Klimatické změny, znečištění a nadměrné užívání vody – Balchaš, druhé největší jezero střední Asie, nacházející se v Kazachstánu, čelí ekologické krizi. Z dříve bohatého ekosystému se stává toxická bažina bez života. Žilo zde mnoho druhů ryb, to je ale již minulostí. Informovala o tom agentura AFP.
Jezero Balchaš leží na hranici Karagandské, Almatinské a Žambylské oblasti na východě Kazachstánu ve střední Asii a lze ho označit za světový unikát. Zatímco jeho západní část obsahuje sladkou vodu, východní část je slaná.
Drtivá většina přítoků totiž ústí do západní části jezera, kde se voda neustále ředí. Hlavně díky tomu bylo domovem mnoha vzácných druhů. Bylo, protože ani tento ekosystém neušetřila klimatické krize, lidské znečištění a nadměrný rybolov.
In a region of growing importance to China's belt and Road initiative, one of Central Asia's biggest lakes is at risk of drying up due to climate change, Chinese agriculture projects, and pollution https://t.co/bAD84SvtuX
— AFP News Agency (@AFP) August 16, 2024
Hladina jezera klesá od roku 2019 nejen v důsledku oteplování. Jedním z jeho přítoků je řeka Ili pramenící v sousední Číně v oblasti Sin-ťiang, trpící na nadměrné využívání vody Čínou, upozornili vědci z Oxfordské univerzity.
Komunistický stát se snaží uspokojit rostoucí potřeby zemědělců, přímo tak ovšem přispívá k nedostatku vody v jezeře. Letos došlo k malé úlevě díky záplavám, které úřadům umožnily odvést do jezera 3,3 milionu metrů krychlových vody.
Pomoci musí Čína
To však není dlouhodobé řešení. „Všechnu bídu Balchaše mám přímo před očima,“ sdělil AFP místní rybář Alexej Grebenikov. „Ryb je tu čím dál méně, je to katastrofální.“ Vzpomínal na doby, kdy po krásném jezeře vozil turisty.
„Teď se z tohoto místa stala bažina,“ stěžoval si. Vodu navíc znečišťuje nedaleký metalurgický závod, jenž byl navíc v minulosti obviněn z nedodržování ekologických předpisů. Jezero je plné těžkých kovů, pesticidů a dalších toxických látek.
Závod vypouští průmyslový odpad do nedaleké vodní nádrže. Znečišťování dál pokračuje a nikdo ho neřeší. Vědci upozorňují na důležitost transformace hospodaření na řece Ili do roku 2060, jinak bude hladina jezera nadále klesat.
I podle kazachstánského ministerstva vodních zdrojů je v tomto ohledu spolupráce s Pekingem klíčová. Jezero je asi jen metr od kritického prahu, od něhož by se jeho současný stav mohl naklonit k absolutní katastrofě, uzavírá AFP.