-3.6 C
Czech
Pondělí 5. ledna 2026
CestováníJednodenní výlet z Krakova: Prozkoumejte neolitické jeskyně a středověké hrady v tomto...

Jednodenní výlet z Krakova: Prozkoumejte neolitické jeskyně a středověké hrady v tomto úžasném národním parku

Národní park Ojców nabízí klidný útěk do jurských vápencových krasů a údolí. Podzim vám nabídne nádhernou paletu barev pouhých 20 kilometrů od Krakova.

Krakov nemá nouzi o středověké památky a zastrčené bary k prozkoumání. Ale pokud tu pobudete více dní, možná si budete chtít udělat výlet mimo město do přírody. Jednodenní výlety z Krakova sahají od návštěvy Osvětimi až po naučný výlet do solného dolu Wieliczka. Milovníci přírody často míří do Zakopaného, na úpatí Tater. Turisty nabité město, které je odsud dvě hodiny jízdy, lze nejlépe prozkoumat, pokud zůstanete přes noc.

Tlačí vás čas, a přesto byste rádi do přírody? Přímo na prahu Krakova je méně navštěvovaný přírodní zázrak: Národní park Ojcowski. Přečtěte si, jak navštívit jeho tyčící se vápencové krasy, neolitické jeskyně a svěží zelená údolí, která se na podzim barví do rudo-žluta.

Co vidět v národním parku Ojcowski

Vápencové útesy, rokle a více než 400 jeskyní tvoří rozmanitou krajinu tohoto národního parku v polské Jurské vysočině. S rozlohou necelých 22 km čtverečních je nejmenším národním parkem v zemi a lze jej snadno prozkoumat na kole nebo pěšky.

Park je protkán dobře značenými barevnými stezkami, které vedou k jeho hlavním atrakcím.

Vydejte se po stopách neandrtálců v jeskyni Ciemna

Jeskyně Ciemna nese stopy lidského osídlení staré více než 100 000 let. Polsky mluvící se mohou dozvědět o neandrtálských osadách jeskyně na prohlídce s průvodcem. Ostatní mohou obdivovat krápníky, stalagmity a netopýry uvnitř jeskyně.

Kancelář na úpatí kopce prodává vstupenky za 20 PLN (4,30 eur) pro dospělé a 10 PLN (2,20 eur) pro děti, jak uvádí server Euronews. Strmé schody vedoucí k atrakci nejsou pro slabé povahy, ale stojí za to vytrvat. Výše se vám naskytne ikonický pohled na Skala Biala Reka ve tvaru zdvižené ruky.

Z vyhlídkové plošiny u jeskyně Ciemna můžete spatřit Brama Krakowska (Krakovskou bránu). Dále po stezce najdete také jeskyni krále Lokietka – největší v parku. Říká se, že ve 14. století sloužila jako úkryt pro polského krále, když mu hrozilo zajetí.

Prozkoumejte hrady na Stezce orlích hnízd

Na vápencovém útesu na hranici města Ojców najdete hrad Pieskowa Skała. Dobře zachovalá stavba je jedním z nejlépe dochovaných příkladů polské renesanční architektury. Po procházce udržovanou zahradou si prohlédněte sbírku polského umění uvnitř a poté se pokochejte panoramatickým výhledem z místní restaurace.

Pieskowa Skała je jedním z 25 středověkých hradů a strážních věží podél toho, co je známé jako Stezka orlích hnízd. Součástí řetězce je také Ojcowský zámek ze 14. století, který se tyčí přímo nad jedním z hlavních parkovišť parku.

Jak se dostat do národního parku

Národní park Ojcowski se nachází asi 20 kilometrů severozápadně od Krakova. Je snadno dosažitelný autem asi za 40 minut. V Krakově je také snadno dostupný Uber a jízda do Ojcowa stojí mezi 75 a 130 zlotými (16-28 eur), v závislosti na poptávce.

Alternativně je možné jet autobusem k hradu Ojców za cenu kolem 12 PLN (2,60 EUR). Pokud si chcete trochu zasportovat, můžete si ve městě půjčit kolo nebo elektrokolo a dojet do parku za méně než 1,5 hodiny.

Národní park Ojców je přístupný veřejnosti po celý rok. Vstup je zdarma, ale na některé atrakce se platí individuálně.

Reklama

Doporučujeme

Grónští politici odmítají americká vyjádření o připojení země k USA

Opakovaná vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy chtějí Grónsko, vyvolávají mezi politickými představiteli této autonomní části Dánského království kritiku. Pobouření pak vyvolala konzervativní influencerka Katie Millerová, která v minulosti pracovala pro Trumpovu administrativu a která na síti X zveřejnila příspěvek v podobě mapy Grónska v barvách americké vlajky a s komentářem "Brzy". Šéfové hlavních grónských stran takové vyjadřování odmítají a zdůrazňují, že o své budoucnosti Grónsko rozhodne samo. Grónský premiér Jens-Frederik Nielsen podle místní rozhlasové a televizní společnost KNR vyzval ke klidu, neboť není důvod panikařit.

EU vyzvala USA k respektování mezinárodního práva

Šéfka zahraniční politiky Evropské unie (EU) Kaja Kallas vyzvala s odkazem na americký útok na Venezuelu ke klidu a zdrženlivosti. Prohlášení podpořily všechny členské státy kromě Maďarska. Jedná se o největší shodu unie, která je většinou v názorech a postojích roztříštěná. USA o víkendu svrhly venezuelského diktátora Nicoláse Madura.

Venezuelská viceprezidentka Rodríguez vyzvala Spojené státy ke spolupráci

Venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguezová vyzvala Spojené státy ke spolupráci a vztahům založeným na vzájemném respektu, informovala dnes agentura Reuters. Podle ní jde o první vstřícné gesto Rodríguezové vůči Washingtonu od soboty, kdy americké jednotky unesly z Venezuely jejího autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, který má dnes stanout před soudem v New Yorku kvůli několika obviněním, včetně pašování drog do Spojených států.

Při protestech v Íránu zemřelo již nejméně 12 lidí

Při protestech v Íránu, které začaly před týdnem, zemřelo již nejméně 12 lidí, píše agentura AFP s odvoláním na státní média a údaje lidskoprávních organizací. Nové střety mezi protestujícími a bezpečnostními složkami propukly i v neděli. Hesla namířená proti teokratickému režimu zněla na demonstracích v Teheránu, Šírázu a oblastech západního Íránu, kde jsou současné protesty zvláště intenzivní.

Británie zpřísnila dohled nad krypto zisky kvůli daním

Od 1. ledna 2026 začala v Británii platit nová pravidla, která mají ztížit skrývání zisků z kryptoměn před daňovými úřady. Velké burzy a platformy musí u britských klientů sbírat kompletní záznamy o obchodech a předávat je správci daně včetně informací o daňové rezidenci uživatelů.

Při americké operaci na zadržení Madura zemřelo 32 Kubánců

Kubánské ministerstvo vnitra oznámilo, že při americké operaci v Caracasu, která skončila zadržením a odletem Nicoláse Madura, zemřelo 32 Kubánců nasazených v bezpečnostních složkách. Havana mluví o přímých bojích i bombardování a slibuje padlým státní pocty. Washington mezitím znovu otevřel otázku role Kuby v Madurově bezpečnostním aparátu.

Trump pohrozil viceprezidentce Rodriguez, že může dopadnout hůře než Maduro

Pokud venezuelská viceprezidentka Delcy Rodríguez "neudělá, co je správné", může zaplatit vyšší cenu než autoritářský prezident Nicolás Maduro, kterého americké jednotky i s jeho ženou zajaly při sobotním nečekaném útoku a převezly do USA. V rozhovoru s magazínem The Atlantic to řekl americký prezident Donald Trump. Rodríguez po americké akci pověřil venezuelský nejvyšší soud výkonem prezidentských pravomocí.

Pád Madura znovu otevřel otázku venezuelských dluhů, ve hře je až 170 miliard dolarů

Venezuela se po svržení prezidenta Nicoláse Madura znovu ocitla pod drobnohledem investorů a věřitelů, kteří roky čekají na řešení jedné z největších státních platebních neschopností na světě. Země přestala splácet zahraniční dluhy na konci roku 2017 po letech hospodářského propadu a amerických sankcí, které jí odřízly přístup na mezinárodní finanční trhy.

Rubio od Madurových nástupců čeká změny, posuzovat je USA budou podle výsledků

USA očekávají od zbývajících představitelů vlády v Caracasu zásadní změny. Kohokoliv, s kým budou Spojené státy jednat, budou posuzovat podle toho, zda jejich podmínky dokáže splnit, uvedl americký ministr zahraničí Marco Rubio v rozhovoru s televizí CBS. Mimo jiné je podle něj mezi požadavky odchod kolumbijských ozbrojených skupin ze země nebo ukončení vazeb na libanonský Hizballáh.

Severní Korea odpálila balistické střely. Krátce před cestou jihokorejského prezidenta do Číny

Severní Korea v neděli ráno odpálila několik balistických raket z oblasti hlavního města Pchjongjangu směrem k moři u východního pobřeží. Informovala o tom jihokorejská armáda, podle níž šlo o první severokorejské raketové testy po zhruba dvou měsících.

Americký vpád do Venezuely spustil na internetu vlnu dezinformací

Americký ozbrojený vpád do Venezuely, při kterém se Američané zmocnili tamního autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, spustil na internetu vlnu dezinformací. Podvržená videa i snímky, vytvořené s pomocí umělé inteligence (AI), se šíří mimo jiné po TikToku, Instagramu či X. Magazín Wired napsal, že podobné velké události v posledních letech pravidelně na sociálních sítích doprovází dezinformace, což je nyní snazší v důsledku rozhodnutí technologických společností zmírnit míru moderování obsahu platforem.

Maduro je v newyorské vazební věznici, v úřadu ho zastoupila viceprezidentka

Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Madura a jeho žena Cilia Floresová, které v noci na sobotu zajalo a odvezlo ze země americké komando, jsou ve vazební věznici v newyorské čtvrti Brooklyn. Kvůli americkému ozbrojenému vpádu do Venezuely, který dnes ostře odsoudily Čína či Severní Korea, se v pondělí sejde Rada bezpečnosti OSN. Naopak Izrael dnes Spojené státy podpořil. Zatímco Američané podle prezidenta Donalda Trumpa utrpěli při útoku jen zranění, na venezuelské straně, jak napsal deník The New York Times (NYT), je nejméně 40 mrtvých včetně civilistů.

Binance po dohodě s USA dál nechala běžet podezřelé účty, popisují uniklé záznamy

Binance je největší kryptoměnová burza na světě a obsluhuje stovky milionů uživatelů. V roce 2023 v USA uzavřela dohodu o vině a trestu kvůli porušování pravidel proti praní špinavých peněz i sankcí a zaplatila miliardy dolarů. Investigace Financial Times teď pracuje s uniklými interními daty, která naznačují, že i po této dohodě na burze dál fungovaly účty vykazující znaky rizikového chování.

Americký útok ve Venezuele má podle médií nejméně 40 mrtvých včetně civilistů

Americký útok ve Venezuele, při kterém speciální síly v sobotu zajaly a odvezly ze země venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, si vyžádal nejméně 40 mrtvých. Zemřeli členové venezuelských ozbrojených sil i civilisté. Informaci s odvoláním na nejmenovaného venezuelského představitele přinesl deník The New York Times.

Rodríguez má po zajetí Madura dočasně vykonávat prezidentské pravomoci

Venezuelský nejvyšší soud dočasně pověřil viceprezidentku Delcy Rodríguez, aby převzala prezidentské pravomoci po zajetí Nicoláse Madura americkými jednotkami. Soud krok zdůvodnil tím, že chce zajistit kontinuitu správy státu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama