heuer a Bulgari, v Rusku v neděli ukončila provoz svých 124 butiků. Podobně postupovaly i společnosti Hermès, Kering, pod níž spadají luxusní brandy jako Gucci nebo Yves Saint Laurent, a Chanel.

Reklama

Doporučujeme

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.

USA požádaly Ukrajinu o pomoc proti íránským dronům

Spojené státy požádaly Ukrajinu o pomoc při obraně svých spojenců na Blízkém východě před íránskými drony. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky uvedl, že Kyjev může nabídnout odborníky i technologie získané během války s Ruskem. Pomoc však podmínil tím, že neoslabí obranu Ukrajiny.

Británie vyšle do Kataru letouny Typhoon, NATO posílilo ochranu před raketami

Británie se chystá vyslat do Kataru čtyři bojové letouny Typhoon k posílení obranných operací v Kataru i celém regionu, oznámil dnes britský premiér Keir Starmer. Na tiskové konferenci také řekl, že speciální vztah Londýna a Washingtonu funguje normálně. Severoatlantická aliance oznámila, že posílila ochranu před balistickými raketami po středečním incidentu, kdy byla u Turecka zničena jedna taková raketa vypálená z Íránu.

Hyský po dalším krachu neskrýval zklamání

Fotbalisté Plzně prožívají mimořádně nepříjemný týden. Po ligové porážce 0:3 ve Zlíně schytali stejný výsledek i ve čtvrtfinále domácího poháru v Karviné a ze soutěže vypadli. Pro tým, který se na pohárový úspěch výrazně upínal, jde o tvrdou ránu.

USA chystají nové podmínky pro vývoz čipů Nvidia a AMD

Spojené státy zvažují nové podmínky pro vývoz pokročilých čipů Nvidia a AMD do zahraničí. Země, jejichž firmy budou chtít nakupovat velké objemy čipů pro datová centra zaměřená na umělou inteligenci, by podle návrhu musely slíbit investice přímo v USA. Informoval o tom deník Financial Times.

USA a Venezuela po letech obnoví diplomatické vztahy

Spojené státy a Venezuela se po sedmi letech vracejí k diplomatickým vazbám. Jde o výrazný obrat ve vztazích dvou zemí, které proti sobě dlouhodobě stály. Dohoda přichází jen krátce po sesazení Nicoláse Madura a ukazuje, že Washington chce v zemi rychle získat větší vliv.

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Noem ve funkci skončí, oznámil Trump

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová k 31. březnu ve funkci skončí, oznámil dnes na své sociální síti Truth Social prezident Donald Trump. Novým ministrem vnitřní bezpečnosti by se podle něj měl stát republikánský senátor z Oklahomy Markwayne Mullin.

Arakčí věří, že Írán dokáže odrazit možnou pozemní invazi. Jednání s USA odmítl

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes v rozhovoru s televizí NBC uvedl, že jeho země je připravena na možnou americkou pozemní invazi. Spojené státy společně s Izraelem začaly v sobotu ostřelovat cíle v Íránu, na což Teherán odpověděl raketovými útoky i na země, které se náletů přímo nezúčastnily, ale na jejichž území jsou americké základny použité k útokům. Arakčí odmítl jednání s USA a prohlásil, že Írán v konfliktu nepožádal o příměří.

Zelenskyj: Provoz ropovodu Družba by se mohl obnovit za měsíc a půl

Ropovod Družba by mohl být technicky připraven k obnovení provozu za měsíc a půl. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodávky ruské ropy tímto ropovodem do Maďarska a na Slovensko se zastavily koncem ledna, kdy potrubí podle Kyjeva vážně poškodil požár způsobený ruským útokem. Budapešť a Bratislava ale Zelenského viní, že obnovení provozu ropovodu úmyslně odkládá z politických důvodů. Kyjev argumentuje tím, že oprava ropovodu je časově náročná.

Trump uvedl, že chce být zapojen do výběru příštího íránského lídra

Americký prezident Donald Trump uvedl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely. Zároveň označil za nepřijatelnou volbu syna zabitého nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Šéf Bílého domu to řekl v osmiminutovém telefonickém rozhovoru se zpravodajským serverem Axios. Chameneí byl zabit v sobotu na začátku izraelsko-amerických útoků na Írán.

Bývalý princ Andrew se vzdává další královské rezidence

Bývalý princ Andrew přichází o další královskou nemovitost. Po odchodu z Royal Lodge nyní končí i jeho dlouholetý nájem historické chaty East Lodge nedaleko Windsoru. Celá situace přichází v době, kdy se kolem někdejšího člena královské rodiny znovu rozvířily otázky ohledně jeho financí i minulosti.

Pumpaři zvedli ceny rychleji než jim zdražila ropa

Ceny pohonných hmot v Česku v posledních dnech vyskočily výrazně rychleji než obvykle. Benzín i nafta zdražily během týdne o víc než dvě koruny za litr, zatímco část čerpacích stanic ještě prodávala zásoby nakoupené za starší ceny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama