Reklama
11 C
Czech
Středa 11. března 2026
EkonomikaHrozí další stávka pilotů Lufthansy

Hrozí další stávka pilotů Lufthansy

Piloti německé vlajkové lodi Lufthansa v neděli hlasovali s výsledkem 97,6 procent pro protestní akci. Hrozí tedy další narušení leteckého provozu během rušné letní sezóny. Informovala o tom agentura Reuters.

Stávky a nedostatek personálu již přinutily letecké společnosti včetně Lufthansy zrušit tisíce letů. Způsobily hodinové fronty na velkých i menších letištích. Turisté po všech lockdownech v důsledku pandemie covid-19 mají během tohoto léta o cestování velký zájem. Jakékoli komplikace jsou tedy značně frustrující.

„Hlasování nutně neznamená, že se bude stávka konat, ale byl to signál pro zaměstnavatele, že je třeba podniknout konstruktivní kroky“, prohlásil člen představenstva odborové organizace pilotů Vereinigung Cockpit (VC) Marcel Groels. Výsledek označil za „neklamný signál“ pro společnost ve sporu o platy. Lufthansa má v osobní a nákladní dopravě kolem 5 500 pilotů. Vereinigung Cockpit je jediným svazem, který je zastupuje.

„Ukazujeme, že jsme připraveni hovořit,“ dodal. Svaz uvedl, že 97,6 procent pilotů, kteří se zúčastnili hlasování, schválilo jeho výzvu. Volební účast se pohybovala kolem 95 procent členů. V prohlášení nadále stálo, že okamžitě znovu zahájí jednání s vedením, které je v současné době na mrtvém bodě, „s ještě větší podporou“ ze strany svých členů.

Zvýšení mezd, kompenzace inflace i jednotná mzdová struktura

Mluvčí Lufthansy řekl, že respektují výsledky hlasování a doufají v konstruktivní řešení u jednacího stolu. Odborový svaz pilotů VC požaduje letos pro své piloty zvýšení mezd o 5,5 procenta a poté automatickou kompenzaci inflace. Argumentovalo tím, že Lufthansa v šesti kolech rozhovorů dosud neučinila obchodovatelnou nabídku. Chce také jednotnou mzdovou strukturu pro všechny zaměstnance leteckých společností skupiny Lufthansa, mezi něž patří vlajkový dopravce Lufthansa i nízkonákladová aerolinka Eurowings.

Lufthansou již otřásla středeční stávka jejího pozemního personálu, která donutila dopravce zrušit 1000 letů v úterý a ve středu. To se dotklo více než 130 000 cestujících Lufthansy. Na stole zůstávají také další stávky pozemního personálu Lufhansy. Další kolo kolektivního vyjednávání s jejich odborovou organizací Verdi se totiž má konat 3. a 4. srpna ve Frankfurtu. Odbory chtějí zvýšit platy o 9,5 procenta, tedy alespoň o 350 € měsíčně. Chtějí také minimální hodinovou mzdu 13 € pro zaměstnance.

„Pokud vedení nadále nerozpozná varovné signály a nenabídne okamžitě adekvátní řešení, pak musí piloti ještě jasněji ukázat vedení, jak jsou nespokojeni,“ uvedla odborová organizace Swiss International Air Lines (SWISS) společnosti Lufthansa Aeropers.

Pilotům Swiss International Air Lines vypršela v dubnu současná smlouva poté, co vedení odmítlo předběžnou dohodu z počátečních jednání.

Pokud by současná jednání o platu a podmínkách selhala, piloti by mohli zahájit stávku v polovině srpna, tedy ještě během prázdnin.

Reklama

Doporučujeme

Ve Švýcarsku začal hořet autobus plný lidí. Nejméně šest pasažérů zemřelo, podle policie šlo o žhářství

Nejméně šest lidí zahynulo a další utrpěli zranění při tragickém požáru autobusu, který vypukl ve švýcarském městečku Kerzers v kantonu Fribourg. K incidentu došlo v úterý večer v centru města, ležícího přibližně 20 kilometrů od hlavního města Bern.

KOMENTÁŘ: Meta kupuje síť, kde AI pomlouvá lidi. Ale z jiného důvodu, než se zdá

Technologický gigant Meta se odhodlal k velmi netradiční akvizici. Převezme kontrolu nad platformou Moltbook, kde mezi sebou komunikují AI agenti. Mohlo by se zdát, že Meta si tím kupuje zábavnou značkou. Ve skutečnosti je ale motivace nákupu spíše spojená se zkoumáním nebezpečných chyb, kterými se Moltbook jenom hemží.

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou EU, uvedla šéfka EK

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla v dnešním projevu před europoslanci ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.

EU se připravuje na katastrofální oteplování. Rozpočty s ním musí počítat, varuje nová zpráva

Klimatické změny a s nimi související přírodní katastrofy ohrožují lidské životy. Mají však jeden plíživý negativní efekt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatěžují ekonomiku. Nejsou jen dlouhodobým environmentálním rizikem, ale i bezprostřední ekonomickou hrozbou. Klimatické škody už nejsou výjimečnými událostmi, ale strukturální zátěží evropské ekonomiky, vyplývá z nové zprávy European Scientific Advisory Board on Climate Change.

Ukrajina a Rusko se vzájemně napadly drony, úřady hlásí oběti a raněné

Dva lidé přišli o život při ruském útoku na Charkov na východě Ukrajiny, jeden člověk utrpěl zranění při ukrajinském úderu na Soči na jihu Ruska, uvádějí úřady obou zemí. Ukrajinské drony podle zpráv na sociálních sítích zasáhly chemičku KujbyševAzot ve městě Togliatti, které leží asi 800 kilometrů na východ od Moskvy.

U letiště v Dubaji dopadly dva drony, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve středu ráno v blízkosti mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) dopadly dva drony. Incident si vyžádal čtyři zraněné. Útoky na infrastrukturu v Perském zálivu tak pokračují i dvanáctý den od zahájení izraelsko-amerického úderu na Írán, konflikt přitom narušuje leteckou dopravu v regionu i mimo něj.

Kvůli bombě z války se muselo v Drážďanech evakuovat nejméně 18.000 lidí

Nejméně 18.000 lidí dnes muselo opustit centrum Drážďan kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Policisté nyní kontrolují evakuační zónu, aby zajistili, že se v ní nikdo nenachází. Teprve poté budou moci pyrotechnici začít s likvidací pumy o váze 250 kilogramů. Kvůli vadné roznětce to bude trvat déle, než je zvykem, informoval web Säschische Zeitung. Podle policie je dnešní akce dosud největší evakuací v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.

Írán exportuje do Číny přes Hormuzský průliv miliony barelů ropy denně

Írán stále exportuje přes Hormuzský průliv obrovské objemy ropy do Číny, přestože v něm zuří válka a sám ho zablokoval. Množství ropy dopravované do komunistické země je sice menší než před vypuknutím konfliktu, Peking je však na případné výpadky v dodávkách dobře připraven.

Íránský nejvyšší vůdce utrpěl zranění, jeho život ale údajně není ohrožen

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl dnes podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) dnes s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Modžtaba Chameneí v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.

Írán už začal v Hormuzském průlivu pokládat miny, naznačují američtí zpravodajci

Zničili jsme íránské lodě určené k pokládání min v Hormuzském průlivu, informoval na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Írán skutečně začal v této klíčové dopravní trase pro export ropy klást miny.

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama