ZprávyKouř z lesních požárů zahalil i brazilskou metropoli, lidé chodí v rouškách

Kouř z lesních požárů zahalil i brazilskou metropoli, lidé chodí v rouškách

Kouř z rozsáhlých lesních požárů, kvůli nimž minulý týden na jihovýchodě Brazílie vyhlásili nejvyšší stupeň varování v desítkách měst, tento týden zasáhl i brazilskou metropoli. Někteří z jejích téměř tří milionů obyvatel kvůli tomu začali chodit ven v rouškách, ministerstvo zdravotnictví doporučilo také omezit pobyt venku, zejména dětem a důchodcům, informovala ve středu agentura AFP.

Kouř z lesních požárů zahalil i brazilský parlament a další budovy v Brasílii, která se zrodila koncem 50. let minulého století uprostřed nehostinné pustiny za pouhé čtyři roky díky vnukovi českého emigranta, brazilskému prezidentovi Juscelinu Kubitschekovi. Zdravotní střediska v metropoli v posledních dnech také zaznamenala nárůst případů zánětu spojivek, záchvatů astmatu či jiných dýchacích potíží.

Brasília se přitom nepotýká s tak vysokým znečištěním vzduchu jako největší brazilské město Sao Paulo či dřívější metropole Rio de Janeiro. O víkendu se ale kvalita vzduchu výrazně zhoršila i v brazilské metropoli. Podle AFP k tomu přispěly lesní požáry v blízkosti města a změna směru větru, který přinesl kouř z požárů v okolí Sao Paula.

Brazilský stát Sao Paulo zažil letos co do požárů nejhorší srpen od roku 1998, kdy se začaly vést příslušné záznamy. Úřady v něm evidovaly na 3480 ohnisek požárů, což byl víc než dvojnásobek počtu za celý loňský rok v této oblasti.

K rychlému šíření požárů přispívá dlouhodobé sucho, které sužuje velkou část Brazílie. Vláda prezidenta Luize Inácia Luly da Silva tento týden kvůli tomu mimo jiné prodloužila platnost nařízení, které organizátorům všech velkých akcí, včetně fotbalových zápasů, ukládá povinnost poskytovat jejich účastníkům zdarma pitnou vodu. Toto opatření podle AFP vláda přijala loni v listopadu poté, co během vlny rekordních veder v Riu de Janeiro na koncertě americké zpěvačky Taylor Swiftové kvůli horku zkolabovala 23letá žena, která po převozu do nemocnice zemřela.

Doporučujeme

Ruský voják na Krymu začal znenadání střílet do lidí, čtyři zabil

Krymem, poloostrovem okupovaným Ruskem, otřásl krvavý incident. Ruský voják tam při střelbě zabil čtyři lidi, včetně tří civilistů, a další tři osoby zranil. Motiv útoku zatím není znám.

Lidské safari v Chersonu. Video zachytilo ruský dron, jak pronásleduje prodejce na trhu

Ukrajina obvinila Rusko z dalšího válečného zločinu po zveřejnění videa z Chersonu. Záběry ukazují dron, který pronásleduje civilistu prodávajícího zeleninu a následně exploduje v jeho blízkosti. Muž útok přežil, utrpěl však zranění a šok.

Dohoda o otevření Hormuzského průlivu může být do středy, uvedl ministr Bessent

Dohoda mezi Spojenými státy a Íránem o znovuotevření Hormuzského průlivu by mohla být uzavřena ještě dnes či ve středu, řekl americký ministr financí Scott Bessent v dnešním rozhovoru se stanicí CNBC. Katar mezitím oznámil, že pokračuje v úsilí o dosažení diplomatického řešení americko-íránského konfliktu.

Oteplování mění Středozemní moře a podporuje invazní druhy

Středozemní moře se rychle otepluje a jeho proměna už výrazně mění zdejší ekosystémy. Původní druhy ustupují invazním rybám, některé populace se hroutí a rybáři přicházejí o úlovky, na které byli po generace zvyklí.

Policie zatkla muže podezřelého ze založení požáru u Spokane v USA

Úřady dnes zatkly 37letého Aarona F. Farinacciho, kterého podezírají ze založení jednoho z ničivých požárů v okolí města Spokane ve státě Washington. S odvoláním na úřad místního šerifa o tom informovala agentura AP. Je držen ve vazbě s kaucí ve výši jednoho milionu dolarů (přibližně 21,2 milionu Kč).

Saudi Aramco těží na zdražující ropě. Firma oznámila prudký nárůst čtvrtletního zisku

Největší ropná společnost světa Saudi Aramco v úterý oznámila prudký nárůst zisků za druhé letošní čtvrtletí. Ropní giganti těží z nárůstu cen ropy v důsledku války s Íránem, která vedla k zablokování Hormuzského průlivu. Do těchto společností se obul i americký prezident Donald Trump.

V Guatemale nedaleko metropole evakuují dvě obce kvůli erupci sopky Fuego

Úřady v Guatemale vydaly varování kvůli silné erupci sopky Fuego, která chrlí lávu a mohutná oblaka plynu a popela, a to ve vzdálenosti asi 35 km od hlavního města. Zahájena byla také evakuace dvou obcí v blízkosti sopky a i dnes zůstanou kvůli erupci zavřené školy v několika regionech, informovala agentura AFP.

Lesní požáry ve Francii odhalily stovky nevybuchlých granátů z druhé světové války

Lesní požáry ve francouzské obci Le Porge v regionu Gironde odhalily skrýš zhruba 400 granátů a další munice z druhé světové války. V okolí se podle svědků ozývaly exploze jako při válce. Původně se myslelo, že jde o plynové láhve, ale šlo o exploze nevybuchlé munice.

Útoky ukrajinských dronů v Rusku zabily šest osob, devět dalších zranily

Útoky ukrajinských dronů v noci na dnešek v Rusku zabily šest lidí a devět dalších zranily. Terčem útoků se staly také sklady u Moskvy a Petrohradu včetně skladiště největšího ruského on-line prodejce Wildberries, které začalo hořet. Rusko během noci zničilo 320 ukrajinských dronů, uvedly ruské úřady, které citovala agentura Reuters. V útocích během noci pokračovalo také Rusko, které na Ukrajině zabilo nejméně jednu osobu a několik dalších zranilo.

Rýn či Dunaj se nadále potýkají s rekordními poklesy hladiny

Hladina Rýna u Kolína nad Rýnem na západě Německa klesla kvůli nedostatku srážek na místní historické minimum. Lodní dopravu komplikuje i místy rekordně nízká hladina Dunaje v Rakousku. Píšou o tom dnes agentury DPA a APA.

Při ukrajinském útoku v Krasnodarském kraji zahynulo sedm lidí

Počet obětí ukrajinského útoku v černomořském letovisku na jihu Ruska stoupl na sedm, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Dříve gubernátor Venjamin Kondraťjev oznámil šest mrtvých, včetně tří dětí. Další čtyři desítky lidí ve vsi Archipo-Osipovka nedaleko Gelendžiku utrpěly zranění.

Tajné služby podle médií varovaly před migrační vlnou do Ceuty, vláda to popřela

Španělská tajná služba minulý měsíc několikrát varovala ministerstvo vnitra před možností velké migrační vlny z Maroka do Ceuty, která leží na severoafrickém pobřeží a kam ve čtvrtek minulého týdne vtrhlo na 50.000 běženců. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informuje španělský rozhlas Cadena SER. Vládní mluvčí Elma Saizová to ale popřela. Španělské tajné služby se také podle tisku domnívají, že Maroko se tentokrát do organizace masivního přechodu hranice nezapojilo.

Zelenskyj jmenoval svého vyjednávače Umerova do čela rozvědky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes jmenoval svého hlavního vyjednávače při americko-rusko-ukrajinských rozhovorech o ukončení války Rustema Umerova šéfem ukrajinské vnější rozvědky (SZRU). Jde o nejnovější krok v personálních změnách, které zahrnovaly výměnu ministra obrany, což vyvolalo hněv veřejnosti, poznamenala agentura Reuters.

Rozsáhlá krádež bitcoinů zasáhla téměř 1200 peněženek

Útočníci získali z téměř 1 200 bitcoinových peněženek více než tisíc mincí v odhadované hodnotě 89 milionů dolarů. Analýza podezřelých převodů ukazuje na možnou chybu spojenou se zařízeními Coldcard. Výrobce ale zatím veřejně nepotvrdil, že jeho peněženky byly skutečně prolomeny.

Ted Lasso se vrací na hřiště. Čeká ho ženský tým a nová výzva

Oblíbený fotbalový trenér se po více než třech letech vrací na obrazovky. Ve čtvrté řadě seriálu Ted Lasso převezme ženský tým z druhé ligy a znovu se setká s řadou známých postav.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama