Jižní Korea si předvolala ruského velvyslance kvůli bezpečnostnímu paktu s KLDR

329

Jihokorejské ministerstvo zahraničí si na dnešek předvolalo ruského velvyslance, aby tak vyjádřilo protest proti podpisu bezpečnostní dohody mezi Ruskem a Severní Korejí. Informovaly o tom agentury. Ruští diplomaté po schůzce odmítli jihokorejské snahy o „vydírání“ Moskvy.

Náměstek šéfa jihokorejské diplomacie Kim Hong-kjon ruského velvyslance Georgije Zinovjeva vyzval, aby Moskva okamžitě zastavila údajnou vojenskou spolupráci s Pchjongjangem, napsala agentura AP. Kim ho upozornil, že jakákoliv podpora vedoucí k navýšení severokorejských vojenských kapacit by znamenala porušení rezolucí Rady bezpečnosti OSN a ohrožení bezpečnosti Jižní Koreje. Řekl mu, že vojenská spolupráce Ruska s KLDR má negativní dopad na vztahy mezi Soulem a Moskvou.

Zinovjev náměstkovi jihokorejského ministerstva zahraničí sdělil, že snahy o vydírání Ruska a vyhrožování mu kvůli posilování vztahů s KLDR jsou nepřijatelné, píše TASS.

Bezpečnostní pakt ve středu uzavřel ruský prezident Vladimir Putin se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem při své návštěvě Pchjongjangu. Dohoda stanovuje, že obě země bezodkladně vynaloží všechny dostupné vojenské prostředky na pomoc partnerovi v případě války.

Na smlouvu „o komplexním strategickém partnerství“ se znepokojením zareagoval Západ. Jižní Korea následně uvedla, že znovu zváží své rozhodnutí nezahrnovat do pomoci Ukrajině zbraně.

ZDROJČTK, AP, TASS, Firstpost, ABC News, X, YouTube, Foto: Reuters
Předchozí článek5 nejkrásnějších přírodních památek na řeckých ostrovech
Další článekRolls-Royce Power Systems a CATL oznamují strategickou spolupráci pro produktovou řadu TENER