Více
  9.9 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Kosatky dokáží zabít i největší zvíře na planetě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Kosatky se nejmenují druhovým jménem dravé jen tak. Tito zabijáci dokáží ulovit i větší sousto než jen ryby. Nové záběry nyní potvrzují, že dokáží skolit i plejtváka obrovského, největší zvíře planety. Informuje o tom server ScienceNews.

  Kosatka dravá (Orcinus orca) se živí rybami i velkými obávanými žraloky bílými. Nebylo však jasné, zdali kosatky dokáží zdolat i dospělého jedince největšího zvířete na planetě. Díky novým záběrům se však vědci mohli přesvědčit, že tomu tak je.

  Toto je největší predační událost na planetě,“ říká pro ScienceNews ekolog Robert Pitman zabývající se kytovci z Oregon State University Marine Mammal Institute.

  Dodává, že takové věci zde nebyly viděny od doby, kdy se zde objevili dinosauři, a nejspíš ani tehdy ne.

  Již dříve se nějaké záznamy o útocích objevily, ale nikdo do 21. března 2019 neviděl, že by kosatky dospělého plejtváka opravdu zabily. O objevu vědci nyní píší v Marine Mammal Science.

  Zpozorovat něco tak neobvyklého se jim podařilo u pobřeží západní Austrálie. „Opravdu zlověstný den se špatným počasím,“ popsal pro vědecký server den pořízení záběru biolog John Totterdell.

  Totterdell spolu se svými kolegy v prudkém dešti málem hřbetní ploutve kosatek a boj přehlédl. „Během několika sekund jsme si uvědomili, že útočí na něco velkého. Pak nám to došlo, byl to plejtvák obrovský, dodává.

  Na dospělého plejtváka obrovského (Balaenoptera musculus) velkého asi 18 až 22 metrů útočilo tucet kosatek. Tento druh plejtváka přitom může dle National Geographic dosahovat až 32 metrů a vážit až 200 tun.

  Vědci popisují, jak měla velryba téměř ukousnutou hřbetní ploutev, odhalenou kost na hlavě a zranění na boku. Jedna z kosatek se posléze začala krmit na jejím jazyku. Plejtvák asi hodinu po příjezdu vědců zemřel.

  Zkušení lovci velryb

  Jednalo se o koordinovaný útok, který byl v souladu s metodami pozorovanými během jiných útoků kosatek na velryby, uvádí server ScienceNews. 

  Jsou to zkušení lovci velkých velryb. Vědí, jak to udělat,“ říká Pitman.

  Ve studii vědci popisují ještě další dva útoky, kdy kosatky zabily mládě plejtváka obrovského v roce 2019 a mladistvého plejtváka v roce 2021.

  Lovům přihlížejí i mláďata kosatek a někdy se i účastní. Kosatky se dle ScienceNews o kořist dokonce podělí se svou širší rodinou.

  Není jisté, zda velké velryby hrály významnou roli ve stravě kosatek, než lov velryb odstranil z oceánů téměř 3 miliony těchto živočichů, včetně až 90 procent plejtváků obrovských – ale rozhodně je to možné, dodává pro vědecký server ekolog Pete Gill.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS