-0.4 C
Czech
Pondělí 26. ledna 2026
Válka na UkrajiněHra o čas: Putinova manipulace a tajné plány na oddalování příměří

Hra o čas: Putinova manipulace a tajné plány na oddalování příměří

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlouhodobě varuje před tím, že ruskému diktátorovi Vladimiru Putinovi se nedá věřit. Na svém Telegramu teď napsal, že šéf Kremlu ve skutečnosti nechce mír, ale válku, jen se to bojí říct americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Informoval o tom server The Kyiv Independent. Jeho slova potvrzuje i utajovaný ruský dokument získaný evropskými zpravodajci, podle něhož se má Putin snažit oddalovat možné příměří, zvýšit napětí mezi západními spojenci a oslabit vyjednávací pozici USA. Upozornil na to web RBC-Ukraine.

Zelenskyj dlouhodobě varuje Trumpa před Putinem. Tvrdí, že se mu nedá věřit, že pokud nebudou dohodnuty bezpečnostní záruky, znovu zaútočí. Také upozornil, že Ukrajina chce mír co nejrychleji, zatímco Putin chce válku protahovat. Na Telegramu teď napsal, že ruský prezident neříká přímo ne, vyjadřuje se nejasně, aby všechno oddaloval, a jakékoli řešení se tak stává nemožným. Jde o součást strategie ruské manipulace, napsala podle The Kyiv Independent ukrajinská hlava státu.

„Teď jsme od Ruska jako odpověď na myšlenku klidu zbraní na frontě slyšeli velmi předvídatelná, velmi manipulativní slova. Ve skutečnosti právě teď připravuje odmítnutí. Putin se samozřejmě prezidentu Trumpovi bojí říct, že chce ve válce pokračovat a že chce zabíjet Ukrajince,“ napsal Zelenskyj. „My podmínky, které věci komplikují, neklademe. To dělá Rusko. Jak jsme vždycky říkali, jediný, kdo bude věci protahovat, a jediný, kdo bude nekonstruktivní, je Rusko. Potřebují válku. Putin ukradl roky míru a den po dni v této válce pokračuje. Teď na něj musíme zatlačit. Musíme na něj uvalit sankce, které pomohou,“ pokračoval.

Ukrajina souhlasila s americkým návrhem 30denního klidu zbraní v úterý v saúdskoarabské Džiddě. Kreml nejprve návrh odmítl a následně prohlásil, že ho pečlivěji prozkoumá, načež o něm má v pátek, tedy dnes, jednat s americkou delegací vedenou Trumpovým zvláštním vyslancem pro Blízký východ Stevem Witkoffem. Na ruské straně se jednání zúčastní poradce Kremlu Jurij Ušakov. Ten přitom navrhované 30denní příměří rázně smetl ze stolu. Kromě toho by měl Trump ještě tento týden hovořit telefonicky s Putinem.

Putinův utajovaný plán

Trump vyjádření Kremlu k 30dennímu příměří okomentoval jako slibné, ale neúplné, a pohrozil, že pokud na něj Rusko nepřistoupí, uvalí na něj zničující sankce. Dříve hovořil v této souvislosti dokonce o svých oblíbených clech.

Putin má obavy, že dočasné příměří umožní Ukrajině oddechnout si, zmobilizovat nové síly a znovu se vyzbrojit. Sice s americkým návrhem nakonec souhlasil, ale jen pokud povede k dlouhodobému míru a k eliminaci příčin krize.

Evropským zpravodajcům se podle RBC-Ukraine dostal do rukou utajovaný dokument vypracovaný think-tankem blízkým ruské tajné službě FSB, podle něhož není Putin připraven kývnout na příměří a jednání chce protahovat. Uvádí, že mírové řešení nemůže přijít dříve než v roce 2026. Zmiňuje také ruské požadavky na okupovaná ukrajinská území a odmítá zahraniční mírové síly na Ukrajině. Zmiňuje také vytvoření nárazníkové zóny při původních hranicích a demilitarizovanou zónu na jihu Ukrajiny.

Dokument odmítá ukrajinské ústupky jako vzdání se členství v Severoatlantické alianci (NATO) nebo předčasné volby. Kyjevský režim podle něj nestačí rozložit zevnitř, musí být kompletně odstraněn. Dokument dále zahrnuje i plány Ruska na zesílení napětí mezi USA, Čínou a Evropou a oslabení vyjednávací pozice USA. Prvním krokem má být normalizace vztahů s Washingtonem a nabídka na těžbu nerostných surovin na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny.

Reklama

Doporučujeme

Vlak ve Španělsku podle deníku vykolejil na staré kolejnici, ministr to odmítl

Srážka dvou vysokorychlostních vlaků, při které před týdnem zemřelo 45 lidí, se stala v úseku který neprošel kompletní renovací. Napsal to deník El Mundo. Podle něj se pod vlakem Iryo, který vykolejil, zlomil svar mezi novou a starou kolejnicí. To však odmítl ministr dopravy Óscar Puente, který od počátku tvrdí, že úsek tratě, kde se nehoda stala, nedávno prošel modernizací. Opozice ho vyzvala k demisi.

Pavel: Peníze vybrané na generátory dokazují solidaritu české společnosti

Prezident Petr Pavel považuje za mimořádný výsledek částku 100 milionů korun, které lidé v Česku za několik málo dnů vybrali ve sbírce SOS Kyjev na generátory pro Ukrajinu. Dokazuje to, že česká společnost je schopna projevit solidaritu v těžkých časech a zacílit podporu tam, kde je to nejvíc potřeba, uvedl dnes prezident na síti X. Dárcům za jejich pomoc poděkoval. Podporu českých občanů a nevládních organizací ocenil už v sobotu ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha.

Indonéský ostrov Bali chystá přísnější regulaci turistiky

Indonéský ostrov Bali, který je populární turistickou destinací, chystá přísnější pravidla pro zahraniční návštěvníky. Ti tak možná v brzké době budou muset předkládat výpisy z bankovních účtů, zpáteční letenky a podrobné popisy svých cestovních plánů. Informuje o tom agentura DPA.

V Barmě skončilo poslední kolo voleb, vládnoucí junta už má většinu v parlamentu

V Barmě se dnes uskutečnila závěrečná třetí fáze všeobecných voleb, které jsou první od vojenského převratu v roce 2021. Vládnoucí vojenská junta a její podporovatelé si již v předchozích kolech zajistili většinu křesel v parlamentu. Kritici však zpochybňují důvěryhodnost voleb, které se konaly v době, kdy ve velké části země zuří občanská válka.

V Německu zatkli Libanonce, který podle policie plánoval útoky po Evropě

Německá policie v pátek večer zadržela na letišti Berlin Brandenburg libanonského občana podezřelého z členství v palestinském militantním hnutí Hamás a z příprav teroristických útoků na území Evropy. Muž, označovaný jako „Mohammad S.“, byl zatčen krátce po příletu z libanonského Bejrútu.

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama