ZprávyOficiální příčina úmrtí královny Alžběty II. je sešlost věkem

Oficiální příčina úmrtí královny Alžběty II. je sešlost věkem

Královna Alžběta II. zemřela sešlostí věkem. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který zveřejnil skotský Národní archiv. Informaci přinesly BBC, Guardian a další média.

Na certifikátu je uvedeno, že královna zemřela 8. září v 15:10 na zámku Balmoral ve věku 96 let.

Jako osoba, která poskytla informaci o královnině úmrtí, je uvedena princezna Anna.

U „povolání“ zemřelého je na úředním formuláři uvedeno: „Její Veličenstvo královna“.

Lékařem, který potvrdil úmrtí na Balmoralu v Aberdeenshire, byl Douglas Glass. Ten byl podle Buckinghamského paláce „lékárníkem královny“.

Za královnina života se kolem jejího zdravotního stavu vznášela opona soukromí a v případě její smrti zůstává jistá zdrženlivost zachována, píše BBC. Jako příčina jejího úmrtí je uvedeno „vysoký věk“, bez dalších podrobností.

Podle doporučení koronerů lze „stáří“ uvést jako jedinou příčinu úmrtí za určitých „velmi omezených okolností“. Potvrzující lékař se o zesnulého musí dlouhodobě starat, pozorovat „postupný úpadek“ a nesmí si být vědom „žádné identifikovatelné nemoci nebo zranění“, které by přispěly k úmrtí.

Načasování královnina úmrtí však potvrzuje více o tom, co se stalo během dne 8. září, kdy byla zprávám o jejím špatném zdravotním stavu věnována taková pozornost.

Královna zesnula už ve tři odpoledne

Buckinghamský palác oficiálně oznámil královninu smrt v 18:30. Zpravodajské organizace po celém světě okamžitě přenášely toto oznámení: „Královna dnes odpoledne v Balmoralu pokojně zemřela.“

Následně se objevily zprávy, že premiérka Liz Truss byla soukromě informována v 16:30. Z úmrtního listu vyplývá, že královna zemřela v 15:10. Tedy více než tři hodiny před tím, než byla zpráva zveřejněna.

Během tohoto odpoledne, po předchozích zprávách o obavách o královnino zdraví, spěchaly na Balmoral její děti a vnoučata.

Buckinghamský palác v prohlášení z 12:32 potvrdil, že existují obavy o její zdraví. Dodal ale, že královna se „cítí dobře“ a je „pod lékařským dohledem“.

Král Karel – tehdy princ Charles – a jeho sestra Anna již byli ve Skotsku. Ostatní členové královské rodiny cestovali to odpoledne letecky, včetně prince Williama.

Ze zpráv o příletu jejich letadla by se dalo usuzovat, že v době královnina úmrtí byli ještě na cestě na letiště v Aberdeenu.

Po cestě z letiště dorazili princ William, princ Andrew a princ Edward s manželkou Sophií na Balmoral přibližně v 17:00 hodin.

V strohých údajích úmrtního listu je zaznamenán královnin status „vdova“ a jsou uvedeny některé rodinné údaje.

Na sklonku života chodila o holi

Její otec je formálně zapsán jako Albert Frederick Arthur George Windsor, jehož povoláním byl král Jiří VI. Matka pak jako Elizabeth Angela Marguerite Bowes-Lyon, která byla královnou Alžbětou, královnou matkou.

Úmrtí bylo zapsáno místním matrikářem v Aberdeenshire 16. září, kdy královna ležela v rakvi ve Westminster Hall v Londýně.

Královna měla v posledním období svého života občasné problémy s pohyblivostí a na veřejnosti pravidelně používala hůl. Začala ji používat poté, co byla v říjnu loňského roku přijata do soukromé londýnské nemocnice na vyšetření. Byla její první hospitalizace za posledních osm let, píše Guardian.

Panovnice se brzy vrátila ke svému pracovnímu stolu na hradě Windsor, ale následující tři měsíce strávila pod příkazem lékařů, kteří jí nařídili vykonávat pouze lehké povinnosti, a vynechala řadu významných akcí, včetně klimatického summitu Cop26 v Glasgow a Festivalu vzpomínek.

Doporučujeme

Írán a Omán se shodly na jednání o budoucí správě Hormuzského průlivu

Írán a Omán vytvoří pracovní skupinu, která se zaměří na dosažení dohody o budoucí správě Hormuzského průlivu, včetně s ní spojených poskytovaných služeb a nákladů. Obě země to dnes podle agentury Reuters uvedly ve společném prohlášení s tím, že budou jednat s pobřežními státy regionu a dalšími stranami, kterých se záležitost týká. Spojené státy dlouhodobě žádají, aby Teherán průliv opět úplně otevřel a nevybíral za plavbu žádné poplatky.

Ukrajina podle Putina útočí na civilisty, k setkání se Zelenským nevidí důvod

Ruský prezident Vladimir Putin dnes prohlásil, že Ukrajina útočí na civilisty a že kvůli těmto úderům nevidí důvod k přímým rozhovorům s hlavou ukrajinského státu Volodymyrem Zelenským. Informovala o tom agentura Reuters, podle které šéf Kremlu míní, že cílem ukrajinských dronových útoků je destabilizace ruské společnosti. Ukrajina se od února 2022 brání ruské invazi a součástí obrany jsou i údery v hloubi ruského území.

Teherán neumožní inspektorům MAAE návštěvu jaderných zařízení poničených údery

Teherán nepovolí inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) návštěvu jaderných zařízení poškozených americko-izraelskými údery. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury AFP řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Esmáíl Baghájí. Podle mluvčího pro takové inspekce neexistuje žádný protokol a Teherán se bude nadále řídit svými závazky vyplývajícími ze Smlouvy o nešíření jaderných zbraní, jejímž je signatářem, a také dohodou o uplatňování záruk MAAE.

Společnost Oracle loni propustila tisíce zaměstnanců. Místa ruší i letos

Společnost Oracle v loňském roce po celém světě propustila přibližně 21 000 zaměstnanců v rámci zavádění umělé inteligence (AI) do pracovních procesů. Firma očekává rušení pracovních míst i v tomto roce. Za potřebnou infrastrukturu hodlá utratit miliardy dolarů.

Extrémní horko v Británii je budíček. Už nemačkejme odložení, varují odborníci

Části světa sevřely extrémní teploty. V posledních dnech překračují 30 stupňů Celsia. Met Office ve Velké Británii vydal teprve podruhé v historii červený, tedy nejvyšší stupeň varování. Tento týden mohou podle meteorologů teploty v zemi překonat 40 stupňů Celsia. Odborníci upozorňují na letargii v řešení klimatických změn.

Tchaj-wan zahájil pětidenní vojenské cvičení, v ulicích hlídkují tanky

Tchaj-wan v pondělí zahájil pětidenní sérii vojenských cvičení, jejichž cílem je posílit bojovou připravenost ostrova pro případ čínského vojenského útoku. Informovala o tom dnes agentura AP. Ve městě Tchao-jüan, kde se nachází největší mezinárodní letiště na ostrově, projížděly ulicemi a po dálnicích tanky.

Myanmarská armáda během loňských voleb zabila přes 700 civilistů

Myanmarská armáda je za šestiměsíční období během voleb v loňském roce zodpovědná za smrt více než 700 civilistů, uvádí ve zprávě Organizace spojených národů (OSN). Důvěryhodné zdroje jí potvrdily zabití 224 žen a 143 dětí v období mezi srpnem a lednem. Samotné volby byly považovány za podvod, armáda z nich totiž vyloučila opoziční strany. K převratu v zemi došlo před pěti lety. Od té doby trvá v Myanmaru občanská válka. Postup povstalců se však zastavil s tím, jak junta změnila strategii.

KLDR bude nadále jaderným státem, světová bezpečnostní situace to žádá, řekl Kim

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude nadále využívat svou pozici jaderného státu, protože v současné komplikované světové bezpečnostní situaci nemá jinou možnost. Kim během jednání vedení Dělnické strany KLDR také hovořil o dalším vyzbrojování armády, napsala dnes agentura Reuters s odkazem na oficiální severokorejskou tiskovou agenturu KCNA.

Madonna vysvětlila, proč nevyšel film o jejím životě

Madonna se znovu vrátila k filmu o vlastním životě, který měl vzniknout u studia Universal Pictures. Projekt s Julií Garner v hlavní roli se nakonec nerozjel a podle zpěvačky byly důvodem hlavně peníze.

Írán a USA dohodly rozmrazení některých fondů a linku o průlivu, zní z Teheránu

Spojené státy a Írán se dohodly při jednáních ve Švýcarsku na rozmrazení 12 miliard dolarů (254 miliard korun) íránských fondů, řekl dnes večer podle agentury Reuters íránský hlavní vyjednávač Mohammad Bágher Ghálíbáf. Při víkendovém jednání ve Švýcarsku se podle něj USA a Írán také dohodly na vytvoření přímé komunikační linky ohledně Hormuzského průlivu, což by mělo pomoci předejít konfliktům.

Výbuch v katarském plynárenském komplexu zabil 13 lidí

Katarský průmyslový komplex Ras Laffan zasáhl silný výbuch, při kterém zemřelo nejméně 13 lidí a dalších 66 utrpělo zranění. Neštěstí se odehrálo v zařízení Barzan, které zásobuje místní průmysl a elektrárny zemním plynem. Úřady mluví o technické havárii a vylučují sabotáž.

Magyar oznámil, že jeho vláda spustí odvolání hlavy státu ústavním dodatkem

Maďarský premiér Péter Magyar dnes v parlamentu oznámil, že jeho vláda se rozhodla dosáhnout odchodu prezidenta Tamáse Sulyoka z funkce ústavním dodatkem. Uvedl také, že v září začne příprava komplexní reformy ústavy, do které se má podle představ nové vlády zapojit celá společnost. Následně bude návrh ústavy předložen občanům ke schválení v referendu, uvedl podle agentur.

Tříletý chlapec, vhozený do krokodýlího výběhu v britské zoo, je z nejhoršího venku

Tříletý chlapec, který ve čtvrtek utrpěl vážná zranění po incidentu ve výběhu s krokodýly v zoologickém areálu Johnsons of Old Hurst v britském hrabství Cambridgeshire, již není v kritickém stavu. Policie oznámila, že jeho zdravotní stav se stabilizoval.

Andy Burnham uvedl, že bude usilovat o post šéfa labouristů a britského premiéra

Bývalý starosta Manchesteru a nynější poslanec Andy Burnham dnes oznámil, že se bude ucházet o post lídra Labouristické strany a tím i předsedy britské vlády. Učinil tak podle všeobecného očekávání krátce poté, co na funkci vůdce labouristů pod sílícím tlakem vlastních spolustraníků rezignoval premiér Keir Starmer. Burnham mu poděkoval za jeho působení v roli předsedy vlády.

Chalamet a Gomez propůjčí hlasy nové animované dvojici

Timothée Chalamet a Selena Gomez se potkají v novém animovaném filmu Not Alone. Chystá ho studio Illumination, které stojí za značkami jako Já, padouch, Mimoni nebo Super Mario Bros. ve filmu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama