3.7 C
Czech
Neděle 7. prosince 2025
MagazínKrálovna Alžběta věděla, že se její čas krátí, a ničeho nelitovala, stojí...

Královna Alžběta věděla, že se její čas krátí, a ničeho nelitovala, stojí v chystané knize

Poslední dny královny Alžběty II. se znovu dostávají do centra pozornosti veřejnosti. Důvodem je připravovaná kniha spisovatele Gylese Brandretha, jenž dokumentoval návštěvu reverenda Iaina Greenshieldse na zámku Balmoral o víkendu před smrtí britské panovnice. Podle úryvku z díla Elizabeth: An Intimate Portrait, který zveřejnil deník Daily Mail, byla královna s blížícím se koncem smířená. O víkendu o tom napsal magazín People.

„Pravdou je, že Její Veličenstvo královna vždy věděla, že její zbývající čas je omezený. Přijala to se vší grácií, jakou byste očekávali,“ napsal Brandreth. „Její víra pro ni byla vším. Řekla mi, že ničeho nelituje,“ uvedl podle knihy reverend Greenshields s odkazem na poslední víkend, který s Alžbětou II. strávil na Balmoralu.

Brandreth se také zmínil o zvěstech, že Její Veličenstvo trpělo rakovinou kostní dřeně. „To by vysvětlovalo její únavu a úbytek na váze a ony ‚problémy s pohyblivostí‘, o kterých jsme během posledního zhruba roku jejího života slýchali tak často,“ spekuloval dle magazínu People. Palác však takovou diagnózu nikdy nepotvrdil, přičemž zdravotní obtíže královny bylo možné přisuzovat i jejímu vysokému věku.

Podle slov autora knihy není překvapivé, že jako příčinu královniny smrti lékaři stanovili „stáří“. Jde totiž o běžně udávanou příčinu v případech, „kdy je pacientovi více než 80 let a jeho lékař se o něj dlouhodobě staral a sledoval jeho postupné chřadnutí“.

Doktor Douglas James Allan Glass, který s královnou pracoval více než 30 let a byl u ní i v době její smrti, uvedl, že její skon „jsme očekávali“.

Královna sršela energií i v posledních letech před smrtí

Podle Brandrethovy knihy se u královny Alžběty na podzim roku 2021 začal projevovat „náhlý pokles energie“ a „cítila se vyčerpaná“. Lékaři tehdy panovnici nařídili, aby „trochu odpočívala a tolik se nenamáhala“. Hlava britské monarchie následně zrušila svou účast na několika akcích.

„Do té doby byla její energie ohromující,“ napsal Brandreth. „V posledním desetiletí nejenže pokračovala ve výkonu pracovních povinností panovníka, ale také se aktivně zapojovala do moderního života,“ poznamenal.

Královna Alžběta zemřela v září ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku. Smrt Jejího Veličenstva následovala po odchodu jejího manžela, prince Philipa, který zemřel ve věku 99 let v červnu 2021. Na britském trůnu Alžbětu II. nahradil nejstarší syn, král Karel III.

Reklama

Doporučujeme

Musk po pokutě pro X vyzval ke zrušení EU

Elon Musk se ostře pustil do Evropské unie poté, co Brusel jeho síti X vyměřil pokutu 120 milionů eur. Americký miliardář na své platformě vyzval ke zrušení EU a obvinil ji z cenzury. Do sporu se vložili i američtí politici, kteří krok Evropské komise označují za útok na americké technologické firmy a svobodu projevu.

Netflix kupuje Warner Bros a Hollywood vře

Netflix oznámil obří akvizici studia Warner Bros a streamovací služby HBO Max. Místo úlevy nebo nadšení dorazila do Hollywoodu vlna vzteku. Tvůrci, odbory i provozovatelé kin se obávají dopadů, které mohou zasáhnout celé odvětví od pracovních míst po budoucnost filmů v kinech.

Na východě Konga pokračují intenzivní boje jen pár hodin po podpisu mírové dohody

Na východě Konga se dnes rozhořely intenzivní boje mezi tamní armádou a povstaleckým hnutím M23 podporovaným sousední Rwandou. Stalo se to pouhý den poté, co konžský prezident Felix Tshisekedi a jeho rwandský protějšek Paul Kagame podepsali v Bílém domě mírovou dohodu, ve které se zavázali k ukončení bojů a ke stabilizaci situace, píše agentura Reuters.

Kanadská vláda vyškrtla Sýrii ze seznamu států podporujících terorismus

Kanadská vláda dnes oznámila, že vyškrtla Sýrii ze svého seznamu států podporujících terorismus a hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) prozatímního syrského prezidenta Ahmada Šary ze seznamu teroristických organizací podle kanadského trestního zákoníku. Informovala o tom agentura Reuters.

Pákistán a Afghánistán se ostřelují, strany se navzájem viní z porušení klidu

Pákistánské a afghánské jednotky se dnes silně ostřelovaly přes společnou hranici v okrese Spínbuldak. Obě strany se vzájemně obviňují z rozpoutání bojů, které jsou v rozporu s křehkým příměřím z uplynulých dvou měsíců. Podle agentury Reuters však zatím nebyly hlášeny žádné oběti, ani škody.

Trump se poprvé sešel s mexickou prezidentkou Sheinbaum

Po více než deseti měsících v úřadě se americký prezident Donald Trump poprvé setkal s mexickou prezidentkou Claudií Sheinbaum, s níž opakovaně na dálku jednal o omezování počtu migrantů mířících do USA či zavádění cel na mexické zboží. Na osobní setkání došlo až při losování mistrovství světa ve fotbale, ačkoli američtí prezidenti často o schůzku s vůdci klíčového jižního souseda usilují mnohem dříve po nástupu do úřadu, napsala agentura AP.

Pokrok k míru závisí na Rusku, shodli se zástupci USA a Ukrajiny

Zástupci Spojených států a Ukrajiny se během jednání na Floridě shodli, že pokrok směrem k míru závisí na ochotě Ruska ukázat skutečný zájem o mír a učinit kroky k ukončení zabíjení. Po pátečním druhém dni rozhovorů to uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Jednání mezi zvláštním vyslancem Stevem Witkoffem, zetěm prezidenta Donalda Trumpa Jaredem Kushnerem, tajemníkem ukrajinské bezpečnostní rady Rustemem Umerovem a náčelníkem generálního štábu Andrijem Hnatovem budou pokračovat i dnes.

Pentagon skupuje klíčové minerály a brzdí klimatické cíle

Kritické suroviny potřebné pro rozvoj obnovitelných zdrojů končí stále častěji v armádních skladech. Pentagon zrychluje hromadění minerálů, zatímco experti varují, že tím zpomaluje globální klimatické úsilí i dostupnost materiálů pro zelené technologie.

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli balonům z Běloruska,

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli pašeráckým balonům, které do této pobaltské země pronikají z Běloruska. Vyplývá to z informací agentury AFP a veřejnoprávní stanice LRT, která se odvolává na návrh ministerstva vnitra. Vláda má podle ní rozhodnout příští týden. AFP s odkazem na premiérku Ingu Ruginienéovou píše, že Litva nouzovou situaci vyhlásí.

Nad francouzskou základnou s jadernými ponorkami se objevily drony

Několik dronů přeletělo nad francouzskou ponorkovou základnou na poloostrově Île Longue na západě země. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vyjádření četnictva. Prokuratura později odpoledne oznámila, že případ vyšetřuje. Na základně nedaleko bretaňského Brestu jsou umístěny francouzské jaderné ponorky s balistickými střelami (SNLE).

Po krátkém boji s těžkou nemocí zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký (†55)

Český éter i televizní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel moderátor a herec Patrik Hezucký, dlouholetý hlas Ranní show na Evropě 2. Stanice uvedla, že v posledních měsících řešil vážné zdravotní potíže a poslední týdny strávil v nemocnici.

Papež rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků

Papež Lev XIV. rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků, která vznikla ke konci pontifikátu tehdy už nemocného papeže Františka. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o dosud nejvýraznější krok k nápravě problematických rozhodnutí učiněných za papeže Františka.

Čínský konkurent Nvidie překvapil investory skokovým růstem

Čínská firma Moore Threads, kterou založil bývalý manažer Nvidie v Pekingu, zažila na šanghajském trhu Star Market raketový vstup na burzu. Akcie během prvního dne vystoupaly na několikanásobek upisovací ceny, což ukazuje, jak silně investoři sázejí na snahu Číny osamostatnit se v oblasti čipů pro umělou inteligenci.

Němečtí poslanci schválili sporný důchodový balík

Německý Spolkový sněm dnes navzdory dřívějšímu odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj vyvolal v posledních týdnech krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze. Proti se totiž postavila část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU. Podle nich představují některá z opatření příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama