Referendum o počtu poslanců a senátorů, jehož výsledky nejspíš přepíší italskou ústavu, se konalo v neděli a v pondělí v rámci komunálních voleb. Podle tzv. exit pollu veřejnoprávní stanice RAI hlasovalo pro snížení počtu zastupitelů 67 procent voličů.

Pokud se výsledky referenda potvrdí, sníží se počet poslanců v dolní komoře italského parlamentu ze 634 na 400. Klesne také počet senátorů, a to z 945 na 600. Pro srovnání uveďme, že Itálie má zhruba šestkrát více obyvatel než Česká republika, přičemž česká poslanecká sněmovna čítá 200 zastupitelů. Senátorů je 81.

Konání referenda prosadilo koaliční Hnutí pěti hvězd, které se podílí na středolevé vládě premiéra Giuseppe Conteho. Předseda hnutí a zároveň nejmladší italský ministr zahraničí Luigi di Maio na Twitteru uvedl: „Dnes bylo dosaženo historického výsledku. Vraťme se k normálnímu parlamentu s 345 poslanci a omezenými privilegii. Politici poslali občanům signál.“

Jak informuje BBC, snížení počtu poslanců a senátorů už dříve prošlo schválením parlamentu. Vzhledem k tomu, že se jedná o zásah do ústavy, museli ale změnu potvrdit ještě voliči v referendu. Podle vyjádření Hnutí pěti hvězd z loňského října může Itálie tímto zeštíhlujícím opatřením během deseti let ušetřit až 1 miliardu eur.

Změny by se měly projevit už v parlamentních volbch plánovaných na rok 2023.

Podle kritiků opatření se může snížení počtu poslanců a senátorů podepsat na oslabení italské demokracie.

ZDROJBBC, Foto Reuters
Předchozí článekŠpanělé nevědí jak utratit miliardy ze záchranného fondu
Další článekBlíží se CS:GO ke svému konci? Převálcuje ho Valorant, myslí si majitel G2

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno