-6.6 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
EkonomikaMMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

MMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4. Uvedl to server Al Jazeera a CNBC.

Podle nejnovějších odhadů Mezinárodního měnového fondu (MMF) se obnova globální ekonomiky v letošním roce zpomalí. Důvodem je slabší zotavování dvou největších světových ekonomik, a to ve Spojených státech amerických (USA) a Číně.

Oproti původním odhadům se proto růst ekonomiky snížil z 5,9 procent na 4,4 procenta. Zpomalování obnovy zavinila především nakažlivější varianta koronaviru zvaná omikron. Rychlejšímu růstu ale nepomohly ani pokračující problémy dodavatelských řetězců a zvyšující se ceny energie.

„Zhoršující se geopolitické napětí a sociální nepokoje jsou také rizika, která mohou vývoj ovlivnit,“ okomentovala pak předpověď první náměstkyně generálního ředitele MMF Gita Gopinath. V úterý to uvedl server Al Jazeera.

K lepšímu vývoji světové ekonomiky nepřispěla ani sílící inflace. Podle MMF by však měla zeslábnout později v letošním roce, až se srovná nerovnováha mezi nabídkou a poptávkou. Potřeba bude rovněž, aby největší ekonomiky světa přizpůsobily situaci svou měnovou politiku.

Horší obnovu pak fond předpověděl také Brazílii, Kanadě, Mexiku, Jihoafrické republice nebo Německu. Naopak ale oznámil lepší vývoj pro Indii a země severní Afriky a Blízkého Východu. Pomoct by jim se zotavením měly především vyšší ceny energií.

Podle MMF se bude mezera mezi bohatými a chudými státy ještě rozšiřovat

Vývoj ekonomiky v USA se oproti říjnovým odhadům zhoršil o 1,2 procent. Na vině je především narušení dodavatelských řetězců, ale také opatření proti šíření koronaviru.

Na druhou stranu Čína v současnosti roste o 0,8 procent méně než předpokládaly původní odhady. Důvodem je přísná „nulová“ politika vůči Covidu-19, ale také tamní zadlužený soukromý sektor.

Ve svých odhadech MMF rovněž upozorňuje, že se bude i do budoucna čím dál více rozšiřovat mezera mezi bohatými a chudými zeměmi.

Vyspělé ekonomiky by se totiž ke svým před-pandemickým výsledkům měly vrátit letos. Část rozvojových zemí však i nadále zůstane „pozadu“.

Fond pak upravil také svou předpověď růstu pro rok 2023, který odhaduje na 3,8 procent. Přesto upozorňuje, že ani takové zlepšení nebude stačit na to, aby vyrovnalo předpokládané ztráty z letošního roku. Loni přitom světová ekonomika vzrostla o 5,9 procent.

Předpokládá rovněž, že v roce 2024 dosáhnou ekonomické ztráty způsobené pandemií 13,8 trilion dolarů. Lepší vývoj pak bude záležet především také na globální strategii v sektoru zdravotnictví.

Reklama

Doporučujeme

Trumpovi vyslanci Witkoff a Kushner v Kremlu jednají s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu jedná se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, informuje agentura TASS. Schůzka se týká možností ukončení války na Ukrajině, již Rusko na rozkaz šéfa Kremlu rozpoutalo v únoru 2022.

Musk brzy očekává schválení samořídicího systému Tesly v EU a Číně

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk očekává, že jeho výrobce elektromobilů v Evropské unii příští měsíc získá schválení svého samořídicího systému Full Self-Driving (FSD). Podle agentury Reuters to řekl dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Musk zároveň doufá, že v podobném termínu úřady schválí využití této technologie také v Číně.

Zelenskyj v Davosu ostře kritizoval Evropu

Volodymyr Zelenskyj v Davosu varoval, že Evropa působí bezradně a opakuje stejné chyby. Přirovnal to k filmu Na Hromnice o den více a vyčetl evropským lídrům pomalou a roztříštěnou reakci na bezpečnostní hrozby. Znovu otevřel i otázku tvrdších kroků proti Rusku a jasnější podpory Ukrajiny.

Inflace v USA zůstává vyšší a Fed váhá se snižováním sazeb

Americká inflace se v závěru roku držela výš, než by si centrální banka přála. Ceny v listopadu meziročně zrychlily a spotřeba dál roste, takže prostor pro rychlé snižování úroků se zmenšuje. Do hry navíc vstupují cla, která znovu zdražují některé zboží.

Oteplování Arktidy stojí za extrémními mrazy v USA

Extrémní mrazy, sníh a led zasahují velkou část Spojených států. Meteorologové upozorňují, že nejde o náhodný výkyv počasí. Změny v Arktidě a úbytek mořského ledu podle nich hrají klíčovou roli.

Sesuvy půdy na Novém Zélandě zabily nejméně dva lidi, další se pohřešují

Silné deště, které v posledních dnech zasáhly Severní ostrov Nového Zélandu, způsobily rozsáhlé sesuvy půdy, při nichž zemřeli nejméně dva lidé. Několik dalších osob je pravděpodobně pohřbeno pod troskami.

Trump narazil na Nejvyšší soud. Cook z funkce zřejmě neodvolá

Americký Nejvyšší soud se zdráhá odvolat z funkce guvernérku Federálního rezervního systému (Fed) Lisu Cook, obává se totiž ztráty nezávislosti centrální banky. Kromě toho podle právníků neexistují žádné důkazy o údajném hypotečním podvodu, kterého se měla Cook dopustit.

Trump a Rutte dosáhli rámcové dohody o Grónsku

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že nezavede desetiprocentní cla na osm evropských zemí, které poslaly do Grónska vojáky, neboť vedl „produktivní" rozhovor s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), jenž slíbil řešení v otázce Grónska. Dohodli se podle něj na „rámci budoucí dohody".

V Japonsku pozastavili znovuzprovoznění největší jaderné elektrárny na světě

V Japonsku po několika hodinách pozastavili restart největší jaderné elektrárny na světě. Reaktor je ale stabilní, sdělil mluvčí firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), která zařízení provozuje. Firma uvedla jaderný reaktor v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa do provozu ve středu, a to navzdory přetrvávajícím obavám veřejnosti. Učinila tak poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, po které Japonsko jaderné reaktory načas odpojilo.

Witkoff oznámil pokrok v jednáních o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. Dodal, že během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli. Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov o něco dříve informoval o jednání s americkými zástupci v Davosu, hlavními tématy podle něj byly ekonomický rozvoj, poválečná obnova jeho země a bezpečnostní záruky.

ANALÝZA: Rusové používají zimu jako zbraň, Ukrajince ale nezlomí

Kovově šedivé nebe, prázdná okna a vyhaslé semafory se slévají do monolitické bezútěšnosti, zatímco teploty padají hluboko pod nulu. Pohled na města uprostřed zimy připomíná mrazivou dystopii. Pátý rok války a Rusové opět útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu – intenzivněji než kdy předtím. Vojáci na frontě drží, tak my musíme taky, shodují se Ukrajinci. Jejich ducha se nepříteli zlomit nedaří.

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama