Letošní říjen byl nejteplejší v historii měření a rok 2023 bude nejteplejším od začátku záznamů. Globální průměrná teplota je zatím letos v průměru o 1,43 stupně vyšší v porovnání s průměrem z předindustriální éry. Oznámila to unijní služba Copernicus a píší o tom AP a France 24.
Letošní rok bude zcela jistě nejteplejším v historii měření, uvedl podle agentury AP v předstihu eurounijní program Copernicus. Říjen byl podle něj letos nejteplejším v historii záznamů s průměrnou teplotou vzduchu při povrchu země 15,43 stupně celsia.
Byla tedy o 0,85 stupně vyšší než průměrná říjnová teplota v období 1991 až 2020. Říjen letos o 1,7 stupně překonal průměr za tento měsíc v předindustriálním období a o 0,4 stupně přeskočil druhý rekordní říjen v roce 2019.
Red hot October almost guarantees 2023 will be the hottest year on record. Click on the image below to read more ↓ https://t.co/Q5DTbuA8OE https://t.co/Q5DTbuA8OE
— CTV News (@CTVNews) November 8, 2023
V dosavadním kalendářním roce, tedy od ledna do října, byla průměrná globální teplota o 1,43 stupně vyšší oproti předindustriálnímu průměru. Prvním deset měsíců překonalo desetiměsíční průměr roku 2016 (nejteplejší zaznamenaný rok) o deset stupňů.
„V říjnu 2023 došlo k výjimečným teplotním anomáliím, které následovaly po čtyřech měsících, kdy byly překonání globální teplotní rekordy,“ uvedla zástupkyně ředitele Copernicus Samantha Burgess.
Těmito rekordy to nekončí
Tohle překonávání rekordů přitom označila za „šokující“. „Je to jasný signál, že přecházíme do klimatického režimu s větším dopadem na více lidí. Raději přijmeme tohle varování, které jsme měli přijmout už před 50 lety,“ upozornila Burgess.
Upozornila také na extrémní, nevídané povrchové teploty světových oceánů. Způsobuje je klimatický jev zvaný El Niño. Právě on je důvodem, proč máme podle Burgess očekávat další teplotní rekordy a klimatické výkyvy.
Povrchové teploty moří a oceánů vyjma polárních oblastí dosáhly v říjnu 20,79 stupně Celsia, upozornila stanice France 24 na data Copernicus. Teplejší oceány souvisejí se silnějšími bouřemi a táním ledovců, což vede k nárůstu hladin.
Říjen byl šestým měsícem v řadě, kdy zůstalo množství antarktického ledu na rekordně nízké úrovni za tohle roční období. Hodnota v tomto měsíci byla o jedenáct procent pod průměrem, upozorňuje dále Copernicus.