-3.1 C
Czech
Pátek 23. ledna 2026
ZprávyKLDR do moře odpálila dalších osm balistických raket krátkého doletu

KLDR do moře odpálila dalších osm balistických raket krátkého doletu

Severní Korea dnes uskutečnila svůj patrně dosud největší raketový test a vystřelila do moře u svého východního pobřeží osm balistických střel krátkého doletu. Uvedla to jihokorejská armáda. Vypálení několika severokorejských raket potvrdila i japonská vláda. Podle Tokia rakety dopadly do Japonského moře, napsala agentura Kjódó.

Podle jihokorejské armády KLDR odpálila rakety z oblasti Sunan poblíž hlavního města Pchjongjangu a střely letěly do vzdálenosti 110 až 600 kilometrů ve výšce od 25 do 90 kilometrů. Tokio uvedlo, že rakety dopadly do moře mimo výlučnou ekonomickou zónu Japonska, která se rozkládá do 200 námořních mil, tedy 370 kilometrů od pobřeží.

Raketový test KLDR provedla den poté, co ze Soulu odcestoval speciální americký vyslanec Sung Kim, informovala agentura Reuters. Ten jednal se svými jihokorejskými a japonskými protějšky o aktivitách Severní Koreje.

V sobotu také skončilo společné cvičení námořních sil USA a Jižní Koreje. Třídenních manévrů se zúčastnila i americká letadlová loď Ronald Reagan, informovala agentura Reuters. Letadlová loď se cvičení podle agentury zúčastnila poprvé po více než čtyřech letech.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol dnes v reakci na test svolal schůzi národní bezpečnostní rady a nařídil „rozšířené odstrašování Jižní Koreou a Spojenými státy a pokračující posilování spojených obranných pozic“. Bezpečnostní rada dospěla k závěru, že odpálení raket bylo severokorejskou „zkouškou a výzvou“ vůči bezpečnostní připravenosti nové jihokorejské administrativy, která se ujala funkcí minulý měsíc, uvedla prezidentská kancelář.

Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jeho zvláštní zmocněnec pro záležitosti míru a bezpečnosti na Korejském poloostrově o provokaci hovořil se Sung Kimem a telefonicky mluvil také se svým japonským protějškem.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši řekl, že KLDR odpálila několik střel a že takový krok nelze tolerovat. Nejméně jedna raketa podle něj měla proměnlivou dráhu, což naznačuje, že by mohla manévrovat, aby se vyhnula sestřelení protiraketovou obranou.

Michael Duitsman ze Střediska Jamese Martina pro studia nešíření jaderných zbraní (CNS) řekl, že dnešní test byl pravděpodobně největší jednotlivou raketovou zkouškou, jakou kdy KLDR podnikla. Velké množství střel podle něj ukazuje, že šlo spíše o cvičení či ukázku síly než o testování nové technologie.

Severní Korea letos uskutečnila už 18 raketových testů, uvedla agentura AP. Podle expertů se země také připravuje na svůj první jaderný test od září 2017. Raketové i jaderné testy KLDR zakazují rezoluce OSN. Na konci května USA v Radě bezpečnosti OSN navrhly zpřísněné sankce proti Pchjongjangu, návrh ale vetovaly Rusko a Čína.

Předchozí raketový test KLDR uskutečnila na konci května, krátce po návštěvě amerického prezidenta Joea Bidena v oblasti. Tehdy Severní Korea podle analytiků odpálila i jednu mezikontinentální balistickou střelu Hwasong-17, která patří k nejmodernějším zbraním severokorejské armády.

Reklama

Doporučujeme

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.

Vojáci NATO v Afghánistánu se vyhýbali boji, blouznil Trump

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v rozhovoru s televizí Fox News prohlásil, že jednotky Severoatlantické aliance (NATO) v Afghánistánu se držely za frontovou linií, a nezúčastnily se tedy bojů. Opět zpochybnil efektivitu aliance a to, zda by přišla Spojeným státům v případě nouze na pomoc. Vyvolal tím ostré reakce.

Ukrajinské drony zasáhly sklad paliv v hloubi Ruska

Ukrajinské drony během noci zasáhly sklad pohonných hmot ve městě Penza, ležícím asi 700 kilometrů východně od Moskvy. Ve skladu vypukl požár, ale nálet se podle předběžných údajů obešel bez mrtvých a raněných, informoval gubernátor Penzenské oblasti Oleg Melničenko. Ukrajinský Kryvyj Rih ve čtvrtek zažil nejdelší útok od začátku ruské invaze na Ukrajinu, trval skoro celý den.

Trump stáhl pozvánku Kanady do své Rady míru

Americký prezident Donald Trump zrušil Kanadě pozvánku do svého nového projektu „Board of Peace“, který má podle něj pomáhat řešit globální konflikty. Otočil přitom během pár dní. Ještě minulý týden kanadská strana tvrdila, že pozvání přišlo a premiér Mark Carney ho plánuje přijmout.

Íránské revoluční gardy varují USA a Izrael, že jsou připraveny jednat

Šéf íránských revolučních gard Mohammad Pakpúr dnes varoval Washington, že jeho bezpečnostní složky mají po několika týdnech protestů a represí v Íránu "prst na spoušti" a jsou připraveny vykonat rozkazy íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Podle agentury AFP tím jen Írán přilévá olej do ohně v době, kdy americký prezident Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu uvedl, že Teherán je otevřený vyjednávání s Washingtonem.

Územní otázky zůstávají nevyřešeny, řekl Zelenskyj před ohlášeným jednáním v SAE

Nadcházejících trojstranných jednání ve Spojených arabských emirátech (SAE) se zúčastní diplomatičtí a vojenští představitelé, přičemž ukrajinskou delegaci povede hlavní vyjednavač Rustem Umerov. Novinářům to ve švýcarském Davosu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který jen o něco dříve konání schůzky mezi zástupci USA, Ukrajiny a Ruska oznámil. Zelenskyj se dnes v Davosu asi na hodinu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

OSN varuje před dlouhodobým nedostatkem vody ve světě

Voda byla dlouho považována za samozřejmý zdroj. Nová zpráva OSN ale varuje, že tento předpoklad přestává platit. Svět se podle odborníků dostal do fáze, kdy už nejde jen o krizi, ale o trvalý problém s hlubokými dopady.

Trumpovi vyslanci Witkoff a Kushner v Kremlu jednají s Putinem

Ruský prezident Vladimir Putin v Kremlu jedná se zvláštním vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem a Trumpovým zetěm Jaredem Kushnerem, informuje agentura TASS. Schůzka se týká možností ukončení války na Ukrajině, již Rusko na rozkaz šéfa Kremlu rozpoutalo v únoru 2022.

Musk brzy očekává schválení samořídicího systému Tesly v EU a Číně

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk očekává, že jeho výrobce elektromobilů v Evropské unii příští měsíc získá schválení svého samořídicího systému Full Self-Driving (FSD). Podle agentury Reuters to řekl dnes na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu. Musk zároveň doufá, že v podobném termínu úřady schválí využití této technologie také v Číně.

Zelenskyj v Davosu ostře kritizoval Evropu

Volodymyr Zelenskyj v Davosu varoval, že Evropa působí bezradně a opakuje stejné chyby. Přirovnal to k filmu Na Hromnice o den více a vyčetl evropským lídrům pomalou a roztříštěnou reakci na bezpečnostní hrozby. Znovu otevřel i otázku tvrdších kroků proti Rusku a jasnější podpory Ukrajiny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama