1.9 C
Czech
Sobota 14. února 2026
EkonomikaKalifornie žaluje Teslu. Důvodem jsou stovky stížností na rasismus v továrnách společnosti

Kalifornie žaluje Teslu. Důvodem jsou stovky stížností na rasismus v továrnách společnosti

Továrna Fremont společnosti Tesla údajně systematicky rasově diskriminuje své zaměstnance. Stát Kalifornie se rozhodl výrobnu elektrických aut zažalovat poté, co obdržel stovky stížností na segregované pracovní prostředí. Vedení Tesly označilo žalobu za zavádějící. Ve čtvrtek o tom informoval server BBC a CNN.

Společnost Tesla bude muset čelit žalobě u kalifornského soudu. Stát výrobnu elektrických aut zažaloval za vytváření segregovaného pracovního prostředí a rasovou diskriminaci. Kalifornské Oddělení pro spravedlivé zaměstnávání a bydlení totiž doložilo stovky stížností od pracovníků továrny Fremont.

„Pracovníci tmavé barvy pleti musí čelit rasistickým urážkám, diskriminovaní jsou také v platech, úkolech, které dostávají a možnostech povýšit,“ popsal kalifornský úřad podle serveru BBC. Vedení Tesly pak požádalo o pozastavení případu, aby se dle ní obě strany ujistily, že je založený na faktech.

Společnost se také ohradila vůči nekonzistenci kalifornských úřadů. Podle ní totiž továrnu v posledních letech pravidelně kontrolovaly, žádné pochybení však nikdy neoznámily. Stížnosti podkládající žalobu se pak měly odehrát mezi rokem 2015 a 2019.

Podle získaných důkazů měli pracovníci například slýchat urážlivé označení částí továrny, kde pracovali. Ostatní je označovali za „plantáže“ nebo „tmavou stranu“. Denně se také potýkali s graffiti na toaletách, pracovních stanicích nebo obědových stolech.

Jeden pracovník společnosti Tesla například popsal, že viděl nápis „všechny opice pracují venku“. Další popsal, že rasistické urážky slýchal 50 až 100krát denně. Kvůli diskriminaci pak v továrně občas došlo ke konfrontaci, po které byli pracovníci tmavé barvy pleti označení za „agresivní“.

Nabízíme dobře placená místa s velkou inkluzí menšin, brání se Tesla

„Tesla i nadále poskytuje bezpečné, respektující, férové a inkluzivní pracovní prostředí,“ reagoval výrobce elektrických aut na žalobu ve svém blogovém příspěvku. Ve čtvrtek o tom informoval server CNN Business. Ohledně žaloby pak měly americké úřady společnost kontaktovat na začátku ledna.

Loni bylo přitom soudy společnosti nařízeno, aby vyplatila pracovníkovi tmavé barvy pleti 137 milionů dolarů za napáchání škod. Podle soudců ho totiž neochránila před zneužíváním a rasovou diskriminací v továrně Fremont. Společnost Tesla se proti rozsudku odvolala.

Výrobna elektrických aut má po celém světě okolo 99 tisíc zaměstnanců. V továrně Fremont jich pracuje přes 10 tisíc. Ve svém blogovém příspěvku pak vedení Tesly uvedlo, že zmíněná továrna „je posledním výrobcem automobilů v Kalifornii“. Dodalo rovněž, že zaměstnává velké procento menšin a nabízí ve státě Kalifornie dobře placená pracovní místa pro více ne 30 tisíc lidí.

Reklama

Doporučujeme

Merz chce silnější Evropu a opravu transatlantické důvěry

Amerika už podle německého kancléře Friedricha Merze naráží na limity, když chce řešit světové krize sama. V projevu na Mnichovské bezpečnostní konferenci vyzval k opravě transatlantické důvěry, ale zároveň k tomu, aby Evropa posílila vlastní obranu. Zmínil i první rozhovory s Emmanuelem Macronem o možnosti, že by se Německo opřelo o francouzské jaderné odstrašení.

Jílek má olympijské zlato

Rychlobruslař Metoděj Jílek vyhrál na zimních olympijských hrách závod na 10 000 metrů a přidal pro Česko další cenný kov. Po stříbru z pětky tak během jednoho týdne získal druhou olympijskou medaili.

Adamczyková vybojovala na olympiádě stříbro

Česká výprava má na zimních hrách v Itálii třetí medaili. Eva Adamczyková dojela ve finále snowboardcrossu v Livignu druhá, od zlata ji dělily čtyři setiny sekundy. V programu dne zaujalo i další Klaebovo vítězství v běhu na lyžích a solidní umístění českých reprezentantů.

Logistika se stala novou obětí AI nervozity na trzích

Akcie dopravních a logistických firem ve čtvrtek prudce oslabily poté, co malá společnost Algorhythm Holdings představila nový nástroj pro plánování přeprav s využitím umělé inteligence. Investoři se obávají, že podobné systémy mohou snížit potřebu služeb části trhu a roztočily se další výprodeje napříč sektory.

Svět bojuje o kritické suroviny

Bez lithia, kobaltu nebo mědi dnes ve světě nefunguje moderní ekonomika. Tyto suroviny pohánějí elektromobily, větrné turbíny, solární panely i datová centra. Zároveň ale jejich těžba zatěžuje přírodu, vodu i místní komunity. Státy proto řeší složitou rovnici. Jak zajistit dostatek nerostů a přitom nezhoršit ekologické škody ani geopolitické napětí.

Čína může podle Sybihy mít pro spravedlivý mír na Ukrajině důležitou roli

Čína může podle šéfa ukrajinské diplomacie Andrije Sybihy sehrát důležitou roli při nastolení spravedlivého míru na Ukrajině. Svého čínského kolegu Wang Ia pozval na návštěvu Ukrajiny, píše agentura Reuters.

Zákaz skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný, rozhodl soud

Zákaz propalestinské skupiny Palestine Action v Británii je nezákonný. Podle britských médií o tom dnes rozhodl londýnský vrchní soud, jenž vyhověl žalobě organizace, kterou loni britská vláda označila za teroristickou. Ministryně vnitra Shabana Mahmoodová oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. Zákaz zůstane v platnosti, dokud justice o odvolání nerozhodne, stanovil soud.

Sbírka na podporu rodiny Jamese Van Der Beeka vybrala přes 2 miliony dolarů

Jen pár hodin po oznámení smrti Jamese Van Der Beeka vznikla veřejná sbírka na podporu jeho manželky a šesti dětí. Reakce fanoušků i hollywoodských hvězd byla okamžitá. Částka překonala původní cíl během jediného dne.

Venezuelská prezidentka slíbila svobodné volby, lhůtu pro ně ale neuvedla

Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguezová v rozhovoru s americkou stanicí NBC News slíbila, že uspořádá svobodné volby. Nezmínila ale žádnou lhůtu. Agentura AFP dnes také informovala, že venezuelský parlament ve čtvrtek odložil přijetí zákona o amnestii, který má vést k masovému propuštění politických vězňů a který Rodriguezová pod tlakem Washingtonu slíbila prosadit.

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k ISS

Kosmická loď Crew Dragon se čtyřčlennou posádkou odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start přenášel živě na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Na palubě lodi jsou Američané Jessica Meirová a Jack Hathaway, Francouzka Sophie Adenotová a Rus Andrej Feďajev. Na ISS by podle agentury Reuters měli dorazit v sobotu odpoledne.

Ruský útok na přístav v Oděské oblasti má jednu oběť, na Kramatorsk čtyři

Ruská armáda v noci na dnešek podnikla útok na přístav v ukrajinské Oděské oblasti. Jeden člověk přišel o život, dalších šest utrpělo zranění, oznámil na telegramu ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba. Čtyři lidé zahynuli ve čtvrtek večer v Kramatorsku, kde ruská armáda zasáhla rodinný domek. Ruské úřady hlásí tři zraněné po ukrajinském dronovém útoku z Volgogradu a okolí.

Šéf Microsoft AI: Kancelářské práce se zautomatizují do 18 měsíců

Většina, ne-li všechny úkoly „bílých límečků" budou automatizovány umělou inteligencí (AI) během příštího roku nebo příštího roku a půl. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl ředitel AI divize Microsoftu Mustafa Suleyman.

Bangladéšská BNP si připsala ve volbách drtivé vítězství

Bangladéšská nacionalistická strana (BNP) Taríka Rahmána, syna někdejší premiérky Bégam Chálidy Zijá, v pátek drtivě vyhrála v parlamentních volbách – prvních od povstání generace Z v roce 2024, které vedlo ke svržení autokratického režimu. Volby jsou také považovány za první spravedlivé po dvaceti letech. Slibují ukončení nepokojů a nestability v zemi.

Portugalsko a Španělsko sužují další silné bouře

Iberský poloostrov dál bičují silné deště a vítr. Portugalsko i Španělsko vyhlásily nejvyšší stupně varování. Bouře ničí infrastrukturu, přerušují dopravu a zavírají školy. V Portugalsku si série extrémů vyžádala nejméně 16 obětí a škody jdou do stovek milionů eur.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama