Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Kamna na dříví škodí dle nové studie vašemu zdraví

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Dle nové studie publikované v časopise Atmosphere má pálení dřeva v kamnech špatný vliv na vaše zdraví, znásobuje totiž množství škodlivých znečisťujících látek uvnitř domu. Vědci varují, že by kamna měla být prodávána se zdravotnickým upozorněním a doporučují, aby se nepoužívala v blízkosti starších lidí a dětí. Informoval o tom Guardian.

  Škodlivé částice se dle studie dostanou do místnosti ve chvíli, kdy lidé otevřou dvířka, aby přiložili. Výzkum ukazuje, že lidé, kteří během večera přiloží dvakrát či vícekrát se vystavují 2-4násobně vyšším hodnotám znečištění než lidé, kteří přiloží pouze jednou nebo vůbec.

  Částice se mohou dostat do plic a do našeho těla a jsou spojovány s širokou škálou zdravotních problémů, a to převážně u starších lidí a dětí. Právě tyto skupiny by dle vědců neměly být používání kamen na dřevo vůbec vystaveny. V případě, že lidi kamna používat chtějí, měli by minimalizovat čas, kdy jsou dvířka otevřená. Studie ukázala i zvýšenou pravděpodobnost koronavirového onemocnění a smrti díky vdechování škodlivých částic.

  Kamna na dříví
  V případě, že lidi kamna používat chtějí, měli by minimalizovat čas, kdy jsou dvířka otevřená.

  Výzkum byl proveden na začátku tohoto roku a to po dobu jednoho měsíce v 19 domech v anglickém Sheffieldu. Studie analyzovala data sbíraná každých pár minut přístroji moniturujícími znečištění v domovech. Všechna kamna byly modely certifikované vládou jako produkující méně zplodin. Ale tato a nová norma EcoDesign, kterou budou muset splňovat všechna zařízení od roku 2022, hodnotí pouze vnější znečištění.

  „Naše zjištění jsou důvodem k obavám,“ uvedl pro deník Rohit Chakraborty z University of Sheffield, který studii vedl. Nevyzval ovšem k zákazu kamen a kotlů na dřevo, pouze uvedl, že lidé by to měli vědět a konečné rozhodnutí je na nich. Mnoho lidí totiž kamna využívá místo ústředního topení.

  Data také ukázala, že lidé používali kamna většinou po dobu čtyř hodin. Během této doby byla úroveň škodlivých částic v domácnostech třikrát vyšší, než když kamna nebyla používána. Během těchto čtyř hodin průměrné hladiny částic vzrostly na 27 až 195 mikrogramů na metr krychlový vzduchu. Limit Světové zdravotnické organizace je 25 μg/m3 za 24 hodin.

  Vědci tedy doporučují, aby nová kamna byla opatřena zdravotním varováním, aby certifikace probíhala i s ohledem na znečištění vnitřních prostor a aby se lidé rozmysleli, zdali kamna nadále chtějí používat. James Heydon, který byl součástí týmu, dodává, že většina účastníků o těchto rizících nevěděla a je tedy potřeba udělat více pro zvýšení povědomí.

  Tři domácnosti účastnící se studie přestaly kamna po zveřejnění výsledků používat a dalších dvanáct se rozhodlo pro různá omezení – jako méně časté a rychlejší přikládání.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS