Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila pochybnost, že nejchudší země světa budou mít přístup k vakcíně proti onemocnění covid-19. Uvedla to na virtuálním setkání lídrů ekonomicky nejvyspělejších zemí světa G20, jehož hostitelem byla Saudská Arábie.
Podle BBC slíbily nejbohatší státy během summitu podporu chudým zemím, jejichž ekonomiku tvrdě zasáhla pandemická krize. Prohlášení mají však převážně obecný charakter.
Státy G20 také přislíbily okamžitou finanční podporu potřebnou k výrobě a spravedlivé distribuci protipandemických vakcín, léků a testů.

Merkelová se nicméně obává, že pokrok v této oblasti není dostatečně rychlý. O situaci chce jednat s globální vakcinační aliancí GAVI.
Jednání budou podle Merkelové směřovat k urychlení celého procesu. „Obávám se, že se v tomto směru zatím nic neděje,“ dodala Angela Merkelová.
K „rychlejšímu a výraznějšímu postupu“ vyzval členské země také francouzský prezident Emanuel Macron. Kromě darování očkovacích dávek by podle něj měly bohaté státy také uzavírat výrobní partnerství a sdílet své intelektuální vlastnictví.
„Uděláme všechno pro to, abychom zajistili rovný a cenově dostupný přístup všem,“ uvádí se v závěrečném komuniké skupiny.
Mezi zeměmi G20 také panuje shoda, že „necháme-li pozadu kteroukoliv zemi, zůstáváme pozadu všichni.“
Spravedlivý přístup k testům, lékům a vakcínám má zajistit mechanismus ACT-Accelerator, na který dohlíží Světová zdravotnická organizace. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové ale bude třeba „dodatečné financování“, které by pokrylo zbývající 4,5 miliardy dolarů, potřebné k fungování mechanismu.
BBC připomíná, že novým typem koronaviru se od loňského prosince nakazilo už kolem 60 milionů lidí. Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 se celosvětově blíží 1,4 milionu.