Více
  11 C
  Czech
  Neděle, 25 září, 2022

  Rizika a léčba závislosti na televizi

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Trávíte hodiny a hodiny před televizní obrazovkou? Přečtěte si, jaká to má rizika a jak je možné se závislosti na sledování TV zbavit.

  Je alarmující, že míra mnoha problémů s duševním zdravím, od poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) až po sebevraždy, roste. A někteří se ptají, zda to nemůže zčásti souviset s raketově rostoucí dobou strávenou u obrazovky. Studie pediatrie z roku 2018 ve skutečnosti nalezla souvislost mezi dobou strávenou u obrazovky, množstvím spánku a poruchami souvisejícími s impulzivitou. Tato zjištění odrážejí to, co mnozí rodiče a odborníci považují za souvislost mezi obrazovkami a exacerbací příznaků ADHD a dalších behaviorálních poruch a problémy s duševním zdravím u dětí.

  Výzkum také odhalil znepokojivé důkazy, že nadměrné sledování televize je spojeno s kratší délkou života. Lidé v nejvíce rizikové kategorii sledovali televizi v průměru šest hodin denně a měli životnost téměř o pět let kratší než lidé, kteří televizi nesledovali. Způsobuje ale samotná televize kratší délku života? Možná ne. Autoři studie uvedli, že výsledky mohou být způsobeny dalšími faktory silně spojenými s nadměrným sledováním televize, jako je přejídání, nedostatek pohybu a deprese.

  Ve skutečnosti existuje mnoho návykových chování, které se hodí k hodinám sledování televize. Závislost na marihuaně i závislost na heroinu mají tendenci vést k hodinám nečinnosti, často u obrazovek. Lidé s chronickou bolestí, kteří jsou závislí na lécích proti bolesti, mají často omezenou pohyblivost, takže tráví mnoho času před obrazovkou. A přestože se výzkum závislosti na nakupování zaměřuje spíše na maloobchodní prodejny a online nakupování, může opomíjet jeden z nejvíce nutkavých scénářů pro shopaholiky – nákupní kanál v TV.

  Televize může být návyková spolu s dalšími formami, jako je závislost na videohrách, internetová závislost, kybersex a závislost na chytrých telefonech. Přesto se zdá pravděpodobné, že koexistuje s mnoha dalšími závislostmi, které se živí izolací.

  Léčba závislosti na televizi

  Co tedy můžeme udělat, abychom vyvážili nebezpečí nadměrného používání televize a elektronických zařízení? Bez ohledu na to, zda je nadměrné sledování obrazovek technicky závislostí, můžeme podniknout kroky ke snížení jejích účinků. Mnoho rodičů intuitivně rozpoznalo potřebu monitorovat a řídit čas svých dětí strávený u obrazovek dlouho před vzestupem internetu. A návrat do doby před internetem může být klíčem k otřesení jeho přitažlivosti.

  Odborníci navrhují, že nejúčinnějšími metodami boje proti nadměrnému používání obrazovky jsou:

  • odstranění přístupu k zařízením
  • používání protokolů k budování povědomí a odpovědnosti
  • používání aplikací pro sledování a omezení přístupu
  • nahrazení elektronického volného času starými aktivitami, jako jsou deskové hry, cvičení či rodinné aktivity.

  Rodiče mohou také modelovat dobrou sebekontrolu tím, že omezí své vlastní používání. Kognitivně behaviorální terapie může pomoci těm, kteří cítí, že potřebují intenzivnější pomoc.

  Závěr

  Zatímco čekáme na konkrétnější údaje o nadužívání televize a dalších obrazovek, které vyplynou z probíhajících výzkumných studií, jisté je, že čas strávený u obrazovky je na vzestupu a narůstají obavy z „návykového“ chování u dětí i dospělých. Mnoho rodičů se obává, že jejich děti jsou pokusnými králíky, protože dopady tohoto nevyzkoušeného přílivu high-tech výrobků, sociálních médií a všudypřítomných obrazovek se odehrávají v reálném čase, než bude možné plně prověřit výzkum možných škodlivých účinků.

  Obrazovky naštěstí nemusí ovládat naše životy. I když je to jistě výzva, máme nástroje, jak zkrátit tento čas jednoduše omezením přístupu, budováním povědomí a výměnou virtuálních aktivních prvků za ty, které se dělají v reálném světě.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS