menu

13 C
Czech
Čtvrtek 25. dubna 2024

Země EU by měly Ukrajině dodat další protivzdušné systémy i rakety, řekl Borrell

Země Evropské unie by měly poskytnout Ukrajině další protivzdušné systémy a rakety, které naléhavě potřebuje k obraně proti stupňující se ruské agresi. Před zasedáním unijních ministrů zahraničí a obrany to novinářům řekl koordinátor zahraniční a obranné politiky EU Josep Borrell. Ministři by podle Borrella měli odsouhlasit novou sadu sankcí proti Íránu za jeho nedávný útok na Izrael. Některé země chtějí hovořit také o dalším balíku protiruských sankcí, jehož podoba se však zatím teprve rodí. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského bude Praha znovu prosazovat svůj návrh na omezení pohybu ruských diplomatů v schengenském prostoru.

Verstappen dominuje Velké ceně Číny 2024, Norris si zajistil druhé místo

Max Verstappen z Red Bullu předvedl suverénní výkon a vyhrál Velkou cenu Číny 2024, když překonal dvě přerušení závodu bezpečnostním vozem v polovině závodu. Lando Norris z McLarenu si zajistil chvályhodné druhé místo, když předstihl Verstappenova týmového kolegu Sergia Pereze.

Řím: Proslulá místa, která byste neměli minout – část 2

Sledujte nás na sítích

Přezdívá se mu věčné město. Dodnes si v Římě můžete prohlédnout řadu památek na největší starověké impérium Evropy a historické památky, které nenajdete nikde jinde na světě. Které jsou ty nejvýznamnější?

Pokračování článku: Řím: Proslulá místa, která byste neměli minout – část 1.

Centro Storico & Španělské schody

Podívejte se na římskou turistickou mapu a uvidíte jednu oblast tak plnou míst, která vzbuzují zájem, že je těžké přečíst názvy ulic. To je Centro Storico, historické centrum Říma, s tolika kostely, nádhernými paláci a živými náměstími, že byste zde mohli strávit celou dovolenou procházkami.

Věnujte nějaký čas nasávání atmosféry místo toho, abyste běhali od jedné památky ke druhé. Spolu s Piazza Navona, fontánou di Trevi a bazilikou Santa Maria Maggiore zastavte v méně známých kostelech, jako je Santa Maria del Popolo, kde najdete díla Berniniho a Caravaggia.

Dejte si pauzu na Španělských schodech, které vedou až k francouzskému kostelu Trinità dei Monti. Schodiště se jmenuje podle Piazza di Spagna, náměstí u jejich základny a jednoho z nejtypičtějších římských náměstí. Schody jsou oblíbeným místem turistů, kde si v létě mohou posedět a dát výbornou italskou zmrzlinu, v zimě se zahřát horkými pečenými kaštany.

Fontána ve tvaru lodi na úpatí Španělských schodů je známá jako Barcaccia a vytvořil ji Pietro Bernini, otec velkého barokního architekta Giana Lorenza Berniniho. Via Condotti, vedoucí na jihozápad od Piazza di Spagna, je nejmódnější římská nákupní ulice, kde se nachází Caffè Greco – kavárna proslulá umělci, spisovateli a hudebníky, kteří ji navštěvovali.

Santa Maria Maggiore

Jeden z nejvznešenějších kostelů v Římě, Santa Maria Maggiore zde stojí od chvíle, kdy papež Liberius ve čtvrtém století měl vizi Panny Marie, která mu nařídila postavit kostel na místě, kde napadne sníh. I když byl srpen, příštího rána na kopci Esquiline napadl sníh, takže zde byla postavena velká bazilika.

Mše se tu koná každý den již od pátého století. Tři uličky jejího 86 metrů dlouhého interiéru jsou odděleny 40 mramorovými sloupy. Apsida přistavěná ve 13. století je lemována mozaikami starozákonních a novozákonních témat, mistrovskými díly slavných římských mozaikových umělců.

Nejstarší římské mozaiky ze 4. století zdobí horní stěny a podlaha je vykládána barevným kamenem ve stylu odborných řemeslníků z oblasti Comského jezera z 12. století. První zlato, které se dostalo do Itálie z Ameriky, svítí na kazetovém stropě. Jsou zde pohřbeni dva papežové. Je to jedna ze čtyř římských papežských bazilik, důležité poutní místo.

Piazza Navona

Piazza Navona, jedno z nejcharakterističtějších barokních náměstí v Římě, má stále obrys římského stadionu, který zde nechal postavit císař Domitian. Ve středověku se používalo na slavnosti a dostihy. V barokním stylu jej přestavěl Borromini, který také na západní straně navrhl nádhernou sérii paláců a kostel Sant’Agnese. Jeho fasáda, zvonice a kopule zdůrazňují způsob, jakým barokní architektura splétá konvexní a konkávní povrchy, štíty, okna, sloupy a pilíře do jednotného designu. Sant’Agnese poskytl model pro barokní a rokokové kostely v Itálii i jinde.

Ačkoli Borromini navrhl náměstí a jeho okolní fasády, byl to Bernini, který vytvořil jeho středobod, nádhernou barokní kašnu Fontana dei Fiumi. Temperamentní fontána představuje čtyři řeky, o nichž se tehdy myslelo, že jsou největší na každém ze známých kontinentů. Ztělesňují Nil, Gangu, Dunaj a Rio de la Plata.

Dnes je náměstí plné Římanů, turistů, pouličních umělců, suvenýrů, kaváren a během prosince jsou místem konání jednoho z nejlepších římských vánočních trhů.

Palatine Hill

Palatine Hill, strategicky položený 50 metrů nad Tiberou, odhalil důkazy o nejranějším osídlení Říma. Ukazují na lidskou činnost již v devátém století před naším letopočtem. Později si toto místo vybrali císaři a velké šlechtické rodiny pro své paláce.

Farnese Gardens byly vytvořeny na kopci v 16. století pro kardinála Alessandra Farnese, zábavní park plný teras, pavilonů, trávníků, květinových záhonů, stromů a fontán navržených jako jakési prostředí pro společenská setkání.

Nejvýznamnějšími prvky Palatinova kopce jsou Dům Livie (Augustova manželka), polopodzemní Cryptoporticus, Domus Flavia, Domus Augustana a nejimpozantnější ze všech jsou Lázně Septimia Severa. Kopec Palatine je krásným místem k prozkoumání a kombinuje park s nádhernými a působivými ruinami starověkého Říma.

Villa Borghese Gallery a zahrady

Jeden z největších římských parků, zahrady Borghese, obsahují řadu atrakcí včetně dvou muzeí. Nejvýznamnější je Villa Borghese. V galerii, která byla postavena jako vila určená pro večírky, je umístěna sbírka umění: obrazy, sochy, mozaiky a reliéfy, původem většinou z 15. až 18. století. Najdete tu díla Raphaela, Tiziana, Caravaggia a Rubense.

Villa Giulia byla postavena jako letní rezidence papeže Julia III. Pochází ze 16. století a sídlí v ní etruské muzeum. Další vily pocházejí ze světové expozice, která se konala v Římě v roce 1911.

V parku je anglická zahradní krajina s pěšími cestami a rybníky, kde si můžete pronajmout veslice. K prozkoumání parku si lze také půjčit kola. Najdete tu i ZOO, dětská hřiště, víkendové vyjížďky na ponících a příležitostná loutková představení.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.

DOPORUČUJEME

Saké, ústřice i ryby podávané zdarma: Nejlepší festivaly jídla a pití v Japonsku

Vůně ramenu, několik dní marinovaného v mirinu a miso. Saké, s láskou nalévané do starobylých keramických karaf, pomalu ohřívané ve vodní lázni. Ústřice čerstvě vylovené ze zálivu, jejichž skořápky praskají, když se škvíří na obřích grilech.

Tipy: Jak si usnadnit i užít cestování po Japonsku

Japonsko je jednou z nejúchvatnějších destinací na světě, ale pro západní cestovatele také jednou z nejexotičtějších kulturních destinací. Je třeba si zvyknout na několik místních odlišností.

Objevte 10 evropských měst, která si nejvíce užijete, pokud je prozkoumáte pěšky

Webová stránka GuruWalk na základě svých dat z vyhledání a rezervací zveřejnila žebříček nejlepších měst, která lze prozkoumat pěšky. Pomyslnou korunu si odnáší Řím se svými okouzlujícími náměstími a dlážděnými uličkami. Na druhém místě se umístila Budapešť, kde si turisté mohou pěšky prohlédnout "každý kout".

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Proběhlo poslední rozloučení s Josefem Lauferem, který své poslední dny strávil v kómatu

Poslední rozloučení s Josefem Lauferem bylo plné emocí a úcty. Jeho dcera Ester, která stála u jeho boku až do konce, popsala jeho poslední roky jako těžké období, během kterého se její otec nikdy plně neprobudil z kómatu. Uvádí, že i přes jeho vegetativní stav byly vidět občasné reakce, které dávaly naději, že je stále s nimi.

Tvůrce seriálu Baby Reindeer apeluje na diváky, aby neodhalovali skutečné identity postav

Richard Gaad, skotský komik a hvězda seriálu Baby Reindeer, se obrátil na fanoušky s prosbou, aby se přestali snažit identifikovat skutečné osoby, které se skrývají za postavami v pořadu. Seriál, který je založen na Gaadových vlastních zkušenostech s psychicky nemocnou stalkerkou, vyvolal mezi diváky spekulace o totožnosti osob, které zobrazuje.

Rusko vetovalo rezoluci OSN o zastavení vývoje jaderných zbraní ve vesmíru

Rusko vetovalo rezoluci Organizace spojených národů, jejímž cílem je zastavit vývoj a rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru, a vzbudilo tak mezinárodní pozornost. Návrh rezoluce vyzýval státy s významnými vesmírnými kapacitami, aby přispěly k udržení míru ve vesmíru a zabránily závodům ve zbrojení v mimozemské oblasti.

Klimtův ztracený poklad: Nedokončený obraz se vydražil za 30 milionů eur

Obraz Gustava Klimta Podobizna slečny Lieserové, který po smrti rakouského umělce zůstal nedokončený, se ve středu prodal v aukci za 30 milionů eur (zhruba 760 milionů korun). Podle aukční síně Im Kinsky, která dílo v lednu vystavila, byl portrét dlouho považován za ztracený. Ve skutečnosti však visel desítky let v soukromé vile nedaleko Vídně.

Evropa je smrtelná, musí posílit obranu i vlastní zbrojní produkci, řekl Macron

Evropa musí posílit svou obranu a více sázet na vlastní zbrojní produkci, aby lépe čelila globálním bezpečnostním hrozbám, na něž není v současnosti připravena. Prohlásil to dnes francouzský prezident Emmanuel Macron, který v projevu na pařížské Sorbonně mluvil o prioritách své evropské politiky před červnovými eurovolbami. Evropské země se podle něj musí zbavit obranné závislosti na Spojených státech a zesílit vazby na Británii. Řekl také, že Evropa musí podporovat své firmy, dále pracovat na nezávislosti svého průmyslu a lépe chránit hranice před nelegální migrací.

Jak Burkina Faso bojuje proti terorismu: Armáda postřílela přes dvě stovky civilistů včetně dětí  

Armáda v Burkině Faso v únoru během jediného dne popravila 223 civilistů v rámci své dlouhodobé kampaně proti islámským radikálům. Dopustila se zločinů proti lidskosti, došla k závěru lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW). Stalo se tak jen několik týdnů poté, co do západoafrické země dorazili ruští vojáci.

Meta letos více než zdvojnásobila zisk a navyšuje výdaje na umělou inteligenci

Americká internetová společnost Meta Platforms v prvním letošním čtvrtletí více než zdvojnásobila čistý zisk na 12,4 miliardy dolarů a její tržby vzrostly o 27 procent na 36,5 miliardy dolarů. Přispěly k tomu vyšší příjmy z reklamy. Letos společnost očekává vyšší výdaje na umělou inteligenci (AI).

Hamás složí zbraně, pokud vznikne palestinský stát, řekl představitel hnutí

Palestinské hnutí Hamás složí zbraně a změní se v běžnou politickou stranu, pokud vznikne palestinský stát v hranicích před rokem 1967. V rozhovoru, který dnes zveřejnila agentura AP, to řekl představitel tohoto hnutí Chalíl Hajja. Hnutí Hamás však ve svém politickém programu takzvané dvoustátní řešení i samotnou existenci Izraele odmítá.