Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Indonésie: Ropnou rafinerii zachvátil masivní požár

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Hasiči v Indonésii pracují na hašení rozsáhlého požáru, který vypukl v jedné z největších ropných rafinerií v zemi. Nejméně pět lidí utrpělo vážná zranění, téměř tisíc lidí bylo evakuováno. V pondělí o tom informovaly stanice BBC a deník The Guardian.

  Masivní požár se v ropné rafinerii v Balonganu v provincii Západní Jáva rozšířil v noci z neděle na pondělí (00:45 tamního času). Proměnu komplexu provozovaného státní ropnou společností Pertamina v ohnivé peklo odstartoval výbuch.

  „Ozval se velmi hlasitý zvuk a myslel jsem si, že jde o hurikán,“ řekl jeden z místních obyvatel Rumaji. „Podíval jsem se ven a oheň byl obrovský. Plameny sahaly až do nebe.“

  Podle regionální agentury pro zvládání katastrof jeden člověk zemřel na infarkt, pět lidí bylo ošetřeno v nemocnici s vážnými popáleninami, dalších 15 s lehkými. Zranění jsou jak obyvatelé v okolí, tak lidé, kteří byli při požáru na silnici poblíž rafinerie.

  Zhruba 950 obyvatel bylo evakuováno, několik lidí se pohřešuje.

  Televizní záběry a videa na sociálních sítích z pondělního rána zachycovaly rozsáhlý požár a černý dým.

  „Abychom zabránili šíření požáru, provoz jsme ukončili,“ prohlásila prezidentka společnosti Pertamina Nicke Widyawati. „Hlavní zařízení v rafinerii nebylo zasaženo,“ informovala. Společnost chce obnovit provoz do čtyř až pěti dní.

  Příčina požáru zůstává nejasná. Partamina uvedla, že požár vypukl během bouřky. Podle šéfa policie v Západní Jávě Ahmada Dofiriho má policie podezření, že na místě došlo k úniku ještě před požárem. „Podle počátečních informací, které jsme obdrželi, v elektrárně došlo k úniku. Při řešení úniku udeřil blesk,“ konstatoval Dofiri a dodal, že policie zkoumá, co oheň zažehlo.

  „Nejprve jsme ucítili silný pach paliva, tak silný, že mě bolel nos, zatímco jsme slyšeli údery blesků,“ řekl podle Reuters jeden z obyvatel žijící v blízkosti rafinerie.

  V pondělí odpoledne agentura pro katastrofy uvedla, že požár byl potlačen, ale uhasit se jej ještě nepodařilo.

  Rafinerie má v regionu klíčovou roli

  Balonganská rafinerie s produkcí 125 000 barelů denně, která se nachází přibližně 200 kilometrů východně od hlavního města, je jednou z největších indonéských rafinérií a také jednou z nejdůležitějších v oblasti. Dodává palivo a petrochemii do Jakarty a jejího širšího okolí.

  Společnost Pertamina neočekává, že by oheň způsobil narušení dodávek paliva vzhledem k vysokému objemu zásob.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS