Reklama

Zemřel princ Philip, manžel královny Alžběty II.

Reklama

NEJČTENĚJŠÍ

Ve věku 99 let zemřel princ Philip, přední postava britské královské rodiny po téměř sedm desítek let. V pátek o smrti manžela královny Alžběty podle Reuters a BBC informoval Buckinghamský palác.

Vévoda z Edinburghu byl po boku své choti po celých 69 let její vlády, nejdelší v britské historii. Během této doby si získal pověst tvrdého muže, který pomohl formovat současnou podobu britské monarchie. Zároveň byl však znám svým svérázným smyslem pro humor.

„Její Veličenstvo královna s hlubokým zármutkem oznamuje smrt svého milovaného manžela, Jeho královské Výsosti prince Philipa, vévody z Edinburghu,“ uvedl palác.

Princ podle Buckinghamského paláce zemřel v klidu na hradě Windsor. „Další oznámení budou učiněna v pravý čas. Královská rodina se spojuje s lidmi po celém světě a truchlí nad jeho ztrátou,“ stálo v prohlášení.

Princ Philip, který se narodil jako princ řecký a dánský, se s Alžbětou oženil v roce 1947. V období po druhé světové válce sehrál klíčovou roli při modernizaci monarchie. Za zdmi Buckinghamského paláce byl tím, na koho se královna mohla vždy s důvěrou obrátit.

„Jednoduše vždy byl a zůstává mou silou po všechny ty roky,“ řekla britská královna při vzácné osobní poctě Philipovi přednesené v projevu k jejich 50. výročí svatby v roce 1997.

Začátkem tohoto roku strávil vévoda z Edinburghu v nemocnici čtyři týdny kvůli léčbě blíže nespecifikované infekce. Zároveň podstoupil proceduru v souvislosti se srdečními problémy. Do Windsoru se vrátil počátkem března.

Jeho šarm a nechuť tolerovat falešné lichotky a pošetilost mu u některých Britů vynesly respekt. Jiným se kvůli někdy prudkému vystupování zdál hrubý a rezervovaný. Novinářům dělal radost svými bonmoty při oficiálních událostech.

Bývalý námořní důstojník připustil, že pro něj bylo těžké vzdát se vojenské kariéry, kterou miloval, a převzít práci manžela panovnice, přičemž pro něj neexistovala jednoznačná ústavní role.

„Stejně jako zkušený kočí pomáhal řídit královskou rodinu a monarchii tak, aby zůstala institucí, která je nepochybně nezbytná pro rovnováhu a štěstí našeho národního života,“ řekl britský premiér Boris Johnson.

Pandemie zřejmě bude mít vliv na podobu posledního rozloučení

Oficiální oznámení o smrti prince Philipa bylo vyvěšeno na zábradlí Buckinghamského paláce, jak je zvykem. Krátce nato však bylo odstraněno, aby se lidé v místě nehromadili.

Pandemie koronaviru bude mít zásadní dopad na pečlivě stanovené plány na vévodův pohřeb. Vzhledem k tomu, že v době šíření onemocnění covid-19 stále platí omezení, veřejné prvky závěrečného rozloučení se nebudou moci uskutečnit v původní podobě.

Philipovo zdraví se nějakou dobu postupně zhoršovalo. V roce 2017 se stáhl z veřejného života a žertoval, že už nemůže vstát. Později téhož roku se naposledy objevil na veřejnosti při plnění vladařských povinností během přehlídky královského námořnictva na nádvoří Buckinghamského paláce.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Harry s Meghan a synem Archiem
Meghan, vévodkyni ze Sussexu, příští měsíc vyjde kniha pro děti s názvem The Bench (Lavička) o vztahu otce a syna. Podle vydavatelství dílo reflektuje vztah prince Harryho se synem Archiem.
Bill Gates se rozvádí s manželkou Melindou
Bill a Melinda Gatesovi oznámili, že se po 27 letech manželství rozvádí. Podle svých slov „už nevěří, že mohou společně růst jako pár“.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama