Reklama

Jóga: Úvod do praxe ásan – typy pozic

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Ačkoli existuje mnoho různých druhů jógy, ve většině linií najdete podobnosti. Existují rodiny nebo skupiny jógových pozic, které se zaměřují na konkrétní části těla, fasciální řetězce nebo zamýšlené výsledky. Jóga se neustále rozšiřuje, vždy je co prozkoumávat, na podložce i mimo ni.

Existuje jen hrstka póz, které pocházejí z těch nejstarších zdrojů jógy. Jsou to převážně pozice vsedě určené pro meditaci. Ve skutečnosti slovo „ásana“ znamená sedadlo.

Přestože má každá pozice jógy specifické zaměření, je to důsledné procvičování nejrůznějších pozic, které vytváří ucelenou praxi. Ta nabízí největší fyzické a duševní výhody.

Jógové ásany jsou kategorizovány třemi způsoby: podle typu pózy, úrovně obtížnosti nebo anatomického zaměření.

Druhy póz

Mezi hlavními typy pozic je mnoho překrývání. Obecně platí, že čím více prvků je kombinováno do jedné pozice, tím je to obtížnější. Hlavní typy póz jsou následující:

Pozice ve stoje

Pozice ve stoje, které posilují nohy a jádro, jsou některé z prvních základních pozic, jež se naučíte. Nejznámější je asi pozice psa (střechy). Mezi další základní pózy ve stoje patří hora, všechny pozice bojovníků, poloviční zajíc, trojúhelník a půlměsíc.

Pozice v sedě

Jsou zaměřeny na hluboké protažení a často zahrnují předklony. První takové pózy, které se naučíte, zahrnují pozici hole, spojeného prostoru a pozici naděje. Poslední jmenovaná je jednoduchá pohodlné poloha v sedě se zkříženými nohami.

Pozice vleže na zádech

V sanskrtu se nazývají supta. Pozice vleže na zádech je ideální pro práci na vašich nohách (např. supta padangustasana pro hamstringy). Gravitaci je umožněno dělat svou práci v nakloněných zákrutách. Savasana je relaxační pozice, kterou většinou končíte své jógové cvičení.

Pozice na břiše

Jsou opakem předchozích. Poloha na břiše je vhodná pro protažení a posílení zad v ásanách jako je kobra, akát, sfinga a luk.

Vyvažovací pózy

U těchto pozic budete vyvažovat rovnováhu ve stoje. Některé z nich se provádějí na jedné noze. Také sem patří pozice, při kterých stojíte na rukách. Všechny vyrovnávací pózy vyžadují pevnost jádra (středu) těla, abyste byli stabilní. Zlepšení rovnováhy je zvláště důležité s věkem.

Předklony

Předklony uvádějí páteř do flexe. Lze je provádět ve stoje nebo vsedě. Uttanasana je klasický předklon ve stoje s nohama u sebe, prasarita paddottanasana je téměř stejná s nohama široce od sebe. Odpovídající pózy vsedě jsou paschimottonasana (nohy u sebe) a upavistha konasana (nohy od sebe). Téměř jakoukoli polohu vsedě lze zaujmout i v předklonu.

Záklony

Anglicky „backbends“, jsou to pozice, kdy páteř je v prodloužení. Ačkoliv si můžete představit hluboký záklon, možností je mnoho. Můžete cvičit i méně intenzivní záklony páteře, například pozici mostu či velblouda.

Zvraty

Zvraty jsou skvělý způsob, jak kultivovat pohyblivost páteře. To pomáhá udržovat bolesti zad na uzdě. Lze je provádět ve stoje, vsedě nebo v poloze na zádech. Sanskrtské slovo parivrtta ve jménu pozice znamená „otočené“. Naznačuje, že pozice zahrnuje obrat. Pozice zvaná poloviční pán ryb patří mezi oblíbené, stejně jako otočený trojúhelník či otočený poloviční zajíc.

Inverze

Inverze jsou pózy, kde je hlava pod úrovní srdce. Patří mezi ně vyrovnávací pózy, jako je stoj na hlavě a stojka na rukách, ale pozici psa (střechy) lze také považovat za inverzi.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

jóga doma
Pro začátečníky je nejsnazší cesta, jak začít s jógou, docházka do studia na lekce s učitelem. Mnoho lidí ale cvičí jógu i doma. Nebo pouze doma. Poradíme vám, jak začít.
pozice orla
Pozice orla vypadá jako vaše stereotypní představa o bláznivé jógové póze. Tělo zkroucené jako preclík. Není to ale tak těžké, jak to na první pohled vypadá.

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama
Reklama