Více
  21 C
  Czech
  Čtvrtek, 18 srpna, 2022

  Kdy je nejlepší čas na cvičení, jídlo či duševní aktivitu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Tím, že budete dělat určité věci ve špičkách aktivity a energie, můžete zlepšit svou produktivitu. Přečtěte si, v kterou denní dobu je nejlepší vyvíjet duševní aktivitu a kdy cvičit.

  Jedním ze způsobů, jak toho za den stihnout více, je synchronizovat biologické hodiny s denním rozvrhem.

  Spánek

  Vaše biologické hodiny hrají hlavní roli v řízení vašeho denního cyklu spánku a bdění. Roli mohou hrát také faktory, jako je váš rozvrh, rutiny před spaním, a dokonce i věk.

  Přirozený spánkový cyklus těla se s věkem mění. Pokud to budete vědět, pomůže vám to přizpůsobit si svůj vlastní rozvrh tak, aby co nejlépe vyhovoval vašim potřebám spánku.

  Malé děti mají tendenci vstávat brzy ráno, kdy dospívající ještě spí. Jak se lidé blíží pozdější dospělosti, spánkový cyklus se nadále posouvá zpět k rannímu vstávání. Dospívajícím může lépe posloužit delší doba odpočinku, než se pustí do denních povinností, zatímco starší dospělí raději vstávají dříve a dříve chodí spát.

  Hladina energie má tendenci brzy odpoledne klesat. To může být skvělý čas na zdřímnutí. I když si nejste schopni rychle zdřímnout, krátká přestávka v práci může být prospěšná a zlepšit váš výkon.

  Jídlo

  Mohlo by stravování ve správný čas skutečně zlepšit vaše zdraví? Studie naznačují, že jíst v konkrétních časech může mít určité zdravotní výhody.

  Jíst ve správný čas vám pomůže kontrolovat vaši váhu. Výzkum naznačuje, že pokud se snažíte přizpůsobit novému rozvrhu (například když cestujete, nebo pracujete na směny), změna stravovacího rozvrhu vám také může pomoci resetovat tělesné hodiny, aby lépe odpovídaly vašemu novému dennímu rozvrhu.

  Užitečné je omezení jídla na 12 až 15 hodin během dne. Jíst před spaním mívá u některých lidí negativní dopad na spánek, takže je dobré vyhnout se jídlu pozdě večer. Přinejmenším zkuste načasovat své poslední jídlo tak, aby to bylo minimálně tři hodiny před odchodem do postele.

  Cvičení

  Úprava cvičebního plánu tak, aby odpovídal vašim biologickým hodinám, vám také může pomoci vytěžit z vašeho tréninku maximum. Výzkum naznačuje, že pravidelné cvičení pomáhá regulovat cirkadiánní rytmus a zlepšit váš denní plán spánku.

  Z tréninků, které se konají uprostřed dne až pozdě odpoledne, můžete vytěžit maximum. Lidé mají tendenci podávat nejlepší výkony a jsou nejméně náchylní ke zranění mezi třetí a šestou hodinou odpolední. Fyzická síla také bývá na nejvyšším bodě mezi 14 a 18 hodinou.

  Večer je nejlepší čas na jógu a další cvičení, která vyžadují flexibilitu. Je to proto, že tělo je nejvíce uvolněné a nejméně náchylné ke zranění.

  Myšlení

  Asi byste chtěli upravit rozvrh tak, abyste využili většinu svých duševních schopností. Nejbystřejší mozek máte pravděpodobně ráno. Studie naznačují, že kognitivní schopnosti mají tendenci vyvrcholit v pozdních ranních hodinách. Proto si duševně náročné činnosti naplánujte na dopoledne.

  Úroveň koncentrace má tendenci klesat mezi polednem a 16:00, což by mohlo vysvětlovat, proč má tolik lidí pocit, že během těchto hodin potřebují něčím dobít energii. Pokud pracujete na nějakém kreativním úkolu, je lepší počkat, až se budete cítit trochu unavení. Vědci totiž zjistili, že lidé bývají překvapivě nejkreativnější, když jsou unavení. Je to nejspíše proto, že je mysl více nakloněna bloudění, takže přemýšlíme neotřelejšími a inovativními způsoby.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS