Více
  6.8 C
  Czech
  Čtvrtek, 2 prosince, 2021

  Zdravý podzimní jídelníček – část 3: růžičková kapusta není jen bláto ze školní jídelny

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Podzim nám nabízí sklizeň mnoha lokálních druhů ovoce a zeleniny, které jsou zdravější, než jste si možná mysleli. Podívejte se s námi na pórek a růžičkovou kapustu.

  Pokračování článků Zdravý podzimní jídelníček – část 1 a 2.

  Pór je protizánětlivá potravina, která může pomoci odrazit nemoci

  Pórek je chutnou, ale jemnější alternativou cibule a lze jej zaměnitelně používat ve všem, od teplých snídaní po lasagne. Můžete ho orestovat a přidat do smažených brambor, polévek či nádivky a má jemnou cibulovou chuť.

  Stejně jako u cibule získáte v každém soustu dostatek živin. Pórek je zdravé podzimní jídlo. Má vysoký obsah flavonoidů, konkrétně kaempferolu, který nabízí ochranný účinek proti srdečním chorobám. Studie publikovaná v srpnu 2019 v Experimental and Therapeutic Medicine uvádí protizánětlivé vlastnosti kaempferolu jako důvod, proč pórek může pomoci odvrátit některé nemoci.

  Zdravotní přínosy póru pokračují: 1 šálek pórku vám dodá asi 1,6 g vlákniny a pouze 54 kalorií. Získáte také asi 1 690 mcg luteinu a zeaxantinu, což jsou antioxidanty, které mohou podle American Optometric Association pomoci předcházet očním onemocněním, včetně šedého zákalu a věkem podmíněné makulární degenerace.

  Jedna studie zveřejněná v říjnu 2019 v Asia-Pacific Journal of Clinical Oncology zjistila, že konzumace pórku a cibule může snížit pravděpodobnost rozvoje kolorektálního karcinomu u mužů i žen.

  Růžičková kapusta je plná vlákniny a antioxidantů

  Růžičková kapusta je jedním z nejvíce podceňovaných požitků podzimu. Nejlepší je hned po prvním mrazu. Klíčové je však to, jak ji uvaříte. Pokud si myslíte, že růžičková kapusta je nevýrazná a kašovitá, pravděpodobně jste ji měli pouze vařenou nebo dušenou. Zkuste ji upéct – bude křupavá a karamelizovaná, ale stále bude zdravou zeleninovou přílohou plnou vlákniny a antioxidantů.

  Článek publikovaný v prosinci 2017 v Preventive Nutrition and Food Science toto tvrzení podporuje a uvádí, že i když jakýkoli typ vaření může snížit antioxidační vlastnosti brukvovité zeleniny, jako je růžičková kapusta, rozhodně je zcela neodstraní.

  1 šálek vařené růžičkové kapusty obsahuje 4 g vlákniny, což je 14 % vaší doporučení denní dávky.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  cvičení

  Cvičení: Nejlepší úleva od stresu

  Stres je běžnou součástí života mnoha lidí. Úplně zbavit se stresu sice není možné, ale naučit se s ním zdravě zacházet může ve skutečnosti pomoci zmírnit některé z nejhorších příznaků.
  Houby

  Zařaďte do jídelníčku houby. Vaše zdraví vám poděkuje

  Houby představují zdravou nízkokalorickou potravinu s vysokým obsahem vlákniny. Dodávají receptům pikantní chuť, ale zároveň jsou zdravou volbou. Přečtěte si, co vše houby dokážou udělat pro vaše zdraví.
  podzimní zelenina

  Zdravý podzimní jídelníček – část 4: zdravé kosti díky pastiňáku

  Využijte naplno všechnu sezónní zeleninu. Vyměňte hranolky za sladké brambory, do salátu přidejte pastiňák a do polévky propašujte brokolici. Jsou to učiněné vitamínové bomby.
  Houby

  Houby jako skvělá nízkokalorická potravina

  Houby jsou nízkokalorická potravina, která tělu dodává spoustu živin jako je měď, draslík, železo a několik vitamínů B. Technicky nejsou zeleninou, ale často se v receptech používají a podávají jako zelenina.
  Cvičení s hudbou

  Jak hudba zvyšuje motivaci ke cvičení

  Navzdory únavě může hudba dodat energii a motivaci k fyzické aktivitě. Cvičení se nám také díky správné muzice nezdá tak náročné jako bez ní.
  Brusinky

  Zdravý podzimní jídelníček – část 2: výživové hodnoty hrušek a brusinek

  Hrušky jsou typickou podzimní potravinou v našich končinách. Jezte je samotné, přidejte do salátů či teplých pokrmů. A doplňte svou zásobu bobulí brusinkami.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama