Více
  1.9 C
  Czech
  Pátek, 28 ledna, 2022

  Ceny v USA rostou nejrychleji za posledních 39 let. Míra inflace v prosinci vystoupala na 7 procent

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Míra inflace ve Spojených státech amerických nadále stoupá, v prosinci dosáhla 7 procent. Spotřebitelské ceny pak rostly nejrychleji za posledních 39 let. Centrální banka proto letos zvýší úrokové sazby. Dražší půjčky mají za cíl snížit poptávku, která je vyšší než nabídka na současném trhu a prohlubuje tím inflaci. Ve středu to uvedl server BBC a CNN.

  Také letos budou muset Spojené státy americké bojovat s rostoucí inflací. V prosinci totiž dosáhla 7 procent. Spotřebitelské ceny pak vzrostly nejrychleji za posledních 39 let.

  Ve středu o tom informoval americký Úřad pro statistiku práce. Důvodem je především vysoká poptávka hnaná uvolněním restrikcí zavedených kvůli pandemii. Ta se však potkává s nedostatečnou nabídkou, kvůli nedostatku zboží nebo narušeným spotřebitelským řetězcům.

  Centrální americká banka se proto rozhodla v letošním roce navýšit úrokové sazby. Učiní tím půjčky dražší a odradí tak zákazníky od dalšího utrácení, a tedy zvyšování cen.

  Americký prezident Biden ke stávající situaci uvedl, že „má Amerika ještě hodně práce“. „Inflace je globální výzva a čelí jí téměř všechny vyspělé země, které se snaží dostat z pandemického ekonomického poklesu,“ vysvětlil podle serveru BBC.

  Důvodem, proč je inflace ve Spojených státech amerických (USA) vyšší než v jiných státech je vyšší poptávka. Spoustu zákazníků totiž popohnaly pomocné „koronavirové“ dávky od vlády.

  Navíc kvůli trvající pandemii místo cestování utrácejí například mnohem více za nábytek, tedy zboží uvnitř amerického trhu.

  Podle Světové banky rostou ceny nejrychleji od roku 2008

  Čísla z prosince ukázala mnohem větší nárůst inflace, než ekonomové čekali. Začíná být proto jasné, že bude podobný trend pokračovat také v letošním roce. I kdyby totiž ceny začaly pomalu klesat, bude trvat delší dobu, než se posun ukáže také na procentech vyjadřujících inflaci.

  Ceny za bydlení vzrostly v USA v porovnání s předchozím rokem o 4,1 procenta a potraviny o 6,5 procenta. Průměrný nárůst cen jídla byl přitom za posledních 10 let 1,5 procenta. Ceny energií pak sice začaly v prosinci klesat, v novém roce se ale opět navrátily k narůstajícímu se trendu.

  Klesat ale naopak začaly ceny zemního plynu, který téměř polovina amerických domácností používá jako hlavní zdroj tepla. Levnější je také po delší době benzín.

  Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uvedla, že inflace v jejích členských státech dosáhla v listopadu nejvyšší úrovně za posledních 25 let. Podle Světové banky pak ceny rostou nejrychleji od roku 2008.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky

  Společnost Tesla oznámila rekordní zisky. Varuje však před narušením dodavatelských řetězců

  Podle šéfa společnosti Tesla Elona Muska vzroste letos její prodej elektrických aut o více než 50 procent. Uvedl to poté, co investorům oznámil rekordní zisky za rok 2021. Upozornil však rovněž na narušení dodavatelských řetězců a nedostatek čipů, které budou ztěžovat produkci i v letošním roce.
  Podle Mezinárodního měnového fondu je globální ekonomika slabší, než očekával

  MMF upravil předpověď pro zotavení světové ekonomiky. Obnovuje se pomaleji, než očekával

  Svoji předpověď pro vývoj ekonomiky v letošním roce změnil Mezinárodní měnový fond především kvůli její pomalejší obnově ve Spojených státech amerických a Číně. Podle v úterý vydaných odhadů je globální ekonomika slabší, než se očekávalo. Odhadovaný růst poklesl z 5,9 procenta na 4,4.
  Společnost Unilever zruší po celém světě na 1500 pracovních míst

  Společnost Unilever kvůli organizačním změnám zruší 1500 pracovních míst

  Kvůli zlepšení své výkonnosti se společnost Unilever rozhodla zjednodušit svou organizační strukturu. V úterý proto oznámila redukci pracovních míst o 20 procent, tedy asi 1500 pozic. Důvodem změn je především rostoucí tlak od akcionářů na vytvoření efektivnějšího business modelu.
  USA zruší lety čínských společností v reakci na tvrdá pravidla Pekingu

  Americké ministerstvo dopravy zruší 44 letů čínských společností. Oplácí tak „neférová“ pravidla

  Spor mezi Spojenými státy americkými a Čínou vyostřilo rozhodnutí amerického ministerstva dopravy zrušit přes 40 letů čínských leteckých společností. Podle pátečního oznámení se jedná o "odplatu" za zrušení stejného počtu amerických letů směrujících do Číny.
  Počet nových uživatelů Netflix

  Nárůst nových uživatelů Netflixu loni zpomalil. Společnost čelí silnější konkurenci

  Streamovací službu Netflix začalo v loňském roce nově sledovat na 18,2 milionu lidí. Je to však o polovinu menší nárůst než v roce 2020, kdy vypukla světová pandemie. Kvůli oznámení ve čtvrtek klesly akcie společnosti o 20 %. Růst nových uživatelů je pomalejší vinou stávající pandemie, ale také silnější konkurence. Uvedl to server BBC a Al Jazeera.
  ocel hliník clo

  Spojené státy americké a Velká Británie začaly vyjednávat o clech na ocel a hliník

  Američtí a britští zástupci se setkali, aby zahájili vyjednávání o dlouholetém obchodním sporu. Jeho výsledkem by mělo být snížení, nebo zrušení cel uvalených na export britské oceli a hliníku. Ve svém volebním období je zavedl americký ex-prezident Donald Trump.
  Reklama
  Reklama
  Reklama