Klimatické změny jsou existenční hrozbou a život na Zemi nikdy nebyl ohrožen více. S takovým varováním přišli klimatičtí vědci a přidaly se přední odborné časopisy, které naléhají na Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), aby vyhlásila globální zdravotní stav nouze. Informují o tom ABC News a The Guardian.
Dvacet z pětatřiceti globálních jevů, ukazatelů vitality naší planety, dosáhlo kritické úrovně. Patří sem emise oxidu uhličitého, spotřeba energie a masa na hlavu, vypalování lesů nebo počet dní s extrémními vedry.
Nová stude publikovaná v časopise BioScience upozorňuje, že do konce století se ocitne mimo obyvatelnou zónu tři až šest miliard lidí. Poukázala hlavně na extrémní projevy počasí a teplotní rekordy v roce letošním, uvedla stanice ABC News.
A new climate study is making dire claims, declaring that "life on planet Earth is under siege" and that "we are pushing our planetary systems into dangerous instability." https://t.co/EtNhErbXYs
— ABC News (@ABC) October 29, 2023
Rok 2023 se podle klimatologů stane nejteplejším v historii. Provázely jej smrtící vlny veder, silné bouře a povodně, lesní požáry a teploty oceánů „zcela mimo normu“, připomněl ředitel Postupimského institutu pro výzkum vlivu klimatu (PIK) Johan Rockström.
Dodal, že vědci si takové extrémy nedovedou vysvětlit. „Intenzitou klimatických jevů v roce 2023 jsme opravdu šokováni,“ píšou ve zprávě. „Vstoupili jsme na neprobádané území, které nás děsí.“
Mobilizace vědeckých časopisů
Autoři zprávy z Německa, Austrálie, USA, Brazílie, Velké Británie, Číny a Nizozemska uvedli, že loňský rok provázela katastrofa za katastrofou. Obvinili z toho antropogenní globální oteplování, tedy oteplování způsobené lidskou činností.
V úvahu ale vzali i přirozené vlivy, jako je vodní pára z podmořských sopek, prach z Afriky a klimatický jev El Niño. Hlavní problém je podle nich nedostatečný pokrok ve snižování emisí skleníkových plynů, píše list The Guardian.
Válka na Ukrajině navíc vedla k dalším investicím do produkce fosilních paliv kvůli energetické krizi. Vědci varují, že teď už nejde o „izolovaný ekologický problém“, ale „systémovou a existenční hrozbu“.
Autoři práce říkají, že je nutné docílit čisté nuly a změnit náš způsob využívání půdy. Více než dvě stovky odborných magazínů se navíc minulý týden přidalo, když vyzvalo WHO, aby vyhlásila kvůli klimatické krizi globální zdravotní stav nouze.