Více
  14.3 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Jóga pro seniory: než začnete

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jednou z velkých výhod jógy je to, že je vhodná pro každého, bez ohledu na fyzické schopnosti či věk. Nejen mladé štíhlé dívky cvičí jógu, ti starší si ji užijí stejně a mohou z ní mít ještě větší užitek.

  Je jóga vhodná pro seniory?

  Ve většině případů platí jednoznačné ano. Mnoho lidí s hektickým rozvrhem najde čas na aktivity, jako je jóga, jen v důchodu. I když je vysoká tendence spíše k sedavějšímu způsobu života, odchod do důchodu je ideální doba pro osvojení zdravých návyků, které mohou podporovat dlouhověkost.

  Pravidelná účast na kurzu jógy také vytváří pocit společenství a přátelství s učiteli a spolužáky. Ukázalo se, že tyto typy sociálních vazeb jsou překvapivě důležité pro udržení zdraví a pohody během stárnutí.

  Výhody jógy pro seniory

  Výhody jógy pro seniory jsou téměř stejné jako pro běžnou populaci: zvýšený svalový tonus, rovnováha (což je zvláště důležité), síla a lepší nálada.

  Prostřednictvím pránájámy (dechová cvičení) se zvyšuje kapacita plic. Můžete očekávat, že se zlepší vaše držení těla a budete moci lépe spát. Pokud zažíváte stres, jóga vám pomůže mu čelit. Mějte však na paměti, že tyto výhody nepřijdou po jediné lekci. Pravidelná návštěva alespoň tří lekcí týdně vám umožní užít si to nejlepší, co jóga nabízí.

  Jaký druh jógy byste měli vyzkoušet?

  I když je možné učit se jógu z knih a videí, nejlepší způsob je osobní výuka ve studiu. Účast na lekcích vám umožní maximálně využít jógu s minimálním rizikem zranění. Jaký druh jógy je nejvhodnější, bude záviset na vašem věku, aktuální úrovni kondice a fyzických schopnostech. Pokud budete cvičit jógu poprvé (nebo po delší přestávce), či jste již výrazně ztratili svalový tonus a flexibilitu, měli byste začít s velmi jemným cvičením hatha jógy.

  Kurzy jógy pro seniory jsou stále populárnější a dostupnější. Poohlédněte se v místních centrech pro seniory, různých komunitách, nebo dokonce kubech zdraví, zda mají v nabídce kurzy jógy pro seniory.

  Pokud nemůžete najít speciální kurzy, můžete vyzkoušet lyengar jógu pro začátečníky. Ta umožňuje široké úpravy pozic pomocí rekvizit, je také dobrá pro starší dospělé a mnoho center Iyengar nabízí kurzy zaměřené na tuto demografickou skupinu. Viniyoga a Kripalu, z nichž obě mají za cíl přizpůsobit praxi tak, aby vyhovovala každému jednotlivci, jsou také skvělými možnostmi.

  Adaptivní jóga

  Dokonce i senioři s velmi omezenou pohyblivostí mohou cvičit jógu prostřednictvím adaptivních postupů. Je například možné všechny pozice upravit tak, aby byly prováděny s podporou židle. Jóga ve vodě je obzvláště terapeutická, protože se vaše tělo cítí lehké a pod vodou se snáze pohybuje. Zjistěte, zda ve vašem okolí některý bazén nenabízí kurzy aqua jógy.

  Pokud máte artritidu, může být jóga skvělým doplňkem vaší léčby, ale při hledání správného kurzu buďte opatrnější. Hledejte učitele, který má zkušenosti s prací se studenty s artritidou. Mnoho lidí s artritidou zjistilo, že jóga pomáhá výrazně zlepšit jejich rozsah pohybu.

  Než vyzkoušíte jógu, nezapomeňte si promluvit se svým lékařem, zvláště pokud trpíte chronickými stavy nebo jste dlouhodobě neaktivní.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS