4.9 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
Protext ČTKHigh-tech průmyslová zóna Sien-jang slaví deset let budování moderního města propojeného s...

High-tech průmyslová zóna Sien-jang slaví deset let budování moderního města propojeného s průmyslem

Sien-jang (Čína) 17. srpna 2022 (PROTEXT/PRNewswire) – Dne 30. července byla v průmyslové zóně Sien-jang v provincii Šan-si dokončena stavba kancelářské budovy projektu výrobní linky na skleněný substrát G8.5+. Kromě toho tam roste dalších 14 objektů najednou, výstavba v zóně je tedy v plném proudu a jeřáby se téměř nezastaví.

High-tech průmyslová zóna Sien-jang byla založena v roce 1992 a v roce 2012 se stala high-tech zónou národního významu. Jak uvádí správní výbor zóny, mezi lety 2012 a 2022 prošla nejen dramatickými změnami v utváření města, ale i prudkým ekonomickým rozvojem.

Za poslední dekádu se hodnota průmyslové produkce zóny zvýšila z 8,12 miliardy jüanů v roce 2012 na 80,7 miliardy jüanů, tedy téměř desetkrát, a celkový objem dovozu a vývozu vzrostl téměř stokrát – ze 190 milionů jüanů v roce 2012 na 20,23 miliardy jüanů v roce 2021. Ze 169 high-tech zón národního významu se v roce 2021 umístila na 84. příčce.

V tomto desetiletí se zóna zaměřovala na čtyři hlavní průmyslová odvětví – monitory, vyspělá technologická zařízení, biomedicínu a nové kompozitní materiály. Výroba monitorů se tam soustřeďuje kolem projektu výrobní linky na LCD panely CEC 8,6. generace a v zóně sídlí přes 40 podniků předcházejících a navazujících výrobních odvětví, jako je např. společnost TPV a Honing. Vznikl tak průmyslový klastr dosahující až 100 miliard jüanů. V oblasti výroby špičkových technologií přilákala zóna téměř 30 podniků, včetně např. Letin Automobile, a vytvořila průmyslový klastr o objemu 50 miliard jüanů. Biomedicínské výrobě se tam věnuje přes 50 farmaceutických společností, mezi nimi také Buchang Pharmaceutical a Xiuzheng Pharmaceutical. Zóna plánuje výstavbu biomedicínského městečka se zaměřením na výzkum a vývoj biofarmak, jako jsou například kmenové buňky či diagnostická činidla pro testování in vitro, která by měla vést ke vzniku průmyslového klastru o objemu 50 miliard jüanů. Průmyslem nových kompozitních materiálů – který dodává především podpůrné kompozitní materiály, jako jsou těsnění používaná v letectví a kosmonautice – se v zóně zabývá více než 80 podniků včetně společnosti Tiancheng Aerospace. Společně tvoří průmyslový klastr v hodnotě 10 miliard jüanů.

Za pouhých deset let se zóna změnila z venkovské zemědělské oblasti na moderní průmyslové město spojující práci a život. Jako důležitý motor hospodářského růstu se stala nejslibnější průmyslovou zónou v severozápadní Číně.

KONTAKT: Mr. Li, Tel: 86-10-63074558

Reklama

Doporučujeme

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.

KOMENTÁŘ: Tato firma se chce dostat na burzu dřív než OpenAI. A zlomit tím vaz ChatuGPT

Technologický AI závod dostává další zápletku – společnost Anthropic údajně plánuje vstup na burzu. O zalistování přitom uvažuje i její vrchní konkurent OpenAI, jenže v tomto ohledu podle všeho nepostupuje tak rychle. Pokud by se Anthropic skutečně dostal na burzu, došlo by k jedné z největších IPO v historii.

Izrael brzy otevře hraniční přechod Rafáh, aby mohli Gazané do Egypta

V příštích dnech bude otevřen přechod Rafáh na jihu Pásma Gazy, aby mohli Palestinci do Egypta. Podle agentury Reuters to dnes oznámil úřad pro palestinské civilní záležitosti izraelského ministerstva obrany (COGAT), který dohlíží na dovoz humanitární pomoci.

Summers dostal doživotní zákaz členství v prestižní ekonomické skupině

Americká ekonomická asociace (American Economic Association, AEA) udělila bývalému ministrovi financí USA a exprezidentovi Harvardovy univerzity Larrymu Summersovi doživotní zákaz účasti na svých aktivitách. Organizace s více než sedmnácti tisíci členy ve svém prohlášení uvedla, že jeho jednání, zachycené ve „veřejně dostupné komunikaci“, je v rozporu s jejími standardy profesní integrity.

Norsko s Německem dají dalších 700 milionů eur na zbraně pro Ukrajinu

Norsko dá dalších 500 milionů eur (12 miliard Kč) na nákup zbraní pro Ukrajinu skrz iniciativu Severoatlantické aliance, Německo přispěje dalšími 200 miliony eur (4,8 miliardy Kč), uvedli dnes ministři zahraničí obou zemí Espen Barth Eide a Johann Wadephul před jednáním zemí NATO v Bruselu. Celkem podle šéfa NATO Marka Rutteho spojenci do konce roku na iniciativu přispějí sumou kolem pěti miliard dolarů (104 miliard Kč).

Ruské noční útoky si vyžádaly mrtvé a raněné, uvedly ukrajinské úřady

Dva lidé přišli o život a další tři utrpěli zranění při náletu ruských dronů na město Ternivka v Dněpropetrovské oblasti na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil šéf oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Pracovník energetického objektu byl zraněn při náletu u Oděsy na jihu země. Ukrajinské drony zaútočily na sklady pohonných hmot v Tambovské a Voroněžské oblasti, uvedli ruští gubernátoři.

Nová mise má najít zmizelé letadlo Malaysia Airlines

Malajsie oznámila, že po více než deseti letech opět spustí hlubokomořské pátrání po letu MH370. Nová mise začne 30. prosince a dává rodinám obětí naději, že se konečně dozvědí, co se s letadlem stalo.

Putin shodil americký návrh ze stolu a prohlásil, že Rusko je na válku s Evropou připraveno

Jednání v Kremlu mezi americkou a ruskou delegací skončilo bez výsledku. Ruský prezident Vladimir Putin odmítl americký mírový návrh upravený v Ženevě s tím, že některé body jsou nepřijatelné, na jiných se ale dá pracovat. Také prohlásil, že pokud Evropa zaútočí na Rusko, možná už ani nebude s kým vyjednávat.

Rada EU se dohodla s europarlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska

Rada Evropské unie, která zastupuje členské státy, se dohodla s Evropským parlamentem na ukončení dovozu plynu z Ruska do podzimu 2027. Rada to oznámila v dnešním prohlášení. Dohoda musí být ještě formálně potvrzena Evropským parlamentem a členskými státy Rady EU.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama