menu

18.6 C
Czech
Sobota 12. července 2025

Izraelská armáda zaútočila proti húsijským cílům v Jemenu

Izrael zaútočil na jemenské přístavy Hudajdá, Rás Ísá a Salíf a také na elektrárnu v Hudajdá. Podle armády jde o reakci na opakované údery povstaleckých Húsíů na židovský stát, píše agentura Reuters. Izraelská armáda před útoky v předstihu informovala a vydala také výzvu k evakuaci přístavů. Jemenci pak podle armády vypálili na Izrael dvě rakety, v zemi se rozezněly sirény. Izrael se pokusil střely zneškodnit, podrobnosti o zásahu nejsou známy.

PSG rozdrtil Real a jde do finále mistrovství světa klubů

Paris Saint-Germain smetl Real Madrid 4:0 a postoupil do finále klubového šampionátu, kde se v neděli utká s Chelsea. Na stadionu MetLife v New Jersey rozhodla už první půlhodina, kdy Pařížané třikrát skórovali. Čtvrtý zásah přidal Ramos krátce před koncem.

Modul Orion se po cestě kolem Měsíce úspěšně vrátil na Zemi

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

Modul Orion v neděli dopadem do Tichého oceánu završil svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku. Do vod u mexického ostrova Guadalupe dopadl v 18:40 SEČ, nyní ho z oceánu vyzvedne loď amerického námořnictva.

Ukončená mise bez posádky byla prvním krokem programu Artemis, který má ambice vyslat člověka na Měsíc a následně založit dlouhodobou lunární kolonii jako odrazový můstek pro ještě ambicióznější projekt budoucích letů na Mars. Mise Artemis I přišla podle agentury AP NASA na čtyři miliardy dolarů (92,4 miliardy korun).

Poslední fázi návratu na Zemi NASA zahájila krátce po 18:00 SEČ, kdy se od posádkového modulu oddělil Evropský servisní modul (ESM) Evropské kosmické agentury (ESA). Orionu zajišťoval vzduch, elektřinu a pohon.

Do pozemské atmosféry pak modul vstoupil krátce před 18:30 SEČ rychlostí bezmála 40.000 kilometrů za hodinu, tedy 32násobkem rychlosti zvuku. Nový, nikdy netestovaný tepelný štít při tom musel vydržet teplotu až 3000 stupňů Celsia, zhruba poloviční teplotu, než má povrch Slunce.

NASA v této fázi vyzkoušela nový způsob vstupu podobného modulu do atmosféry, který přirovnala k házení žabek a jenž umožnil dopad na předem vybrané místo s mnohem větší přesností, než jak tomu bylo například u modulů misí Apollo. Orion se při něm nejprve lehce zanořil do zemské atmosféry, která jej z nadzvukové rychlosti zpomalila na zhruba 520 kilometrů za hodinu. O další sestup se pak postaral systém 11 padáků vyrobených z více než deseti kilometrů čtverečních materiálů.

„Dopad do Tichého oceánu byl ukázkový,“ uvedl komentátor NASA poté, co se Orion snesl do Tichého oceánu u Kalifornského poloostrova, pět námořních mil (9,2 kilometru) od americké lodi USS Portland. Místo dopadu, původně vybrané severněji, blíže americkému pobřeží, NASA změnila kvůli předpovědím hlásícím silný vítr a neklidné moře. Modul vznášející se nad hladinou a jeho posádku – tři figuríny vybavené senzory – rychle obkroužily helikoptéry a menší plavidla.

Modul nyní čeká několikadenní přesun do amerického města San Diego. Pár dalších dní pak stráví na cestě do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, kde jeho stav a data sesbíraná při letu detailně prozkoumají technici.

Orion na oběžnou dráhu vynesla 16. listopadu raketa Space Launch System (SLS), o pět dní později objekt poprvé dosáhl Měsíce. K jeho povrchu se při návratu na Zemi přiblížil až na 127 kilometrů. Při cestě do kosmu také Orion pokořil rekord vesmírných plavidel navržených pro posádku, když 28. listopadu dosáhl vzdálenosti 432.208 kilometrů od Země a bezmála 69.000 kilometrů od povrchu Měsíce. Předchozím držitelem rekordu z roku 1970 byla posádka mise Apollo 13.

Úspěšný návrat na Zemi je pro NASA významným milníkem programu Artemis. Příští mise plánovaná na rok 2024 totiž vyšle na cestu kolem Měsíce čtyři astronauty, o rok později má následovat přistání lidské posádky přímo na pozemské družici.

Astronauti naposledy přistáli na Měsíci přesně před půl stoletím, 11. prosince 1972. Astronauti NASA Eugene Cernan a Harrison Schmitt z Apolla 17 následně strávili tři dny průzkumem měsíčního povrchu.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Přehrady na Zemi posunuly póly o více než metr

Lidé za posledních 200 let postavili tisíce přehrad. Tyhle masivní zásahy do krajiny ale neovlivnily jen řeky a zásoby vody. Nový výzkum ukazuje, že hromadění vody v přehradách posunulo zemské póly o víc než metr.

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.
Reklama

DOPORUČUJEME

Přehrady na Zemi posunuly póly o více než metr

Lidé za posledních 200 let postavili tisíce přehrad. Tyhle masivní zásahy do krajiny ale neovlivnily jen řeky a zásoby vody. Nový výzkum ukazuje, že hromadění vody v přehradách posunulo zemské póly o víc než metr.

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

Nový objev NASA může vysvětlit, proč na Marsu nikdy nevznikl život

Přestože má Mars horniny, atmosféru i stopové množství vody, stále zůstává nehostinný a pustý. Nový výzkum ukazuje, že to tak nebylo vždy. Planeta podle vědců prošla krátkými epizodami, kdy se na jejím povrchu mohla objevit kapalná voda — jenže pak následovalo opět dlouhé období chladu a sucha.

Rajčata na Galapágách se vracejí v čase

Divoká rajčata na Galapágách překvapila vědce: místo dalšího vývoje se geneticky vracejí zpět. Oživují vlastnosti, které zmizely před miliony let, včetně produkce toxických látek známých jako alkaloidy. Právě ty kdysi chránily rostliny před predátory – a teď se znovu objevují.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Turecké moře znovu dusí sliz. Pod hladinou umírá život

Lepivá hrozba je zpět. Moře u Istanbulu znovu pokrývá sliz, který dusí vše živé. Přestože plány na záchranu existují, výsledky jsou mizivé. Marmarské moře se mění v tichou ekologickou katastrofu.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu, uvádí zpráva neziskové organizace Oxfam. V Africe rostou nerovnosti rychleji než jinde ve světě a nachází se tam téměř polovina nejchudších států; sedm z deseti lidí, kteří nyní žijí v extrémní chudobě, pochází také z Afriky.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás