Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  NASA testuje planetární obranu, v rámci mise DART chce změnit dráhu letu planetky

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  NASA zahájila misi DART, která zkoumá možnosti ochrany Země před případným nebezpečím srážky s dalším tělesem. Americká vesmírná agentura vyslala aparát na 11 milionů kilometrů dlouhou cestu, na jejímž konci je náraz do malého měsíce Dimorphos. Cílem je změna trajektorie binárního systému planetky Didymos. Informoval o tom list The Guardian a server BBC.

  Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX odstartovala v úterý ve 22:21 místního času (ve středu v 7:21 SEČ) z Vandenbergovy základny amerických vesmírných sil zhruba 240 kilometrů severozápadně od Los Angeles. Do kosmu úspěšně vynesla aparát, který by měl za 10 měsíců otestovat první planetární obranný systém na světě.

  Do měsíce Dimorphos by měl narazit rychlostí 6,7 kilometru za sekundu a pozměnit tak jeho trajektorii. Pokud bude mise úspěšná, NASA a další vesmírné agentury by mohly být schopné odklonit těleso směřující k Zemi a odvrátit střet, který by mohl mít katastrofické následky. Pokud by se s naší planetou srazil objekt o průměru několika set metrů, mohlo by to způsobit zničení celého kontinentu.

  Start mohli zájemci sledovat živě na televizi NASA nebo na twitterovém účtu SpaceX.

  Mise DART za 325 milionů dolarů (7,3 miliardy korun) cílí na dvojici těles, které obíhají kolem společného těžiště. Větší ze dvou objektů nazvaný Didymos měří v průměru zhruba 780 metrů, zatímco menší Dimorphos dosahuje šířky asi 160 metrů.

  DART (Double Asteroid Redirection Test) podle Kelly Fast z Úřadu pro koordinaci planetární obrany NASA změní oběžnou dráhu menšího z těles jen nepatrně. „A to je opravdu vše, co je potřeba v případě, že bude asteroid objeven s dostatečným předstihem,“ řekla podle BBC.

  Po úspěšném startu prohlásila: „Ještě nemáme vyhráno, musíme se dostat na Dimorphos, ale toto je na naší cestě obrovský krok.“

  Střet planety s menším tělesem je pravděpodobnější

  Binární systém, na který se DART zaměřil, nepředstavuje žádnou skutečnou hrozbu. Ve srovnání s asteroidem Chicxulub, který zasáhl Zemi před 66 miliony let, což vedlo k vyhynutí dinosaurů, je navíc nepatrný. Vědci však upozorňují na to, že menší tělesa jsou mnohem běžnější a představují větší teoretické nebezpečí v blízké budoucnosti, uvedl list The Guardian.

  „Je mnohem více malých asteroidů než těch velkých, a tak nejpravděpodobnější asteroidová hrozba, které kdy budeme muset čelit, pokud k něčemu takovému dojde, bude pravděpodobně asteroid přibližně této velikosti,“ konstatoval podle BBC vědec NASA Tom Statler.

  Dimorphos je jedním z nejmenších astronomických objektů, který dostal trvalé jméno. Patří mezi 27 500 známých asteroidů blízkých Zemi všech velikostí, které NASA sleduje.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Zařízení VeCare

  „Chytrá náplast“ dokáže sledovat hojení za pomoci aplikace, ukazuje tým ze Singapuru

  Někdy se vám rána dlouho nehojí a vy nevíte proč. Představte si, že byste se na to mohli podívat v aplikaci. Vědci ze Singapuru nyní testují chytrou náplast, která by to v budoucnu mohla umožnit.
  Korálový útes

  Jak Nobelova cena za ekonomii pomáhá chránit korálové útesy

  Mnohá odvětví vzájemně čerpají ze svých znalostí. Nyní vědci poukazují na to, jak moderní teorie portfolia laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Harryho Markowitze dle všeho pomáhá zachránit ohrožené korálové útesy.
  Lávový proud

  Venuše je možná vulkanicky aktivní

  Nová studie doplňuje rostoucí počet důkazů o tom, že Venuše může být vulkanicky aktivní. Pokud tomu vážně tak je, pomohlo by to vysvětlit, jak sopky ovlivňují vývoj a obyvatelnost planet ve vesmíru.
  Mláďata tuleně

  Mláďata tuleňů mohou měnit tón hlasu, to je mezi savci vzácné

  Schopnost přizpůsobit svůj hlas vzhledem k prostředí má pouze pár druhů živočichů na světě. Nová studie ukazuje, že mezi ně patří i mláďata tuleňů. Dle hlavní autorky práce by tak mohla být dobrým modelem pro studium tajemství lidské řeči.
  Mamut

  Mamutí kel nalezený na dně Tichého oceánu ohromil vědce

  Pilot Randy Prickett a vědec Steven Haddock, výzkumníci z výzkumného ústavu Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI), objevili v roce 2019 mamutí kel 300 km od pobřeží Kalifornie v hloubce 3000 metrů v oceánu. Tehdy se jim podařilo odebrat jen malý kousek klu, a tak se v červenci 2021 vrátili, aby získali kompletní vzorek.
  Letadlo v oblacích

  Švýcarští vědci umí vyrobit uhlíkově neutrální palivo ze slunečního záření a vzduchu

  Vědci ze Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH Zurich) provozují továrnu, jež je schopna vyrobit kapalné palivo ze slunečního záření a vzduchu. Rádi by ho v budoucnu vyráběli průmyslově a dosáhli konkurenceschopnosti.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama