Více
  8.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Kojenci se mohou v prvních měsících života smát jako někteří lidoopi

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nová studie uvádí, že se děti mohou několik měsíců po narození smát jako některé opice. Jak děti stárnou, jejich smích začíná více znít jako u dospělých lidí. O studii, která se objevila v Biology Letters, informuje ScienceNews.

  Mariska Kret, kognitivní psycholožka na Leiden University v Nizozemsku, a její kolegové se rozhodli podívat na to, jak se děti smějí. Prohledali internet a sesbírali videa se smějícími se dětmi ve věku od 3 do 18 měsíců. Posléze požádali 15 specialistů zabývajících se řečí a desítky lidí, aby smích dětí posoudili. Hodnocení ve výsledku zahrnovalo desítky krátkých zvukových klipů.

  Výsledky ukázaly, že mladší kojenci kolem 4 měsíců se smáli při nádechu a výdechu, zatímco starší děti ve věku 18 měsíců zejména při výdechu.

  Šimpanzi se smějí hlavně dvěma způsoby. Jeden je jako lapání po dechu, se zvukem vycházejícím jak při nádechu, tak při výdechu, a u druhého dochází ke smíchu při výdechu. Dospělí lidé mají tendenci smát se při výdechu, píše ScienceNews.

  Zjištění tedy naznačuje, že smích kojenců se s věkem stává méně opičím. Dle vědců jak zrání vokálních traktů, tak sociální interakce mohou vývoj ovlivnit. Smát se začínají lidé kolem 3 měsíců věku. Na začátku však „nedosahují svého plného potenciálu,“ říká Kret.

  V další části studie vědci využili jiné audio nahrávky a jiné posluchače. I ty ukázaly, že starší kojenci se zřejmě smějí hlavně při výdechu. Účastníci obou částí pokusu uvedli, že smích znějící více jako u dospělých bylo příjemnější slyšet a byl více nakažlivý.

  Sociální interakce by tak mohly smích dětí formovat. Tato myšlenka dle Mariny Davily Ross, psycholožky z University of Portsmouth v Anglii, odpovídá pozorování šimpanzů. V jejich různých sociálních skupinách může mít smích poněkud odlišný zvuk a sociální funkce. Lidé i šimpanzi tak upravují svůj smích na základě zpětné vazby od vrstevníků, dodává Ross.

  Počet analyzovaných nahrávek je však malý, dodává D. Kimbrough Oller, biolog z University of Memphis v Tennessee. Dle něj by vědci měli poslouchat nahrávky z celého dne kojence, aby lépe porozuměli rozsahu ranného smíchu. Ross poznamenává, že smích zahrnuje více než jen dech, nicméně pro výzkum to poskytuje dobrý výchozí bod.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Rostlina tabáku

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama