SportJediná porážka Kanady přišla až ve finále! Katy Čechů zaskočilo USA. Na...

Jediná porážka Kanady přišla až ve finále! Katy Čechů zaskočilo USA. Na MS juniorů slaví zlato

Na první a jedinou porážku si kanadský výběr zvolil tu nejméně vhodnou chvíli. Finálový duel hokejového mistrovství světa juniorů se z jeho pohledu nevyvíjel dobře už od první třetiny. Zato USA se dařilo. Američané v Edmontonu zaskočili obhájce titulu a po výhře 2:0 si na krk mohli pověsit zlaté medaile.

Letošní světový šampionát hokejistů do 20 let, to byla velká podívaná. O cenné kovy mezi soupeřilo 10 národních týmů, a i když se hrálo v Kanadě za zavřenými dveřmi, bylo se na co dívat. Česká republika sice letos přehrála nakonec čtvrté Rusko, hned v prvním kole play-off ale vypadla s domácí družinou.

Ta na mistrovství neprohrála. Tedy pokud mluvíme o dění před finále. Ještě před samotným startem celého turnaje se výběru zranil kapitán, snadno byl ale nahrazen a Kanada i bez něj všechny válcovala. Do finále se probojovala také mládežnická reprezentace Spojených států amerických. A bylo jasné, že Kanadě k dalšímu titulu chtít pomoct nebude.

„Překvapíme je,“ hlásal před utkáním 19letý Trevor Zegras, nakonec nejproduktivnější hráč celého šampionátu. A také se tak stalo. USA zaskočilo domácí obhájce titulu a zvítězilo 2:0. „Je to neskutečný pocit. Splnil se mi sen. Vyhrát zlato na juniorském mistrovství? To je všechno, v co jsem kdy doufal,“ radoval se střelec vítězného finálového gólu Alex Turcotte.

19 titulů vs. 5

Když dojde řeč na hokejové mistrovství světa juniorů, nikoho asi nepřekvapí, že mu celkově vládne Kanada. Kolébka hokeje vydolovala ze 45 ročníků šampionátu celkem 32 medailí, z toho si 18krát sáhla na zlato. USA je na tom v tomto ohledu hůře – titulů má jen 5.

Česká republika kralovala juniorskému hokeji celkem dvakrát. V roce 2000 řádil v českém dresu třeba Martin Havlát, o rok později dotáhl reprezentaci k titulu Rostislav Klesla nebo Tomáš Plekanec. Ale zpět k letošnímu ročníku. Konečné pořadí juniorského šampionátu 2021: 1. USA, 2. Kanada, 3. Finsko, 4. Rusko, 5. Švédsko, 6. Německo, 7. Česko, 8. Slovensko, 9. Švýcarsko, 10. Rakousko.

Následující ročník mistrovství světa v hokeji se uskuteční na přelomu letošního a začátku příštího roku 2022 a zázemí by měla stejně jako letos poskytnout dvě kanadská hokejová města – Edmonton a Red Deer. Češi samozřejmě nebudou na turnaji chybět!

Doporučujeme

V tureckých turistických oblastech hoří několik lesních požárů

Turecko dnes bojuje proti několika lesním požárům, které rozdmýchávají silné větry zejména v turistických oblastech na jihu země. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

USA mají přes 18.200 případů cyklosporózy, ohnisko je v Michiganu

Spojené státy zaznamenaly přes 18.200 případů cyklosporózy, z toho přes 10.000 případů se týká amerického státu Michigan. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že v tomto nejpostiženějším státě USA za dne přibylo 397 případů. Průjmové onemocnění způsobené parazitem Cyklospora cayetanensis je v řadě případů spojováno s řetězcem rychlého občerstvení Taco Bell, který v některých regionech USA kvůli těmto incidentům vyřadil ze své nabídky saláty.

Útoky v Iráku zabily šest členů íránských gard, Katáib Hizballáh hrozí odvetou

Při americko-saúdských útocích na členy proíránské milice Hašd Šaabí v Iráku bylo mezi celkem 20 mrtvými šest poradců íránských revolučních gard, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na irácké vojenské představitele. Agentura AFP dříve informovala o pěti zabitých poradcích. Reakce na americko-saúdské útoky je nevyhnutelná, varovala mezitím v Iráku působící proíránská milice Katáib Hizballáh.

První trailer odhaluje fantasy svět Children of Blood and Bone

Fantasy román Tomi Adeyemi míří na filmová plátna. První trailer láká na velkolepý svět inspirovaný západní Afrikou, boj za návrat magie i herecké obsazení, ve kterém nechybějí Viola Davis, Idris Elba nebo Regina King.

KOMENTÁŘ: Svět ji odepisoval kvůli AI. Teď je znovu nejhodnotnější firmou planety

Americká společnost Apple se znovu stala nejhodnotnější firmou světa, když na trůnu vystřídala čipového giganta Nvidii. Tržní kapitalizace Applu zároveň poprvé v historii na chvíli pokořila hranici pět bilionů dolarů. Před pár lety přitom mnozí jablíčkovou společnost odepisovali kvůli tomu, že si nechala ujet AI vlak.

Tygr sumaterský bojuje o přežití

Mezinárodní den tygrů připomíná, že budoucnost jednoho z nejvzácnějších poddruhů visí na vlásku. Tygr sumaterský dnes přežívá jen v několika oddělených populacích a čelí kombinaci hrozeb, které se navzájem posilují. Ochránci přírody proto upozorňují, že nestačí chránit jednotlivá zvířata. Rozhodující bude zachování jejich přirozeného prostředí i spolupráce s místními obyvateli.

Šok na trhu s ropou. Ceny letí vzhůru po nečekaném íránském útoku

Ceny ropy opět prudce rostou. Důvodem je „překvapivý“ íránský útok na americké cíle na Blízkém východě a americko-saúdské letecké údery na irácké milice podporované Teheránem. V Hormuzském průlivu navíc došlo k útokům na tři ropné tankery a podezřelým aktivitám došlo v Rudém moři. Americká blokáda íránských přístavů v Hormuzském průlivu zastavila 18 lodí.

ANALÝZA: Trump hledá cestu z války s Íránem. Stojí na stejném rozcestí jako v dubnu

Americký prezident Donald Trump, který se snaží najít cestu z vlastní války s Íránem, se již podruhé od jejího rozpoutání v únoru ocitl na rozcestí. Vydat se může třemi cestami, ani jedna však není snadná a ani zadarmo.

Dočasné příměří se hroutí. Írán útočí na USA a Saúdskou Arábii

Dočasný klid zbraní na Blízkém východě může být u konce. Írán zaútočil na americké síly rozmístěné na Blízkém východě. Všechny střely byly zneškodněny. USA to označily za „pokus o překvapivý útok Teheránu“. Informoval o tom i list The Guardian.

Trump jednal se Zelenským i Netanjahuem. Schůzky si pochvaloval

Americký prezident Donald Trump v úterý v Bílém domě jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Obě schůzky Trump na sociálních sítích hodnotil pozitivně.

Keiko Fujimori se ujala funkce první prezidentky Peru

Peru má poprvé ve své historii prezidentku. Konzervativní politička Keiko Fujimori složila prezidentskou přísahu po těsném vítězství v červnových volbách. Do čela země přichází v době, kdy Peru čelí dlouhodobé politické nestabilitě, rostoucí kriminalitě i zpomalující ekonomice.

Bryan Kohberger odsouzený za čtyři vraždy studentů v Idahu otočil. Nyní tvrdí, že je nevinný

Bryan Kohberger, odsouzený za vraždu čtyř studentů v americkém státě Idaho, se snaží zvrátit své přiznání viny. Jeho krok vyvolal ostrou reakci rodiny jedné z obětí, která jej obvinila z manipulace a snahy znovu obrátit pozornost na svou osobu.

Muž s dvěma noži napadl v Paříži tři ženy. Zastavili ho kolemjdoucí

Muž vyzbrojený dvěma kuchyňskými noži napadl v Paříži tři ženy ve věku 19, 24 a 36 let. Dvě z nich utrpěly vážná zranění, podle francouzského ministra vnitra ale nejsou v ohrožení života. Útočníka pomohli zastavit kolemjdoucí, kteří ho drželi na zemi do příchodu policisty mimo službu.

Hasiči u Madridu bojují s ničivými požáry, situaci má ztížit nepříznivý vítr

Španělští hasiči se dnes ráno jen několik hodin před příchodem nepříznivého jižního větru snažili dostat pod kontrolu ničivé požáry, které zuří nedaleko Madridu. Podle ministra vnitra Fernanda Grande-Marlasky prožívá země kritické hodiny a dnešek je pro boj s požárem rozhodující, uvedla agentura AFP. Rozsáhlé požáry v okolí hlavního města spálily za posledních několik dní přibližně 77.000 hektarů a bylo kvůli nim evakuováno 63.000 lidí.

Obrat na trhu s ropou. Ceny po přerušení úderů prudce klesají

Ceny ropy klesají po přestávce ve vzájemných úderech mezi USA a Íránem. Investoři vidí naději na deeskalaci blízkovýchodního konfliktu, který vedl ke zdražování energií. Odborníci ale upozorňují, že eskalační riziko nepominulo.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama