Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči. Informují o tom weby Mother Jones a The Guardian.
Vědci sledovali emise různých příjmových skupin a posoudili jejich podíl na konkrétních klimatických extrémech pomocí počítačových modelů, v nichž kombinovali ekonomické údaje se simulacemi klimatu.
Top-earning 10 percent responsible for the majority of global warming, study finds. https://t.co/mOClRTt1t3
— Mother Jones (@MotherJones) May 12, 2025
Bohatí lidé jsou podle výsledků práce od roku 1990 zodpovědní za dvě třetiny zaznamenaného globálního oteplování a extrémní projevy počasí, jako jsou vlny veder a sucha nebo záplavy a intenzivnější bouře.
Jedno jediné procento nejbohatších lidí světa přispělo 26krát více než globální průměr k nárůstu měsíčních teplotních extrémů a 17krát více k suchu v Amazonii, která patří mezi nejohroženější oblasti extrémními projevy počasí a klimatickými změnami, včetně dalších tropických oblastí jako jihovýchodní Asie a jižní Afrika.
„Naše studie ukazuje, že extrémní klimatické dopady nejsou jen důsledkem abstraktních globálních emisí, ale můžeme je přímo spojit s životním stylem a investičními rozhodnutími, která zase souvisejí s bohatstvím“, uvedla hlavní autorka výzkumu Sarah Schöngart ze švýcarské RTH Zurich. „Zjistili jsme, že bohatí znečišťovatelé hrají významnou roli při vytváření klimatických extrémů,“ dodala.
Tvůrci politik by to měli zohlednit
Pouze deset procent nejbohatších lidí v USA a Číně způsobuje emise, které vždy vedly k dvou až trojnásobenému nárůstu extrémních teplot v ohrožených oblastech.
„Kdyby každý produkoval emise jako spodních 50 procent světové populace, svět by zaznamenal od roku 1990 minimální dočasné oteplení,“ doplnil spoluautor studie Carl-Friedrich Schleussner.
Na druhou stranu, pokud by celá populace produkovala emise jako těch 10 procent nejbohatších, jedno procento nebo 0,1 procenta, nárůst teploty by činil 2,9 stupně Celsia, 6,7 stupně nebo zcela nepřežitelných 12,2 stupně.
Autoři studie doufají, že jejich zjištění podpoří zavádění politik uznávajících nerovnoměrný přínos nejbohatších lidí světa ke klimatickému kolapsu a podpoří tak společenské přijetí klimatických opatření.