Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Malajsie omezila vývoz kuřecího masa. Přidala se k rostoucímu počtu států chránících domácí trhy

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kvůli nedostatku kuřecího masa na domácím trhu omezí Malajsie od začátku června jeho vývoz. Tamní vláda tak rozhodla po jeho zdražení v uplynulých měsících zaviněném válkou na Ukrajině. Země se tím přidala ke státům jako Indie nebo Indonésie, které se snaží v době globální potravinové krize ochránit své trhy. Informoval o tom server BBC a Reuters.

  V reakci na globální potravinovou krizi a rostoucí ceny se Malajsie rozhodla omezit vývoz kuřecího masa. Od června tak přestane exportovat okolo 3,6 milionu kuřat měsíčně. Podle tamní vlády omezení potrvá, dokud „se domácí ceny a produkce nestabilizují“. V posledních měsících musela totiž Malajsie bojovat s rostoucími cenami kuřecího masa, i jeho nedostatkem.

  „Vládní prioritou jsou naši vlastní lidé,“ oznámil v pondělí dle serveru BBC malajsijský premiér Ismail Sabri Yaakob. Jeho země se tak přidala k narůstajícímu počtu států přiklánějících se k protekcionistické politice. Například Indie nedávno zakázala kvůli rostoucím cenám a zničující vlně horka vývoz pšenice. Indonésie zase minulý měsíc zablokovala export palmového oleje.

  K takzvanému „potravinovému nacionalismu“ se státy přiklánějí především kvůli krizi vzniklé válkou na Ukrajině. Země potýkající se s ruskou invazí je totiž jedním z největších vývozců pšenice a slunečnicového oleje. Rusko je zase velkým producentem hnojiv. Kvůli narušení jejich exportů se však ostatní státy světa musí potýkat se zdražováním potravin nebo jejich nedostatkem.

  Zákaz vývozu palmového oleje zrušila Indonésie po třech týdnech

  Zákaz vývozu kuřecího masa pak nejvíce zasáhne Singapur, tedy sousedící zemi Malajsie. Tamní úřady proto obyvatele vyzvaly, aby se neuchylovali k panickému nakupování a zásobili se místo toho mraženým masem. Malajsijská vláda rovněž podle serveru Free Malaysia Today odsouhlasila zjednodušení procesu schvalování dotací chovatelům kuřat a uznání vícero zahraničních producentů.

  Zákaz exportu palmového oleje pak Indonésie zrušila minulý týden v pondělí. Omezení zavedené především kvůli nedostatku oleje na vaření na domácích trzích trvalo tři týdny. Omezení zaváděná státy tak zpravidla nejsou trvalá. „I když exporty opět otevíráme, budeme nadále podrobně monitorovat trh, abychom zajistili dostupné ceny,“ okomentovala však situaci podle serveru Reuters tamní vláda.

  Minulý měsíc pak Světová banka před rostoucími cenami potravin varovala. Podle ní by mohly uvrhnout stovky milionů lidí do chudoby a podvýživy. Ke globální potravinové krizi přispívají totiž trvající sucha nebo záplavy a rostoucí ceny paliva i energií. Mezinárodní měnový fond zase v pondělí uvedl, že by státy měly potraviny začít více dotovat.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS